Turkcell Faturalı Hat Üzerinden Kredi

Faturalı hat üzerinden kredi hizmetinin doğuşunda GSM firmaları etkili oldu. Bu anlamda farklı hizmetler üzerinden çıkarılan faturalara istinaden kredi tahsisi yapılamıyor. Aslında bu duruma kredi de demek yanlış oluyor. Çünkü bayileri aracılığı ile cep telefonu alımı ve bu telefonun satımı ile söz konusu bedelin nakdi olarak verilmesi ve fatura üzerine cihaz bedeli olarak yansımasıdır. 

Aylar önce kullandığınız ürün nedeni ile aylık fatura düzenlemesine eklenen, faturalı hatlar üzerine kredi cümlelerinin ardından birer tüketici olarak hepimiz endişeyle uzaktan bir bakış atmıştık. Olaya biraz mesafeli bakmak zorunda kalmamız elbette günümüzde yaşanan dolandırıcılık hikayeleri. Fakat zamanla toplum olarak bizler faturamıza yansıyan taksitler ile kredi almayı çok sevdik ve bu anlamda GSM şirketi Turkcell Faturalı Hat Üzerinden kredi tahsisi yapmaya başladı.

Önemli Not : Yapılan son düzenlemelere göre GSM şirketlerinden alınacak cep telefonlarında vade 1 Eylül 2018 tarihinden itibaren altı ay ile sınırlandırıldı. Alacağınız telefon bedelinin üzerinden belirlenen bu vadelerde sınır 3 bin lira. Bu sınırın üzerindeki alımlarda vadeler uzatılabilecek. 

Turkcell Faturalı Hatta Kredi Başvuruları

Turkcell ürünü kullanan ve bu ürünler için aylık düzenli olarak fatura düzenlenen tüketicilerin hat üzerine kredi başvurusu mümkün. Başvurular Turkcellin resmi internet sitesi turkcell.com.tr, Müşteri Hizmetlerine ait telefon numarası olan 532 532 00 00 ve 0850 200 0532’ı arayarak ya da en yakın Turkcell İletişim Merkezlerinden yapılabiliyor. Başvurular için sadece kimlik fotokopisi isteniyor ve ayrıca bir ek belge istenmezken, başvuru ile onay gelmesi gerekiyor. Tarafınıza gelen onay ile bu imkandan faydalanılıyor.

Turkcell Faturalı Hatta Kredi Yasal mı?

Aslında alınan kredi tamamen alacağınız telefonlar için geçerli. Alacağınız cihazın aylık ödemelerini gerçekleştiriyorsunuz. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca alınan yetkiler dahilinde finans kuruluşu olan Financell (Turkcell Finansman A.Ş.) cihaz almak isteyen müşterilerine bu finans hizmetini veriyor.

Ayrıca piyasada bu işi lisanssız ve ruhsatsız şekilde yapanlar var. Bunlar daha çok iphone, ipad gibi kolay paraya çevrilebilir cihazları hattınız üzerinden aldırarak anlık nakde çevirme şeklinde bu işi yapıyorlar. Bunun tam olarak yasal olduğundan bahsedemeyeceğim.

Masraf Kesintisi Oluyor mu?

Yaygınlaşan faturalı hat üzerinden krediler nedeniyle GSM firmalarında olduğu gibi Turkcell’de masraf kesintisi yapmaya başladı. BDDK’nın 29138 sayılı yönetmeliğinin 10.maddesine göre binde beş oranında kredi tahsis ücreti kesilmesi yasal hale getirildi. Bunun için alacağınız 1000 TL kredi için 5 TL masraf ödemesi yapmanız gerekiyor. Oldukça düşük diyebileceğimiz tutarlarda kesilen bu masrafa ayrıca vergiler ekleniyor.

Sonuç olarak öyle canınızı acıtacak bir kesinti söz konusu değil. O sebeple bu açıdan içiniz rahat olabilir.

Kaç Taksite Kadar Turkcell Kredisi Alınır?

İletişim merkezi aracılığıyla imzalamış olduğunuz faturalı hat kredisi sözleşmesine istinaden alabildiğiniz kredi tutarının geri ödemeleri için ayrıca bir işlem yapmanıza gerek kalmıyor. 12, 24 ve 36 ay vadeler ile tahsis edilen kredilerin ödemeleri mevcut fatura ödemelerinizi nasıl gerçekleştiriyorsanız aynı şekilde devam ediyor.

Başvurduğum Krediyi İptal Edebiliyor muyum?

Kredi tahsisi sağlayan Financell aynı zamanda hazırlanan kredi sözleşmesinde cayma hususunda maddelere yer vermiş. İptal edilmesi halinde erken iptal ücreti ödemesi gerçekleştiriliyor. Ödemelerin devam etmesi esnasında hat kullanıcısı operatör değiştirdiği esnada verilen taahhüde bağlı olarak geri kalan ödeme tutarları, ana para, vade ve faiz oranı üzerinden hesaplanarak kişiden ücret alınıyor. Bu ücret ise anlaşmalı bankalar üzerinden tahsil ediliyor. Ayrıca kampanya ile almış olduğunuz kredi ödemeleri başka bir faturalı hatta aktarılamıyor.

Bu cayma hakkı tüketicilere özel kanunlar dolayısıyla verilmektedir. Yani kanunen de korunmaktasınız.

İnternet Üzerinden Faturalı Hatta Kredi Tahsisi Yapılan Yerler

Makale başlığımızı arama motorlarından arayarak sayfamıza gelmişseniz muhtemelen sizler nakit olarak kredi alma arayışı içerisindesiniz demektir. Faturalı hatlara nakit kredi imkanı adıyla kredi tahsisi yaptığını öne süren onlarca internet sitesi bulunuyor. Fakat bu sitelerde iletişim numaraları ve başvuru formu dışında bir unsur bulunmaması endişe verici hususlardan birisi. Çünkü başvuru yaptığınız internet sitesinin bağlı olduğu finans kuruluşunun adı,sanı, adresi, yetki belgesi yada bilgileri gibi hususları bulunmuyor. Bu noktadan itibaren nasıl hareket edileceği ise yasal çerçeveler içerisinde tartışılır durumda. Şahsen konu yazarı olarak ben böyle bir başvuru yapmam. Sizlerin de yapmasını istemem ama elbette herkesin kendi bir yolu var.

“Turkcell Faturalı Hat Üzerinden Kredi” üzerine bir yorum

  1. Iyi gunler ankaradan turkcel faturali hattima kredi cekmek istiyorum ama istedigim miktari alabilirmiyim 4000 bin felan yardimci olursaniz sevinirim 4683 kiredi puanim var

    Yanıtla

Yorum yapın

Krediler