Varlık yönetim şirketleri maaşa haciz yapabilir mi?

Son dönemlerde gazete, haber ya da internet gibi haberleşme ortamlarında sıklıkla karşımıza çıkan bir kavram olan Varlık Yönetimi Şirketi, birçok kişinin kafasında da karışıklığa neden olmuştur. Kafaların karışmasının bir nedeni ise Varlık Yönetimi Sektörünün Türkiye’de çok köklü bir geçmişe sahip olmaması ve bu sistemin ülkemizde oturmamış olmasıdır. Bu sistem de zaten yeni yapılanma içerisinde giriş durumdadır. Durum bu şekilde olunca doğru sayılan bir takım yanlışlarda etrafımızda dolanmakta ya da her kapıdan bir ses çıkmaktadır.

UYARI NOTU: Borcunuz bu kurtlara devredildiyse size karşı icra takipleri daha agresif ve seri yapılacaktır. Ayrıca hukuk büroları sizi arayıp “çilingir marifetiyle ofisinizin, evinizin açılacağı değerli eşyalarınıza zorla el konulacağı” gibi tehditvari sözler söyleyektir. Bunların gerçeklik payı olabilir. Ciddiye almanızda fayda var. Ancak yine de varlık yönetim şirketlerinin sözcülüğünü yapan bu hukuk büroları ile oturup anlaşmaya varmak, icra konusu olan tutarı düşürtmek gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Birçok kişi hiç pazarlık yapmadan borcunu hemen ödeme yoluna gidiyor. Esasında bu yanlıştır.

TÜYO: Varlık yönetim şirketlerine düşmüş olan borçlarınız başka bir borç yönetim firmasına satılabilir, devredilebilir. O sebeple bu süreçler gerçekleşene kadar aksiyon almamak daha mantıklı sayılabilir. Borçlarınz eskidikçe ve yıllar içerisinde tahsil edilemedikçe varlık yönetim şirketleri nezdindeki değerleri de düşüyor. Bu finans piyasasının kuralları gereği de böyledir. Bu sebeple sizin elinizdeki tek koz olan “zamanı” iyi değerlendirmelisiniz.


 

ÇOK SORULAN SORU: Benim borcum için annemin, babamın ya da kardeşimin maaşına haciz gelir mi?

Arkadaşlar bu konuda meraklanmayın sizin devasa borcunuz olsa bile ailenizin maaşı haczedilmez. Ortak bir şirket nedeniyle devlete borçlu olmadıkça korkmanıza gerek yok. Kolay kolay başınız ağrımaz.

Varlık Yönetim Şirketi Nedir, Ne İş Yapar?

Varlık Yönetim Şirketleri ödenememiş olan kredileri, gecikmiş ancak alınamamış tahsilatları bankalardan ve de diğer herhangi bir finans kuruluşundan satın alınan ve sizlerle beraber kolay bir ödeme seçeneği barındıran bir takım ödeme seçenekleri barındırmaktadır. Bu yeni yapılanma sayesinde kolay ödeme koşulları da sizleri bekleyecektir. Bu sayede sizlerin de hem hukuki yükümlülüklerin ve kısıtlamaların kalkmasını hem de borçlarınızın silinmesi sağlanacaktır. Hayatımızda bankalardan aldığımız ya da devlete karşı borçlanmamız halinde peşimizde büyük bir bela olacaktı. Birçoğumuzun banka hesaplarına bloke koyulacak, banka işlemlerimiz askıya alınacak ya da devlet dairelerinden işlem yapmamız engellenebilecektir. Bu nedenle Varlık Yönetim Şirketleri de hayatınıza yeni, ekonomik bir soluk getirecektir.

Varlık Yönetim Sektörünün Türkiye’deki Geçmişi Nedir?

Varlık Yönetimi Sektörü ismini yeni yeni duymaya başladığımız ve Türkiye’de 2002 senesinden bu yana hizmet vermektedir. Dünyanın uzun yıllardır uygulamakta olduğu, ülkemizde ise belli bir denetime tabi olduğunu da görmekteyiz. Varlık Yönetimi Sektöründe Türkiye’de uygulanmakta olan faaliyetlerin 2002 senesinden bu zamana kadar Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu olan BDDK tarafından denetim altında tutulmakta ve incelenmektedir. Bugün Türkiye’de bu alanda verilen hizmetler BDDK lisansı ile işletilmekte ve bu lisansa sahip olan ancak 15 şirket varlığını sürdürmektedir. Bu şirketleri merak ediyorsanız ya da ihtiyacınız var ise bu şirketlerin ismini ise Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu BDDK resmi internet sitesinde liste halinde ulaşabilirsiniz. Ayrıca Varlık Yönetimi Derneğine de bakarak bu alanda hem bilgi edinmiş hem de faaliyetlerine ulaşabilirsiniz.

