Uzun Vadede Euro Ne Olur Euro Yükselir mi Euro Düşer mi?

Avrupa ülkelerinin ana para birimi Euro kendi bünyesinde olduğu kadar tüm üye ülkelerin ekonomisine bağlı olarak hareket etmek zorunda kalıyor. Bir ülkenin ekonomisinde meydana gelen olumsuz tavırlar yada önemli gelişmeler ile ekonomik tablolar tüm ülkeleri etkiliyor. Dünya ekonomisine önemli bir yön veren para birimlerinden Euro’nun gelecekte hangi durumlara geleceği merak konusu ediliyor. Uzun vadede Euro Ne Olur sorulardan bir tanesi. Tüketicilerin merak ettiği konuların başında ise Euro Yükselir mi Euro Düşer mi? Geliyor. Bu sorunun cevaplanması elbette mümkün değil. Çünkü uzun dönemde ne tür siyasi ve ekonomik gelişmelerin yaşanacağı bilinmez. Bu muhtemel oluşacak olayların bilinmesi halinde zaten düşeceği yada yükseleceği hakkında bariz açıklamalar yapılır.

TÜYO: Euro hakkında nihai ve net bir tahmin yapabilmek mümkün değil. Bu yazıda değişik fikirlerin tezahürünü göreceksiniz. Başkaca sinyalleri de hep beraber değerlendirerek doğruya en yakın kararı verecek olan sizsiniz. Bu yazı kişiye özel bir yatırım danışmanlığı değil ve net tahmin ya da yönlendirme içermemektedir.

GÜNCEL BİLGİ: Bu tür para birimleri hakkında kesin azalır ya da artar diye tahmin yapan  ve kendisini sinyalci diye tanıtan kişilere güvenmeyiniz. Özellikle dev hacimli para birimlerinin kısa ve orta vadede hareketini kestirebilmek çoğu kez neredeyse imkansız yakın. Çünkü milyonlarca dinamik aynı anca etkilemektedir. Ayrıca bu tür asılsız ve gerçeğe aykırı tahminlerde bulunan kişilere SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) yaptırım uygulayabilektedir.

Euro Gelecekte Ne Olacak?

Genel olarak bakıldığında Euro sürekli yükseliş içerisinde. Bu nedenle geçmişten bu güne gelen grafiklerin incelenmesi ile Euro’nun uzun vadelerde yükseleceğini söyleyebiliriz. Fakat gelecekte Avrupa Birliği dağılır mı, biter mi yada dağılır mı bilemeyiz. Dağılma söz konusu olduğunda zaten bu Euro diye bir para birimi kalmaz.

Euronun yükselmesi demek aslında TL’nin değer kaybetmesi anlamına geliyor. Yani aslında Euro yükselmiş olmuyor bizim para birimimiz karşısında büyümüş oluyor. Son üç yılda önemli artışlara, hatta son birkaç ay içerisinde çok yüksek artışlara şahit olduk. TL karşısında döviz kurları artış göstermiş olabiliyor. Bu konulara isabetli bir yaklaşım açısı olan Dolar Ne Olur başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir bakış açısı da şu şekilde. Euro’nun değer kazanmasının yanında TL’nin de ayrıca değer kaybına neden olması. Bu durumda rekorlar yaşanabiliyor. AB ülkelerinin güç olarak başa çekenleri siyasi ve ekonomik gerilimler neticesinde güçlerine bağlı olarak bir kurlarda oynamaya neden olabiliyorlar. Türkiye ile AB arasındaki gerginlik ve bu gerginliklerin ilişkilere yansıması nedeniyle de kurlarda artış söz konusu olabiliyor.

Uzun dönemde hem AB ülkeleri, hem Türkiye hem de ABD arasında gelişecek tüm küresel gelişmeler Euro’nun şekillenmesinde önemli roller oynayacak. Aradaki bu çekişmeler neticesinde TL karşısında AB para birimi Euro değer kazanabilir.

UYARI: BU KONUDA DEĞİŞİK BAKIŞ AÇILARI VE FİKİRLER MEVCUTTUR. BİZ SADECE BUNLARDAN BİRKAÇINI YAZDIK. SİZE TAVSİYEM DEĞİŞİK SİNYALLERDEN DE FAYDALANARAK KARAR VERMENİZ. BİZ BURADA NİHAİ VE NET BİR GÖRÜŞ BELİRTMİYORUZ!

Uzun Dönemde Euro Ne Olur?

Bu sorumuzun cevabında en önemli aşama Türkiye ekonomisinde gelişen olaylar. Ekonomimizin gelişmesi adına atılan adımların olumlu olması halinde değerli olan TL karşısında Euro yükseliş trendinin çok uzağında kalacaktır. Ülke genelinde üretimlerin artması gerekir. Bu üretimlerin artmaması halinde yurt dışına bağımlılığımız artacak ve paramız değer kaybetme risklerinden sadece birini yaşamış olacaktır.

Bir diğer husus ülke genelinde özellikle KDV’ye etki eden ürünlerin üretiminin yavaşlaması. Bu ürünlerin yavaşlaması ile ülke dışından ihraçların artması TL’nin değer kaybetme nedenlerinden birisi. Tüketimin başlıca unsurları gıda özellikle et üretiminin dışarıdan sağlanması ile dışa bağımlılık artışa döviz kurlarında yani Euro’nun TL karşısında değer kazanmasına neden oluyor.

TL’nin değer kaybetmesine neden olan bunlar ve bunun gibi bir çok neden ile uzun dönemde euro ne olur sorumuzun cevabını bulabiliriz. Fakat az öncede belirttiğim gibi geçmiş istatistiklere ve grafiklere bakarsak uzun dönemde Euro kurunun arttığını görebiliriz. Yani bundan sonraki uzun vadelerde de artış gösterebilir.

Euro Kullanan Ülkeler

Birden çok ülkelerin meydana getirdiği Avrupa Birliği ülkelerince kullanılan Euro medyada gözünüze ilişen “€” simgesi ile işlem görüyor. Bununla birlikte AB’ye girmelerine rağmen henüz bu kuru kullanmayan ülkelerde mevcut. Başta İngiltere, İsveç, Polonya bu para birimini kullanmaktan ziyade kendi para birimleri ile hareket ediyor. Avrupa birliği üyesi iken kullanmayan ülkeler mevcutken yine bu birlik üyesi olmadığı halde kullanan ülkelerde bulunuyor. Vatikan, Monaco, Andorra ve San Marino AB üyesi olmamasına rağmen Euro kullanıyor. Euronun kontrolü ise Avrupa Merkez Bankasının yani ECB’nin elinde. Buradan Euro için yapılan ve yapılacak olan açıklamalar da gelecek için etkili olan hususlar arasında.

Yorum yapın

Krediler