Vadelide En Çok Kazandıran Bankalar Hangileridir?

Artık Türk Lirasını en güzel değerlendirme yöntemleri arasında ilk sırayı bankalar alıyor. En yüksek faiz veren banka hangisidir ve hangi hesaba ne kadar yatırmalıyım diyenlerin aklındaki soru işaretlerini ortadan kaldırıyoruz. Ekonomi ve finans konusunda, bankaların vadeli hesaplara yüksek faizler işleterek kazandırdığını vurgulamak isteriz.

ÖNEMLİ UYARI: Değerli okur kaç kez dedim yine diyeceğim: Şu bankalardan özel faiz oranı alabilmek için temasa geçin. Özel ve ekstra evraklar sunun. İnanın size öcü gibi değil de insancıl yaklaşacaklardır. Bir de bizim toplumda vatandaşlarımızın bir huyu var; diyalog kurmaktan, ayrıcalık, imtiyaz istemekten çekiniyoruz, utanıyoruz. Aşın artık böyle şeyleri.

Vadeli Hesap İle En Çok Kazandıran Bankalar

Bankalar, müşterilerinin elindeki TL yatırımlarını değerlendirmek ve müşterilerin vadeli hesaplardaki paralarına vermiş olduğu faiz oranlarıyla daha çok müşteri kapma yarışındadırlar. Bu yazımızda bankaların vadeli hesaplara vermiş olduğu faiz oranları, en az limit ve şartları hakkında bilgi vereceğiz.

Bankaların, vadeli hesaplara vermiş olduğu TL veya döviz faizlerini incelediğimizde bu oranların TL cinsi hesapları için yıllık %18 ila %25 arasındadır. Döviz yatırımlarında ise bu oranlar %2 civarındadır. Vadeli mevduat hesap faiz oranlarına baktığımızda en yüksek faiz oranının %25 ile ING Bank ile Odeabank’ı görmekteyiz.

Odeabank’ın Oksijen hesap adı verdiği vadeli hesaplarda 2.000 TL ile 50.000 TL arasında ki yatırımlara yıllık %25 faiz uygulamaktadır. ING Bank Turuncu hesapta ise hoş geldin faizi olarak %24 faiz oranı belirlenmiştir. Bu hesapta alt limit olmayıp maksimum %24 faizinden 500.000 TL’ye kadar olan yatırımlar için geçerlidir. Bu hesapta vade süre zorunluluğu yoktur.

Vadeli Hesap Faiz Oranları Sabit mi?

Yatırım sahibi dilediği zaman parasını çekebilmektedir ve kalan yatırımlar için yine %24 faiz oranı işlemektedir. Vadeli hesaplara en fazla faiz veren kuruluşlar arasında yer alan bir diğer bir banka ise Finansbank’tır. Enpara.com ile vadeli hesaplara 1 yıl için %23 faiz oranı uygulamaktadır.

Enpara’da 6 ay için müşterilerinin vadeli hesapları için %23 faiz verirken, 6 ay sonra normal faiz oranları uygulanmaktadır. Enpara’da TL, Dolar ve Euro için vadeli hesap açılabilmektedir. İş günlerinde saat 17.00’a kadar açılan vadeli hesaplar aynı gün faiz kazandırmaya başlar. Enpara’da TL yatırımlar için 4 vade seçeneği (32 gün, 46 gün, 92 gün ve 181 gün), Dolar ve Euro için ise 3 vade seçeneği (32 gün, 92 gün ve 181 gün) sunulur.

Vadeli hesaplara için uygulanan en yüksek faiz oranı veren bankalardan biri de HSBC Banktır. Alt limit olarak 500 TL olan vadeli hesapta, sadece 30 gün için geçerli olacak %21 oranında faiz uygulamaktadır. Yine ilk ay için %20,20 oranında hoş geldin faiz oranı veren diğer banka Akbank’tır.

Yatırım yapmak için önerilen bankalar arasında TEB ve ING var. Devletin belirlemiş olduğu %24 faiz oranından daha fazla veriyorlar. Mobil bankacılıkla vadeli hesaptan daha çok kazanmak mümkündür. 30 ve 42 günlük vadelerde kazanç elde edebilirsiniz, fakat daha uzun vade yaparsanız faiz oranları artacaktır.

Not: Lütfen burada anılmayan diğer bankalarla da müşteri hizmetlerinden iletişim kurmak suretiyle vadeli hesap faizi teklifi alın.

Yorum yapın

Krediler