Banka Borcumu Benden Habersiz Nasıl Devreder?

Bankalara olan borçlarınız başka bankalara, alacağını devredecek olan kurum ile Varlık Yönetim Şirketi’nin kendi aralarında imzalayacak olduğu Alacak Devir Sözleşmesi sayesinde devir işlemlerini gerçekleştirecektir. Devir işlemleri sürerken ve devir işleminin sonrasında borcunuzu devralmış olan varlık şirketleri sizlere herhangi bir bilgilendirme yükümlülüğüne de zorunlu değildir. Bu nedenle sizlerle anca tahsilat sürecinde bir bilgilendirme yapılmaktadır. Finans ve banka gibi kurumların ürünlerinden yararlanmaya başlayacağınız zaman bir sözleşme imzalarsınız, borcunuzun tahsil edilmemesi halinde de bu sözleşme gereğince, bu borcun üçüncü şahıslara devredilebileceği ibraz edilmiştir. Bu sözleşmeye bağlı olarak da sizlerin borçları bu kurumlar tarafından devralınabilir.

Bu işlemler aynı şekilde bankaya olan ve ödeyemediğiniz borç içinde Varlık Yönetim Şirketine devredilmesi için şahsi bir başvuru yapma hakkınız da bulunmamaktadır. Bu bankanın elinde olan ve banka ile Varlık Yönetim Şirketinin arasında ki özel bir sözleşme ile gerçekleşmektedir.

Bankalar size imzallattığı sözleşmelerde buna ilişkin “alacak devrini” mümkün kılan özel hükümler eklemektedir. Bu sayede sizin imzanızı ve onayınızı daha en baştan almış oluyorlar. Bu da sonradan karşı çıkma ya da itiraz hakkınızı yok ediyor. Çünkü sözleşmeler eğer ki gabin içermiyorsa bağlayıcılık taşır. Hele ki tacir iseniz gabin iddiasında bulunup kabul ettirme ihtimaliniz iyice düşüyor.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Bankaların uzun bir süreden beri takip etmiş olduğu ve ödemelerini tahsil edemediği müşterilerin alacakları için bir süre sonra yüksek oranda maliyet ile karşılaşmakta, uzun süreçlere sahip hukuksal sürece tabi olmaktadır. Bu nedenle bankaların Varlık Yönetim Şirketleri ile yapılacak işbirlikleri onlarında işine gelen bir uygulamadır. Bu işlemin etik olup olmadığı elbette ki tartışılması gereken bir konudur ancak bu sizlerin imzalamış olduğu sözleşme de yer almaktadır. Bankalar kendi alacaklarını 2 ya da 3 sene gibi bir sürede borçlarını tahsil etmek için uğraşırlar. Ancak bu çalışmalar ve uğraşları sonuçsuz kalması halinde sonuçlandırma için Varlık Yönetim Şirketlerine borçlar devredilmektedir. İhale süreci sonunda ise dosyaların devralma işlemine şirket hak kazanmış olur.

Sistemin Finansal Tüketiciye Faydaları Nelerdir?

Borcunuzu devreden bankadan tüketicinin de bir takım faydalar elde edebileceği gözlenmektedir. Bankalardan zamanında kullandığınız ve ödemekte zorlandığını kart ya da kredi borçlarınızdan kurtulmak için bir fırsattır. Kurtulamadığınız borç nedeni ile kullanamadığınız ve bankalar ile ilişiğiniz durma noktasına gelen işlemleriniz de yeniden düzelir ve kredi çekme imkanına kavuşabilirsiniz. Kredi puanınız da yine yükselecektir.

Borcum Varlık Yönetim Şirketine Devredildi, Ne Yapmalıyım?

Bu şirketlere borcunuzun devredilmesi halinde sizleri sürekli olarak çeşitli numaralar ve şirketler arayacaktır. Bu gibi durumlarda sizlerin her arayana kulak asmamanız gerekmektedir. Dolandırıcılık faaliyetleri bu alanda oldukça fazladır. Bunun için yukarı da yazımda da bahsetmiş olduğum gibi BDDK tarafından resmi internet sitesinde bu şirketlerin isimleri listelenmiştir. Ayrıca borcunuza dair herhangi bir talepte bulunan kişilere ve kurumlara karşı borçlarınızı beyan eden resmi belgeleri talep edebilirsiniz. Bu evrakları size ulaşmasından sonra ayrıntılı olarak incelemeli ve gerçekliğine inanmanız halinde şirket ile ödemeler hakkında irtibat kurabilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler