Vakıfbank IBAN Sorgulama

Bankacılık hizmetlerinde genellikle para gönderme ve para alma gibi işlemlerde kullanılan en güvenilir ve en hızlı sistem olarak Iban numarası kullanılmaya başlanılmıştır. Vakıfbank İBAN numaraları Türkiye’de yirmi altı haneli harf ve rakam grubundan oluşmaktadır. Avrupa ülkelerinde bu sayı ülkeye göre farklılıklar göstermektedir. Banka hesabı bulunan herkesin her hesabına tanımlı ayrı ayrı Iban numaraları mevcuttur.

Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların müşterilere tanımlamış olduğu hesap numaraları Iban numaraları 26 haneden oluşmaktadır. İlk iki hanede bulunan “TR” ülke kodunu, ilk iki basamaklı rakamlar kontrol basamakları, üç ile sekizinci basamaklarda bulunan beş basamaklı sayı Banka kodunu, dokuzuncu basamakta bulunan tek rakam Rezerv Alan kodunu, en son on haneli rakamlar ise sizin banka hesap numarasını temsil etmektedir. Bu sistemle bankacılık işlemlerinde para gönderme ve para alma işlemlerinde hata yapma riskini azaltmakta ve müşteri hesap güvenliğini sağlamayı amaçlamaktadır.

Iban Numarasını Öğrenme

Vakıfbank’a ait hesap numaralarınızın Iban numaralarını öğrenmek için Vakıfbank İBAN sorgulama sitesi üzerinden Vakıfbank’ta bulunan tüm hesaplarınıza ait Iban numaralarınızı öğrenebilirsiniz. Vakıfbank internet sayfasına erişim yaptığınızda, bankomat kartı Iban sorgulama için, sorgulama menüsünün ilk satırında maestro, elektron veya bankomat karta ait hesap Iban sorgulaması yapabilirsiniz. Yapılması gereken sadece öğrenilmek istenen hesap türü yazmak yeterli gelecektir.

Mevduat hesabınıza ait Vakıfbank İBAN Sorgulama  içinde sorgulama menüsünün ikinci satırına mevduat hesabı Iban yazmanız yeterli olacaktır. Bu işlemi yapmak için hesabınızın hangi şubeye ait olduğunu hatırlamıyorsanız internet üzerinden Vakıfbank şubeleri linkleri üzerinden şubenize ait bilgileri görebilirsiniz. Sorgulama ekranına gerekli bilgiler girildikten sonra Iban Öğren butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Vakıfbank İBAN sorgulama ekranının üçüncü satırına Yatırım hesabı yazarak Vakıfbank Şubelerinde adınıza bulunan yatırım hesaplarına ait Iban numaralarını öğrenebilirsiniz. İnternet bankacılığı kullanan müşterilerin, Vakıfbank İnternet bankacılığı uygulamasını açtıklarında, hesap türüne göre vadeli veya vadesiz hesap bölümü üst satırında yer alan Iban paylaş butonunu açtıklarında internet bankacılığında tanımlı tüm hesaplarına ait Iban numaralarının yazdığını göreceklerdir. En kolay ve en doğru Iban öğrenme yöntemi budur.

Yorum yapın

Krediler