Türkiye Finans Katılım Bankası Krediden Cayma Nasıl Yapılır?

Her insanın hayatta nakit sıkıntısı çektiği dönemler olabiliyor. İnsanlar bu gibi durumlarda bankalarda sunulan ve cazip olanaklara sahip olan kredini ürünlerini kullanmayı seçebiliyorlar. Sıcak para akışının sağlandığı kredi ürünleriyle birlikte insanlar da nakit sıkıntısı dertlerini belli bir süre boyunca giderebiliyorlar.

Fakat oluşacak bazı durumlardan sonra insanlar bu çektikleri krediden vazgeçme durumuyla karşı karşıya kalabilirler. Bu noktada ise akıllara krediden cayma hakkının bulunup bulunmadığı sorusu geliyor. Türkiye Finans Katılım Bankası’ndan çektiğiniz kredinizi iptal ettirmek istiyorsanız, Türkiye Finans Katılım Bankası krediden cayma hakkına dair detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Krediden Cayma Hakkının Kullanılması

2016 senesinde Resmi Gazete ’de yayınlanan Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği uyarınca kredi kullanan kişilere bazı haklar sağlanmıştır. Bu haklardan biri de krediyi iptal etme hakkıdır.

Acil nakit ihtiyacı bulunan insanlar, finans kuruluşlarına başvuruda bulunarak bu nakit ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyorlar. Kredi ürününü çekme aşamasında hepimizin de bildiği üzere bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Şartları sağlamış olan müşteri de kredisine kısa bir sürede kavuşma imkanına erişiyor. Ancak kredilerin birer yükümlülük halini alan faiz oranları, taksit seçenekleri ya da daha cazip bir kredi avantajının sunulması gibi nedenlerden sonra insanlar krediden vazgeçmek isteyebiliyorlar.

Bu noktada ise insanların haklarını talep ederek krediden cayma işlemlerini başlatabilmeleri söz konusudur. Yine de bilinmelidir ki, bu krediden cayma hakkının sizlere bazı dezavantajlı geri dönüşleri olacaktır.

Krediden Cayma İşlemi Ne Kadar Zamanda Yapılmalıdır?

Türkiye Finans Katılım Bankası’ndan çektiğiniz kredinizi ödeme güçlüğü çekmeye başladıysanız veya farklı bir sebepten dolayı kredi ürününden vazgeçmeyi istiyorsanız krediden cayma hakkıyla bu kredi ürününü iptal ettirebilirsiniz.

Türkiye Finans Katılım Bankası şubeleri, internet şubesi veya müşteri hattının yardımıyla bu talebinizi bildirmeniz gerekiyor. Türkiye Finans Katılım Bankası Krediden cayma hakkının kredinin çekildiği günden itibaren 14 gün içerisinde işleme konulması gerekiyor. İşleme konulan talebin ardından 30 gün içerisinde de çektiğiniz kredi miktarını geri bankaya ödemelisiniz. Kredi miktarınıza siz bankaya geri ödeme yapıncaya kadar faiz işletilir, bu yüzden geri ödemenizi hemen yapmanız bir borç yükü altına girmemeniz açısından önemlidir.

Yorum yapın

Krediler