Türkiye’de Yabancılara Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Türkiye’de Yabancılara Banka Hesabı Nasıl Açılır? Özellikle Türkiye’de yatırım yapmak isteyen kişilerin bu yatırımlarını gerçekleştirebilmeleri için ülke sınırları içerisindeki bankalar nezdinde hesap açmakla yükümlü. Bu hesapların açılışı ise yasalara göre yapılmalı ki, Türkiye’de ikameti bulunmayan kişilerin hesap açmaları da mümkün değil. Burada bürokratik engellerin yerine getirilmesi halinde hesap açılması söz konusu oluyor.

TÜYO: Eğer Türkiye’de ticari iş kurmak için banka hesabına ihtiyacınız mevcut ise bunun için daha farklı yollar da mevcuttur. Mesela bizzat kişisel banka hesabı açmak yerine bir sermaye şirketi kurabilir ve o şirket adına banka hesabı da açabilirsiniz. Bunun için illa öyle çok  büyük masraflar da yapmanıza gerek yok. Limited şirket için 10 000 TL bankaya bloke koymanız yeterli. Hatta bu rakamın tamamını da ödemek zorunda değilsiniz.

Türkiye’de yabancılara banka hesabı açılmasında izlenecek adımlar neticesinde istenilen talepler yerine getiriliyor. Bunun için öncelik vergi numarası tahsisi yapılması ve bu numara ile birlikte bankaya başvurulması gerekiyor.

Özellikle son dönemde yabancıların yatırım yapmaları için her türlü adımı atan devlet yabancı uyruklu yatırımcıları çekebilmek için farklı yolları da beraberinde sunuyor. Bu yollar sayesinde yatırım yapmak kolaylaşırken aynı zamanda yatırımcıda kolaylıklara ayak uydurarak yatırım yapmaya teşvik edilmiş oluyor. Büyük yatırım yapmayı düşünen yabancı uyruklu kişiler bu anlamda adımlarını da sağlıklı atıyor. Nitekim bu işlemleri yerine getirmek üzere önemli hukuk departmanları ile çalışan yatırımcılar her türlü yasal desteği de hukuk bürolarından alıyor. Fakat bununla birlikte eğitim için gelen yada küçük yatırımlar ile kendisine yer bulmaya çalışan kişilerin de bankalara hesap açılması için başvurması mümkün. Başvuru neticesinde bankalar arasında değişik uygulamalar yaşanabiliyor. Bu uygulamalar hesap açmak isteyen kişinin hesabını hızlı veya daha uzun sürede açabilmesini sağlıyor. Fakat burada gerçek ve tüzel kişilik arasında iki farklı boyut bulunuyor. Gerçek kişilerin hesap açması ile şirket hesabı açılması arasında değişen bir durum söz konusu.

Gerçek Kişilerin Hesap Açması

Gerçek kişilerin hesap açımı için bir ikametgah adresine ihtiyacı bulunuyor. Bunun için bir tebligat adresi şart. Bununla birlikte hesap hareketlerinin izlenmesi ve vergi ödemelerinin oluşması adına bir vergi numarası gereken hususlar içinde. Bu numara ise Vergi dairelerinden alınabiliyor. Öncelikle resmi yollardan bu numaranın alınması gerekiyor. Bu numara sonrası ise bankacılık hizmeti alabiliyor ve hesap açılması mümkün oluyor.

Hesap açımı için bankaların istediği bir diğer husus ta Türkiye sınırlarında bulunan bir telefona ihtiyaç duyulması. Banka gerekli şartlarda ve şifre işlemlerinde kullanılmak üzere yurt için GSM firmalarına ait bir numara talebinde bulunabiliyor.

Tüzel Kişiliklerin Hesap Açması

Hesap açacak olan kişi değil de ticari firma yada tüzel kişilik ise burada açacak kişinin yetkili olması gerekiyor. Bu yetkili kişi yetkili olduğuna dair belge ve bu belgenin apostilli olması da gerekebiliyor. Bu yurt dışı belgelerinin onay işlemleriyle ilgili bir husus. Apostil işlemi noter, konsolosluk gibi kurumlarca yapılıyor. Bu belge ile birlikte şirketin kayıt belgeleri, kuruluşları ve faaliyet belgeleri de istenebiliyor. Yatırımcı şirketler istedikleri sayıda hesap açmaları da mümkün hale getirilmiş durumda.

Yorum yapın

Krediler