Üreticilere Devlet Tarafından Faizsiz Kredi Verildiği Doğru mu?

Devlet artık girişimcilerin yeni iş kurmalarına destek vermek amacıyla son zamanlarda yeni hibe imkanları sunmaya başladı. Bu hibe imkanlarından kastımız ise KOSGEB aracılığı ile devlet yeni iş kuracaklara 50,000 TL’ye kadar geri ödemesiz destek vermektedir. Dolayısısyla üreticilere devletten sıfır faizli kredi verildiğine ilişkin haber doğrudur. Bu geri ödemesiz desteği alabilmek için yeni bir iş kurmak gereklidir. Bu kurulan yeni işinde çok basit bir iş olmaması gerekir. Çok basit işten kastımız ise daha önceden var olan berber, market ve benzeri tarzı iş yeri kuruluşlarına devlet hibe vermemektedir. Yeni girişimler istemektedir. Bu yeni girişimler için de son zamanlarda oldukça fazla başvuru yapılmaktadır.

ÖNEMLİ NOT: Devlet yani Kosgeb artık öyle herkese kredi vermiyor. Kapsamlı ve detaylı bir iş planı ile detaylandırılmış bir proje hazırlayabilen nitelikli yatırımcılara finansman sağlıyorlar. Bunun için bazı firmalar var. Onlardan ücretli destek alabilirsiniz. Ayrıca eğitim durumunuz, geçmiş başarılarınz gibi bazı kişisel ayrıntılar da bu kredinin çıkamsı açısından büyük önem arz etmektedir. Kuruldaki üyeler kişinin sosyoekonomik seviyesine ve eğitim durumuna bakmaktadırlar.

KOSGEB devlet kredisi başvuru şartları nelerdir?

Öncelikle bu hibeyi alabilmek için devletin belirlemiş olduğu şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Yeni iş kuracaklar ya da mevcut iş yerlerini daha da büyütmek isteyecekler için KOSGEB tarafından verilen Girişimcilik eğitimine katılmaları gerekmektedir. Bu eğitim toplam olarak 72 saat sürmektedir. Eğitim içeriğinde nasıl girişimci olunur ve benzeri konular yeni iş kurmak isteyen kişilere anlatılmaktadır. İşlerin nasıl düzenli olarak yolunda gidebileceği ve yolunda gitmeyen durumlar nelerinde yapılacağı hakkında bilgiler verilmektedir. KOSGEB tarafından sonra ki dönemlerde bu 72 saat olan eğitim 32 saat olarak düzenlendi. Devletin destek verdiği krediyi alabilmek için KOSGEB tarafından verilen 32 saatlik eğitime katılan kişilere sertifika verilecektir.

KOSGEB tarafından verilen bu eğitimi alarak Girişimcilik sertifikası alan kişiler başvuru şartlarının sadece birini yerine getirmiş olmaktadır. Diğer şartları da sizlere maddeler halinde verelim;

  • KOSGEB’in bağlı olduğu veri tabanına kayıt olmak gerekir.
  • Hangi bölgeden başvuru yapılacak ise oradan KOSGEB hibesi için yetkilendirilmiş olan Hizmet Müdürlüğüne kayıt olmak.
  • Yukarıda açıkladığımız gibi Girişimcilik Sertifikası eğitimine katılmış olup sonunda başarılı sayılarak bu sertifikayı almak.
  • İş Projesinin hazır olması gerekir.
  • Gereken eğitim seviyesine sahip olmak
  • Yaş gerekliliğini sağlamak.

Yukarıda sizlere saymış olduğumuz şartları yerine getirdikten sonra sizler de hibe alabilirsiniz.

Devlet Neden Üreticilere Faizsiz Kredi Verilmektedir?

KOSGEB tarafından verilen 50.000 TL hibe desteği çoğunlukla yeni iş yeri kuracaklar için yetmememktedir. Bundan dolayı da devlet bu giderlerin yetişmediği durumlarda üreticiler için ekstradan 100.000 TL’ye kadar faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Bu sunulan faizsiz kredi imkanından yararlanmak oldukça kolaydır. Devletin üreticilere sunmuş olduğu bu kredi imkanı kuruluş giderleri ve maliyetlerin karşılanması içindir. Kuruluş giderleri için verilen tutarlar çoğu zaman üretim yapacak kişiler için yetmemektedir. Sebebi ise üretim yapacak olan makine ve teçhizatları satın alınmasın da kuruluş giderleri için ayrılan para yetmemektedir. Bundan dolayı da ekstradan devlet destekli faizsiz kredi imkanı sunulmuştur.

Ayrıca ülkemizin kalkınmasında ve gelişmesinde KOBİ’lerin çok büyük katkısı var. Bunun bilincinde olan devlet yöneticileri işsizliği azaltmak, girişimcilik ekosisteminin gelişmesi için KOBİ’lere kredi vererek desteklemektedir.

Bu imkandan yararlanmak isteyen kişilerin güzel ve yeni bir üretim yeri kurması gerekir. Öncelikle hibe desteğinin alınması da önemlidir. Direk olarak faizsiz kredi imkanı sunulmamaktadır

UYARI: Sizlere kredi çıkarma garantisi veren kurumlardan arkanıza bakmadan uzaklaşmanız gerekmektedir. Çünkü böyle bir şey imkansız. Nüfus taciri veya dolandırıcı insanlar bu piyasada ne yazık ki çok fazlalar.

SON GÜNCELLEME: Devlet korona günlerinde üreticiye fazla kıstas ve şart aramaksızın eskiye nazaran daha kolay faizsiz para verebilmektedir. Ancak yine de bunun için çabalamalı ve gereken müracatları eksiksiz yerine getirmelisiniz. Bu faizi olmadan verilecek borç tutarının bir kereye mahsus olduğunu ve çiftçiler için bulunmaz fırsatlardan birisi olduğunu ifade etmek gereklidir. Yine bu faizsiz finans imkanın yanında hibe verildiğine yönelik spekülasyonlar da ortada dolanmaktadır. Sizlerden hasreten ricam bu tarz yalan haberlere itibar etmemenizdir. Birileri vatandaşlar üzerinden özellikle de zor durumda olan kişiler üzerinden ‘click bait‘ dediğimiz aşağılık yöntemlerle rant devşirmeye çalışmaktadır. Bu ranta müsade etmeyiniz.

 

Yorum yapın

Krediler