Vakıfbank POS Destek Hattı

Telefon bağlantısı ile kurulan ve iş yeri ile banka arasında bağlantının bulunduğu, müşterilerin kartla ödemelerini kolaylıkla yapabilmesini sağlayan cihaza POS cihazı denir. Günümüzde hemen her iş yerinde, her mağazada ve her kafe de bulunan Vakıfbank POS cihazları günlük hayatta insanların daha az nakit para taşımasını ve tek kartla işlemlerini yapabilmesini sağlıyor.

BİLGİ: Vakıfbank POS hesabı verirken sizden “ticaret odası kaydı” ya da “esnaf ve sanatkarlar odası kaydı” istemektedir. Bunu istemesinin sebebi de son zamanlarda piyasada iyice türemiş kötü niyetli kişilerin varlığıdır. Banka her önüne gelene kolay kolay sanal pos veya normal POS cihazı vermemek için bu tarz tedbirlere başvurmaktadır.

POS Cihazı Neye Yarıyor

POS makinesi gündelik hayatta insanlara sadece ödeme yapmalarını sağlayan bir cihaz olarak gözüküyor olsa da Vakıfbank POS cihazının birçok özelliği bulunuyor. En önemli özelliği kart takıldığında kartın sahte ya da doğru olduğunu tespit ediyor. Yani kredi kartı ile yapılan alışverişlerin güvenliğini arttırıyor. Kart doğru ise ödeme yapılırken hesap durumunun müsait olma da kontrol ediyor ve bakiye yeterli ise ödeme işlemi gerçekleşiyor. Bakiye bulunmuyorsa POS cihazını bakiye yetersizdir diye bir bildiri geliyor. İşlem gerçekleşse de gerçekleşmese de bir bilgi fişi çıkar ve bu fiş de bütün ayrıntılar yer alır. 2 adet olarak çıkan bu bilgi fişinin biri müşteri de biri iş yerinde kalıyor. POS cihazıyla yapılan ödemelerde iş yerinin vergi kaçırma şansı da bulunmuyor. Sahteciliği tamamıyla önlüyor.

Vakıfbank POS Destek Hattı

Vakıfbank POS cihazı kullanan iş yerleri, diledikleri zaman Vakıfbank POS destek hattıyla iletişime geçerek birçok konuda bilgi alabiliyor. Vakıfbank’ın iş yerlerine sağladığı birçok avantajdan faydalanabiliyor ve bilgi alabiliyor.

Vakıfbank POS Destek Hattından Neler Yapılabilir?

İş yeri sahibi Vakıfbank POS destek hattına bağlanılarak o günün satış raporları menüsü ile günlük satış ya da genel olarak nasıl bir performans izlediğine bakabiliyor. Aynı zamanda hangi yaş grubuna gelen müşterilerin cinsiyetine ve medeni durumuna ulaşabileceği belki de işletmesini bunlara göre değiştirebileceği verileri de müşteri raporları menüsünden alabiliyor. Günlük işlemlerinin detayına, bloke çözümlemelerine de destek hattından ulaşabiliyor. Alışveriş yapılan zaman aralıklarını ve alışveriş sayısını da analiz raporları menüsü ile görebiliyor. Kampanyalar hakkında bilgi alımını da sağlayabiliyor.

Vakıfbank POS Destek Hattına Nasıl Bağlanılır?

Vakıfbank POS destek hattı telefon numarası 0212 473 60 54 bu numarayı arayarak her türlü işlem yapılabiliyor.

Yorum yapın

Krediler