Vakıfbank Çeyiz Hesap Nedir? Başvuru Nasıl Olur?

Evlilik yolundaki çiftlerin devlet desteği alabilmesi için açılan Vakıfbank Çeyiz Hesap bu anlamda kişilere  6 bin 274 Liraya kadar katkı sağlıyor. Bu katkılı alabilmeniz için ise Vakıfbank bünyesinde bir çeyiz hesabı açmanız ve bu hesaba birikim yapmanız gerekiyor.

Kimler Vakıfbank Çeyiz Hesap Açabilir?

18 yaşından küçüklerin aile bireyleri ile büyüklerin ise kendilerinin açabildiği hesap için kişinin TC vatandaşı olması ya da mavi kart sahibi olması gerekiyor. Evlenecek kişiler orta hesap açamıyor fakat bireyler ayrı ayrı birikim yapmak için bu hesabı açabilir. Bu durumda bireyle kendileri bu devlet katkısından faydalanmış olur.

Vakıfbank Çeyiz Hesap açılması ile TL üzerinden en az 3 yıl vade ile birikim yapabiliyorsunuz. Birikim yapacak kişi hesabın açılması ile bir defa belirlenen sınırı aşan tutarda para yatırabilir. Bu yatırılacak para 18 bin 822 Lirayı geçemez. Bu rakama kadar bir kez yatırmanız mümkün oluyor.

Şartları Ne

Vakıfbank Çeyiz hesaptan faydanabilmeniz için hesabın açılması ile birlikte aylık yada üç ayda bir periyodlar halinde para yatırılması gerekiyor. Kişi talimat vermesi halinde ve bulunması halinde Vakıfbank bünyesindeki havuz hesap bünyesindeki parasından çeyiz hesabına para yatırılmasını sağlayabiliyor. Kişi seçtiği düzenli ödeme süresini 12 ay sonrasında değiştirebiliyor. Yani 3 ayda bir ödüyorsa bu süre sonunda aylık düzende isteyebiliyor.

Katılımcıların aylık düzenli ödeme tutarı en az 125,48 TL, en çok ise 1.254,87 TL. Bu rakamların dışında para yatırımı söz konusu değil. Üç ayda bir ödeme yapacaklar ise bu tutarların üç katı ödemek zorunda.

En az üç yıl vadeli olan Vakıfbank Çeyiz hesabındaki para bu sürenin sonunda başvurulması halinde katılımcıya ödeniyor. Bu üç yıllık süre zarfında hesap işletim ücreti söz konusu değil. Bunun için bir masraf ödemiyorsunuz. Kişi bu süre içerisinde yılda en fazla iki kere bu hesabından para da çekebiliyor.

Devlet Katkısı Nasıl Alınıyor?

Vakıfbank Çeyiz Hesabına para yatıran kişiler 27 yaşını doldurmadan evlenmeleri halinde bu katkıdan faydalanabiliyor. 3 yıl süre içerisinde ödemelerini aksatan kişiler bu katkıdan faydalanamıyor. Kişi başvuru yapmadan önce evlenmiş olması gerekir ve evlendiğine dair aile cüzdanı ve ilk kez evlendiğine dair belge ile bankaya müracaat ediyor.

Ne Kadar Katkı Alırım?

Kişinin yaptığı birikimlerin vadesi 36 ay ile 47 ay arasında olursa yatırdığı parının yüzde 10’u nu alır. Bu tutar 5.019,45 TL’yi geçemiyor. 48-59 ay arasında olursa yüzde 15 oranında alıyor. 5.646,89 TL’nin üstü rakamlar verilmiyor. 60 ay ve üzeri birikimler için ise yüzde 20 oranında devlet katkısı alınıyor. Burada da üst limit 6.274,32 TL.

Yorum yapın

Krediler