Türkiye’de Tefeci Telefon Numaraları

Makale başlığından dolayı Türkiye’de Tefeci Telefon Numaraları diye bir arama yaparak makalemizi okuyorsanız muhtemelen size para verecek bir tefeci arıyorsunuz demektir. Tefecilik borç para verme, senet kırdırma ya da kredi kartları ile pos cihazlarından para çekilmesi ile yapılan ekonomik bir suç. Belki bu durumun suç olduğunu bilmiyorsunuzdur. Fakat tefecilik ile bireylerin sömürülmesinin önüne geçilmesi için yasal düzenleme yapılmıştır.

ÖNEMLİ NOT: Eğer olur da bu tefecilere düşerseniz kesinlikle açığa imza vermemeye de gayret edin. Bu açığa imzalar, boş senetlere atılan imzalar kesinlikle kötüye kullanılabilecektir. Bu evrakların tefeciye verilmesi halinde çok yüksek ihtimalle borcunuzu ödeseniz bile tekrardan tahsil edilmesi imkanı vardır. Çünkü bu tefecilerle yapacağınız tüm alış verişler kayıt dışı; bundan dolayı “kanıtlanabilirlik ve delil” sorunu olacaktır.

BİR DİĞER PÜF NOKTA: Şu kriz dönemlerinde tefeci telefon numaraları arayıp illegal insanlardan medet ummak yerine kısa zamanda hızlı nakit para getirecek iş fikirlerine yönelebilirler. Bunlar arasında nakliyecilik, mevsimsel işçilik, inşaat işçiliği gibi işler vardır.

Tefecilik Suçunun Cezası

Para kazancı sağlamak adına borç para veren kişi veya kişiler 2 ile 5 yıl arasında hapis cezasının yanı sıra 5 bin güne kadar da adli para cezası ile cezalandırılıyorlar. Yani hem hapis cezası hem para cezası bulunuyor. (TCK 241)

Cezası ve suç olmasın nedeniyle yasal olduğunu düşünen tüketicilerin tefeci arayışları maalesef hayatın getirdikleri arasında.  Türkiye’de borç para alıp verme işlemi yasal olarak finans kuruluşlarının dolayısıyla bankaların işidir. Bankalar tüketicilere hizmet sunarken çıkarılmış yasalar çerçevesinde hareket etmek zorundadır. Tefeciler ise bu çerçevenin dışına çıkar ve para alan kişilerin hiçbir yasal hakkı bulunmaz. Yani bankalardan aldığınız paralar sizi yasalar ile korurken mağduriyetinizin önüne geçmekte tefecilerden alınan paralar ise sizi mağdur etmektedir. Bu sizin bir anlamda sömürülmeniz anlamına gelmektedir. O sebeple tefeci telefon numaları aramanızı önermeyiz.

Muhatabınız Bankalar Olmalı

Muhtemelen tefeci telefon numaraları arayışındaysanız banka hizmetlerinden yasaklı konumuna gelmişsiniz demektir. Kredi alamama durumunun başlıca nedeni kredi notunuzun düşük olması, bankalardan almış olduğunuz önceki kredi ve kredi kartı borçlarınızın zamanında ödenmemesi yada hiç ödenmemesi nedeniyle yasaklı konumuna gelmenizdir. Muhtemel bu şekilde başınıza gelecek bir durumdan haberdar olmanıza rağmen ödeyememiş olabilirsiniz. Fakat her ne olursa olsun nakit paraya ihtiyacınız olduğunda bunu yasal imkanlar çerçevesinde yerine getirmelisiniz. Bizim söylediklerimiz sadece öneri fakat bu durumdaysanız kredi alabilmenizin en kolay yolu ipotekli kredi çekmektir. Mesela eviniz varsa ev tapusu üzerinden kredi çekme başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yine eğer hisseli bir eviniz var ise hisseli ev tapusu üzerinden kredi çekmek ile ilgili olan başkaca makalemize de göz atabilirsiniz.

Senetle Para Mağduriyet Konusu

En yakın kırtasiyeden temin edebileceğiniz senetler karşılığı verilen yani tefecilerin vermiş olduğu borç paralar ile yapacağınız ödemeler çok daha fazla olur. Bu fazlalık öyle ki boş senetlere imzalar atılması nedeniyle çok daha kabarık olabilir. Hatta ödediklerinizi hiçe sayarak istedikleri rakamları üzerine yazarak kişileri mağdur edenlerin haberlerini sık sık duymuşsunuz. Bu mağduriyetin önüne geçmek için senetle para ya da tefeciden para alma tercihlerinizi bir kenara bırakmalı. Bu nedenle makalemize tefecilik suçu ve cezası ile başlamak istedik.

Arkadaşlar halk arasında bir deyim vardır: “tefecinin eline düşmek” diye. Öncelikle Allah düşürmesin; bu insanların şakası olmuyor çoğu zaman. Sizlere ağır faiz oranları ile sözleşmeler imzalatıp ömür boyu onlara bağlı olmanıza yol açabiliyorlar. Bu işi bankalar da yapabiliyor belki ama en azından biraz daha ılımlı ve şeffaf prosedürler ile yapıyor. Ayrıca hukuka uygun olmak her zaman sizin güvenli sularda yol almanızı sağlayacaktır.

Biz Çekelim Siz Ödeyin Kredileri

Özellikle sosyal medyaya yansıyan reklamlar başta olmak üzere bazı firmaların biz çekelim siz ödeyin öneresi ile kredi pazarlama yaptıklarını görmüşsünüzdür. Bu tür firmaların gerçekçiliği tartışılmalıdır. Öncelikle şu soruyu sorun kendinize. Neden benim yerime bir başkası kredi çeksin? Yada siz kendiniz hiç tanımadığınız birine kredi çeker misiniz? Hayır çekmezsiniz. Peki bu firmaların kazancı ne, sizden ne istiyorlar? Yasal olmayan hiçbir durumun yanında ya da bir tarafında olmamaya gayret gösterin. Yasalar biz tüketicileri korumak için vardır ve sizde yasalardan yana olun. Tefeci telefon numaraları arayıp da kendiniz riske sokmayın…

Yasalar çerçevesinde kredi veren bankalar size yasalara göre kredi verir, daha yüksek tutarlarda kredi vererek sizi ve kendilerini mağdur etmezler, edemezler. Çünkü sizin haklarınızı koruyan devlet her adımı atmıştır ve atacaktır. Bu nedenle tefeci telefon numaraları yada tefeci arayışlarından uzak durmalıdır.

UYARI: Son zamanlarda artan tefecilik mağduriyetlerine her gün bir yenisi eklenmektedir. Bunun sebebi tefecilerin topluma olduğu kadar bireyler karşı da suç işlemeleridir. Bu kişiler sözlerini tutmuyorlar. Vatandaşlardan aldıkları rehinleri, ipotekleri, senetleri terk etmiyorlar. Bunu her daim biliniz ve aklınzda tutunuz. Aksi halde tüm birikimlerinizden olmanı işten bile değildir.

Yorum yapın

Krediler