TC Numaram İle Hesaptan Para Çekimi Olur mu?

TC Numaram İle Hesaptan Para Çekimi Olur mu? Banka hesaplarındaki paranın çekimi için öncelik insanlar bankamatikleri kullanırken aslında bu işlem için alternatifleriniz de bulunuyor. Para çekme işlemi bir ATM için ise kimliğinizi beyan etmeden kart ve şifresini bilen herkes tarafından çekilebilmesi mümkün. Fakat bir banka şubesinden para çekmek için ya hesap sahibi olmanız gerekir yada hesap sahibinin elinizde parasını çekebilmek için vermiş olduğu vekaletname olması gerecektir. Bunun dışında para çekimi söz konusu edilemez. Kişilerin banka şubesinde hesaplarından para çekmesi için banka kartına olması gerek olmazken en önemli husus hesabın kendisine ait olduğunu gösterebilmesi  için kimliğini beyan etmesi gerekir. Peki kimliğiniz yoksa TC kimlik numarası ile hesaptan para çekilir mi? Sorusunu soranlar için makale hazırlamak istedik.

TC No İle Kartsız Para Çekme

Para çekimine konu size tanınan hesabınıza bağlı bankamatikler ile bankanıza ait bir ATM üzerinden yapabiliyorsunuz. Bunun için illa hesap sahibinin olması gerekmez. Önemli olan kartın şifresini bilmek. Bu sayede herkesin parasını çekebilirsiniz. Fakat banka şubesinden para çekimi için mutlaka sizin hesabın sahibi olduğunuza dair kanıtınız olması gerekir. Bu kanıtta bir kimlik ile söz konusu olacaktır. Çünkü banka şubeleri yapılacak tüm işlemler için kimlik ibraz edilmesini zorunlu tutar. Bu sayede özellikle para çekimi ve yüksek tutarda çekimi için kimlik fotokopileri de alınır. Sebep başka birinin hesabının boşaltılması durumunda güvenlik amaçlı sorgulanabilmesi içindir. Bu yüzden kimlik bankadan para çekmek için önemli bir husus.

Kişilere Türkiye’de takibi ve vergi açısından TC kimlik numarası verilmektedir. Bu numara sayesinde kişinin tüm bilgilerine ulaşılması mümkündür. Bu nedenle kişiler numaranın vermiş olduğu rahatlık sebebiyle TC Kimlik ile Bankadan para çekebilir miyim sorusu soruyor. Bu şekilde kimliğinizi beyan etmeden hesabınızdan para çekebilmeniz için bir yol bulunur. O da banka personelinin sizi çok yakından tanıyor olması, sürekli işlem yapıyor olmanız nedeniyle bankacılık hizmetlerini kullanmada mani olmaması gerekir. Burada banka personeli sizin işlemini yaparken riskleri de alsa da aslında durum sizi tanıyor olması ve hesabın sahibinin sizin olduğunu bilmesidir.

TC Kimliğinizi banka şubesine ibraz ile hesabınızda bulunan tüm parayı çekebilirsiniz. Buradaki kimlik sizin tüm dayanağınız olduğu için hesabınıza ait banka kartı, kredi kartı ya da hesap cüzdanı gibi hususların olmasına gerek yoktur. Zaten kimliğiniz yanınızda olsa dahi bu belirttiğimiz diğer hususlar olsa da hesaptan para çekimi söz konusu olmayacaktır.

Cep Telefonuna Gönderilen Parayı Hesaptan Çekme

Teknolojinin ilerlemesi her sektörü sonuna kadar etkiliyor. Bu sektörlerden birisi de bankacılık sektörü. Geçmişten bu güne bankamatiklerin icadı ile kişisel bankacılığın yolu açılması bugünlerde internet üzerinden yapılıyor olmasına rağmen fiziki olarak para çekimi mesai saati sonrası yine ATM ler üzerinden yapılabiliyor. Fakat kişinin hesabı olmamasına karşın cep telefonu ve kimlik bilgileri ile kişilere para gönderimini AtM, İnternet Bankacılığı üzerinden yapabiliyorsunuz. Alıcı ise bu parayı bir ATM üzerinden yine ilgili bilgileri giriş yaparak kartsız işlem seçeneği üzerinden yapıyor ve parasını alıyor. Bu önemli bir adım olarak hesabı olmayan kişilerin TC kimlik numarası ile hesaptan para çekimi imkanı veriyor.

QR Kod İle Para Çekme

Yine kimliksiz ATM’den para çekme yöntemi kartınız olmasa dahi QR kod ile para çekme hizmeti olarak yapılabilenler arasında. Bu hizmet bankalar arasında farklılık gösteriyor olsa da aynı mantıkla çalışıyor. Bu anlamda örnek olarak Denizbank QR Kodla Para Çekme yazımızı okumanız faydalı olabilir.

Yorum yapın

Krediler