Ticari ve Bireysel Kredi Türleri

Kredi alımları insanoğlunun doğasına öylesine işlemiş ki… Günümüzde ihtiyacı olmayan insanlarda uygun şartlarda olduğunu kabul ederek finans kuruluşlarının verdiği kredi türleri ile alım yapıyor. Bankalar başta olmak üzere bir çok finans kuruluşundan farklı isteklerimiz için kredi kullanabiliyorsunuz. Farklı tanımlar üzerinden şekillendirilmesine rağmen genel adı para karşılığı borç alma olan kredi türleri şu şekilde;

Kredi Türleri

  1. Tüketici (İhtiyaç) Kredisi
  2. Taşıt Kredisi
  3. Konut Kredisi

Genel olarak tüketim yapan gerçek ve tüzel kişilikler bu kredi türlerini bilirken aynı zamanda aslında nakdi ve gayri nakdi kredileri sıralamak gerekiyor. Ayrıntısına girildiğinde ise çok farklı durumlarla karşı karşıya kalınıyor. Örneğin Nakdi olanlar için spot krediler, işletme kredileri, döviz kredileri, iştira kredileri gibi başlıcaları sayılabilir.

Kredi Çeşitleri

Gayri nakdi kredilerin başını ise teminat mektupları, BCH (Rotatif) Kredi, harici krediler, Akreditif kredileri çekiyor. Tüm bunların ortak noktası faiz karşılığı alınan borç paralar olmasıdır.

Gerçek kişiler ve tüzel kişilikler satın alma gücünü elde edebilmek için kredi alma yoluna başvururlar. Burada ödenecek olan masraflar ve faiz tutarı kabullenilmiştir ve çıkarılan bir ödeme planı çerçevesinde alım gerçekleşir. Bundan sonraki süreç ödeme tarihlerine uyum olarak hareket eder. Bu uyuma ayak sağlayamadığınız takdirde ise kredi borcu olan kişiye yaptırımlar söz konusu olacaktır.

Okunmalı : Ticari Kredi Notu, Ticari Kredibilite Raporunda Neler Bulunur?

Kredi Türleri ihtiyacınızı karşılayan finansman desteği olsa da elbette bu hizmetin kuralları bulunuyor. BDDK ve bankaların kredi kriterleri yasal mevzuatlar çerçevesinde olan bir hizmet. Bu hizmeti alırken yasaların verdiği imkanlar çerçevesinde olabiliyorsunuz. Burada sizin bankayı tanıyor olmanız kadar bankanın da sizi tanıyor olması ilk şartlardan. Bunun için ise bakılan ilk husus Kredi Notu oluyor.

Borç Kapatma Kredisi

Finans kuruluşlarından alınan fakat zaman içerisinde ödenemeyen farklı kredilerin ödenmesi amacıyla tek bir bankadan çekilen kredilere yada kredi taşıma işlemine borç kapatma kredisi denilmektedir. Diğer adıyla borç transferi kredisi tüm bankalar tarafından veriliyor olsa da, riskli müşteri grubunda olduğu için olumlu karşılanmayabilir. Fakat farklı bankalara birden fazla kredi borcu ödemek yerine tek bir bankada borçları toplamak, tek kredi ödemesi ile daha uzun vadede kredinizi taşımak mantıklı bir adım olabilir.

Borç Transferi Kredileri

Borç transfer kredisi, Borç kapatma kredisi veren bankalar- Bir bakıma Hayati bir konu ile karşınızdayız. Bir çok insan ödeyemediği ve başından gelemeyen borçları yüzünden kredi sicilini bozup kara listeye düşüyorlar. Halbuki borç kapatma kredisi diğer asıyla borç transfer kredisi her zaman değerlendirilmesi gereken bir seçenektir. Bir çok kimseler bu yol sayesinde ekonomik hayatına devam ediyor.

Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Hepimizin kredi kartı var. Ayrıca da bir çok insan da aynı zamanda kredi borcu ödemektedir. Lakin işlerimizin kötü gidişatından dolayı bazen işler rayında gitmez ve bu borçlarımızı ödemekte zorluk çekebiliriz. Çünkü öyle bir hal alır ki 5 günde bir kredi kartı borcu yada kredi borcu denk gelir ve neredeyse nefes alamazsınız. İşte bu durumlarda Borç Transfer Kredisi ile tüm borçlarınızı tek bir bankada ve tek bir günde toplarsınız. Bunu da uzun vadede avaş yavaş ödeyebilirsiniz. Yazımızın bundan sonraki kısmında borç transfer kredisi veren bankaların bir bölümünü bulabilirsiniz.

Gelinen noktada bankalar herkese kredi tahsisi yapmak ister. Fakat buna engel durumlar oluşur. Bu engelin ana sebebi kişinin aldığı borcu geri ödemede zorlanması, ödeme alışkanlığının istikrarlı olmaması nedeniyle gerçekleştirilemeyeceği anlamına gelmektedir. Fakat yine de bazı durumları göz ardı ederek kredi tahsisi yapabilir.

Yorum yapın

Krediler