TEB Ek Hesap Başvurusu (KMH)

Bankalar müşterilerine acil ihtiyaçlarında kullanabilmeleri adına ek hesap tanımlayabiliyorlar. Tanımlanan bu ek hesap, hesapta müşterinin kendine ait parası olmasa bile kullanılabiliyor ve belli bir dönem sonunda ödenebiliyor. Bu ödeme günü her banka için değişiklik göstermekte. Türk Ekonomi Bankası da Kredili Mevduat Hesabı adı altında müşterilerine ek hesap tanımlayabiliyor. TEB’ in tanımlamış olduğu bu TEB ek hesap başvurusu ile banka kartı ile vadesiz TL hesabından çekilebiliyor. TEB’ in Kredili Mevduat Hesapları hangi ay kullanılır ise takip eden ayın ilk iş günü ödeniyor. Yani eğer bu ek hesap 2017 yılı Kasım ayının 1’inde kullanıldı ise takip eden ay olan 2017 Aralık ayının ilk iş günü olan 1’inde ödeniyor. Eğer kredili mevduat hesabı kasım ayının 30’unda kullanıldı ise yine aralık ayının 1’inde ödeniyor.

ATM’den TEB KMH Başvurusu Yapmak

TEB bankası ATM’lerinden müşteriler kartları ile giriş yaparak kendi hesaplarına ek hesap talebinde bulunabilirler. Bu ek hesabın ne kadar limit ile istediğini belirten müşterilerin başvuruları 1 hafta 10 gün içinde değerlendirilir. Eğer olumlu olur ise müşteriye bir SMS yolu ile bilgilendirme gider. Tanımlaması yapılan müşteri aynı gün içinde ek hesabını kullanabilir.

Çağrı Merkezinden TEB Ek Hesap Başvurusu Yapmak

Yine TEB müşterileri hesapları için KMH başvurusunu 444 0 666 çağrı merkezi hattından gerçekleştirebilirler. Müşteri temsilcisi müşteriden bir takım bilgiler alarak başvuruyu gerçekleştirir. Ardından yine onay sürecine düşen başvurur olumlu olarak değerlendirilir ise SMS yolu ile müşteriye bilgi gider.

Şubelerden TEB Ek Hesap Başvurusu Yapmak

Müşteriler hesaplarının bağlı olduğu şubelerden de bu TEB Ek Hesap Başvurusu (kredili mevduat hesabına) başvuru sağlayabilirler. Başvuru değerlendirme ve sonuç süreci şubelerde de aynıdır. Çok acil bir durum söz konusu ise ilgili departman ile şube yetkilisi görüşerek işlemi hızlandırabilir.

Maaş Anlaşmalı Müşterilere Ek Hesap Tanımı

TEB ile maaş anlaşması yapan birçok müşteri bu KMH ürününün hesaplarına otomatik tanımlandığını görebilirler. Bu durum şube ile iş yeri anlaşmasına bağlı olarak gerçekleştirilen bir iş akışıdır. Müşteri eğer bu ürünü kullanmak istemez ise maaş anlaşmalı olduğu şube ile görüşerek iptalini gerçekleştirebilir.

Hesabınızda para kalmaması ihtimaline karşı otomatik ödemeler ile acil nakit ihtiyacının karşılanabilmesi adına TEB Ek Hesap başvurusu yapmak mantıklı bir adım olabilir.

Yorum yapın

Krediler