Türkiye Finans Katılım Bankası EFT Saatleri

EFT işlemleri gönderici banka, Merkez Bankası ve alıcı banka olmak üzere 3 banka arasında gerçekleştirilen para transferidir. Bu işlemlerinde tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz yazılması önemlidir. Çünkü eksik ya da yanlış yazılan herhangi bir bilgi tutarın askıda kalmasına ve alıcı kişiye ulaşmamasına neden olur.

Bu tarz durumlarda da gönderici kişi bankasını arayarak EFT iptal işlemi başlatmak zorundadır. Bir diğer sık hata yapılan konu ise EFT saat dilimi içerisinde olunmadan EFT yapılmasıdır. EFT işlemleri Merkez Bankası onayı ile gerçekleşen para transferleri olduklarından mesai saatleri içinde gerçekleşir. Bu mesai saatleri bankadan bankaya asla değişiklik göstermez.

Saat Aralıklarına Dikkat

Türkiye Finans Katılım Bankası EFT saatleri de diğer tüm bankalar ile aynıdır. Bu saat aralığı da 09:00 – 17:20 arasıdır. Aslında 17:00’dan sonra da para transferi yapılması önerilmez. Çünkü genellikle bu saatten sonra Merkez Bankası çok yoğun olur ve EFT ertesi gün yapılır. Ayrıca 09:00 – 16:45 arası da geç EFT saatidir ki bu saat aralığında EFT yapanlardan daha yüksek masraf alınır. Türkiye Finans Katılım Bankası’nda da bu EFT saatleri geçerlidir. Ancak bu bankada genellikle yüksek tutarlı para çıkışları söz konusu olduğu için tutar alıcıya sabah 09:00 ile akşam 17:20 arasında geçer. Müşterilerin en sık sordukları EFT işleminin geç olması aslında tutarın büyüklüğüne de bağlıdır.

IBAN Numarası Doğru Olmalı

Pek çok insan hala EFT işlemlerini hesap numarası ile gerçekleştirse de aslında bu güvenli bir transfer değildir. Çünkü hesap numarası ile yapılan para transferlerinde bir yanlışlık doğduğunda bankalar sorumluluk kabul etmezler. Bu nedenle EFT işlemlerinde IBAN numarası kullanılmalıdır. Hesaba ait 2 harf 24 rakamdan oluşan bu IBAN numarasını alıcı kişi bankasını arayarak öğrenebilir.

Alıcı Adı ve Soyadı Önemli

Gönderici kişi yalnızca IBAN ‘ı yazarak para transferi yapamaz. Alıcı kişinin adı ve soyadını da eksiksiz ve doğru bir şekilde yazmalıdır. Örneğin alıcı kişinin ismi Halil İbrahim GÖKER ancak EFT işleminde İbrahim GÖKER ya da H. İbrahim GÖKER yazılır ise tutar karşı tarafa ulaşmaz.

Yorum yapın

Krediler