Vadeli Dolar Hesabı mı? Vadesiz Dolar Hesabı mı?

Birikimlerimizi harcamadan uzak tutmanın en kolay yolu bankalarda saklanması. Bankalarda saklayacağımız paraların da türlü hesapları ve saklama yolları bulunuyor. Bu yollardan bir tanesi de yatırım yaparak gerçekleştiriliyor. Yatırım yapmak kişiden kişiye göre değişir. Fakat sağlamcı diye tabir ettiğimiz kişiler paralarını vadeli hesaplara yatırırlar ve bir çoğu da döviz kuru hesabından yatırmak ister. Peki yatırımınız için Vadeli Dolar hesabı mı vadesiz dolar hesabı mı?

Döviz kurunun geçmişten bugüne nasıl cereyan ettiği hakkında az çok bilginiz bulunur. Bunun için yatırımlarını döviz kurundan gerçekleştirmek isteyen kişiler azımsanmayacak kadar az. Parasını birikim için banka hesabına yatırmış olabilirsiniz. Öylesine duracağını bu hesabınızı da değerlendirmek gerekir. Yani kazancınızı ikiye katlama imkanınız bulunabilir. Bunun için paranızı döviz kuru üzerinden yatırabilirsiniz. Böylelikle artan döviz kurları size kazandıracaktır.

Vadesiz Dolar  Hesap

Açacağınız döviz dolar, euro ya da başka bir para birimi üzerinden gerçekleştirilebilir. Fakat dolar üzerinden açıyorsanız iki türlü hesap açabiliyorsunuz. Vadeli ve vadesiz dolar hesapları. Vadesiz hesapta olduğu gibi paranız banka hesabında kalır ve banka kazanmış olur. Bunun için bir masraf ödemesi yapmanız gerekmiyor. Zira geçmiş dönemde alınan hesap işletim ücretleri Danıştay’ın almış olduğu karar neticesinde iptal edildi.Fakat bu hesabın en büyük avantajı istediğiniz zaman paranızı çekebiliyor olmanız. Bu işlem için bir maninin olmamasıdır.

Eğer ki halihazırda aktif olarak e-ticaret veya perakende gibi işlerle uğraşıyorsanız sizin için vadesiz hesap daha makul olacaktır. Çünkü her an karşınıza bir fırsat çıkabilir ve o fırsatı değerlendirmek için yüklü miktarlarda ödemeleri havale yöntemiyle yapmanız icap edebilirir.

Vadeli Dolar Hesap

Vadeli dolar hesabınıza para yatırmanız halinde ise adı üstünde bir vadeye bağlanacağından bu süre içerisinde paranızı çekemezsiniz. Zira çekerseniz vadeniz bozulmuş olur kazanç sağlayamamış olursunuz. Bozulan vadeli hesaplar için bir ceza ödemeniz söz konusu değil fakat alacağınız faiz getirisinden olursunuz. Bankaların kampanyaları ile vadesi bozulmayan hesaplar bulunsa da kısa süreli olduğu için uzun dönemde bu hesaptan kazancınız olmayabilir.

Sonuçta uzun süre ile paranıza ihtiyacınız olmayacaksa burada vadeli dolar hesabına yatırım yapmanız mantıklı olabilir. Çünkü paraya ihtiyacınızın olmadığını ne kadar süre ile ihtiyacınızın olmayacağını bilirsiniz.

 Döviz Hesabı Açarken Neleri bilmeliyiz?

Vadeli Dolar hesabı açılması demek yatırmış olduğunuz dolar için yüzdelik oranda faiz kazanma ve bu kazancınız için vergi ödemeleri anlamına geliyor. Yapılan faizli hesaplar TL için daha yüksek oran verirken döviz kurları için daha düşüktür. Bunun nedeni de Dolar kurunun TL üzerinde değer kazanacağı varsayımlarıdır diyebiliriz.

TL hesaplarında da hesap işletim ücreti gibi bir masraf bulunmuyor. Fakat bankaların farklı icraatı bulunduğu için farklı ödemeler yada bankaların istekleri ile karşı karşıya kalınacağından bu işlem için bankalar arasındaki farklar araştırılmalıdır. Küçükte olsa yatırım yapmak isteyen kişilerin kurlar arasındaki gelişmeleri ve muhtemel kazançları ile arasındaki farkı iyi analiz etmeleri birikimlerinin daha çok kazandırması anlamına gelecektir. Başlı başına vadeli dolar hesabı mı vadesiz dolar hesabı sorusunun cevabı yatırımcıların kendisinde olacaktır.

Yorum yapın

Krediler