TEB EFT Saatleri, Hangi Saatlerde EFT Yapabilirim?

Elektronik Fon Transferi olan EFT bir bankadan başka bir bankaya yapılan Türk Lirası cinsinden para transferidir. Tutar gönderici kişinin hesabından gönderici banka operasyon birimine, gönderici banka operasyon biriminden Merkez Bankası Fon Transferleri birimine ve buradan da alıcı kişinin bankasının operasyon merkezine düşer. En son olarak da bu aşamada onaylanır ve alıcı kişinin hesabına tutar ulaşır. Bu işlemlerin birçoğu insan müdahalesi olmaksızın otomatik olarak gerçekleşir. Ancak yine de süreç gerektiren işlemler olduğu için gün içinde herhangi bir mesai saati diliminde karşı hesaba ulaşır. Küçük tutarlı EFT’ler genellikle 10 – 15 dakika içinde karşı tarafa geçer. TEB EFT saatleri her bankada olduğu gibi Türk Ekonomi Bankası’nda da 09:00 – 17:20 arasıdır.

TEB Geç EFT Saatleri

Aslında EFT saatleri bankadan bankaya farklılık göstermez. Sadece EFT masrafları ve limitleri değişiklik gösterir. Her bankada olduğu gibi TEB’de de geç EFT saati söz konusudur. Bu saat dilimi de 16:45 ile 17:20’yi kapsar. Bu saatler arasında yapılan EFT’ler hem daha masraflı olur hem de aynı gün geçmeme ihtimali yüksektir. Ancak yine de bu durumları kabul ederek para transferi yapan müşterilerin tutarları hesaptan düşer.

Yüksek Tutarlı EFT’ler

Özellikle 10 bin TL ve üzeri EFT’lerin geç EFT saatinde gönderilmeye çalışılmaması önerilir. Çünkü bu tarz yüksek sayılabilecek tutarlar herhangi bir aşamada kısıta takılabilir. Bu paranın kaynağı herhangi bir aşamada istenebilir ve müşteri kaynağını ya da ne için gönderdiğini ispatlayıncaya kadar mesai saati bitebilir. Özellikle terör olaylarının çokça yaşandığı dönemlerde bu tarz kısıt durumları ile sık sık karşılaşılır.

TEB’ den Arama

Bazı TEB müşterileri EFT yaptıktan birkaç dakika sonra Türk Ekonomi Bankası tarafından arama geldiğini iletir. Bunun sebebi tamamen güvenliktir. Yüksek tutarlı EFT’ler ya da müşterinin rutini dışındaki EFT’ler gönderici bankanın güvenlik birimine takılır. TEB EFT saatleri içerisinde Güvenlik departmanı bu tutarın gerçekten gönderici kişinin bilgisi dahilinde karşı tarafa yönlendirilip yönlendirilmediğini öğrenmek için arama yapar. Gönderici kişiye ulaşılıp teyit sağlanmadan da tutarın TEB’ den çıkmasına izin verilmez.

Kısaca TEB EFT saatleri 09 ile 16:45 arası, geç saatleri ise 16:45 ile 17:20 arasında olmaktadır.

Yorum yapın

Krediler