Sürücü Belgesi Harcını Kredi Kartıyla Ödeme

Sürücü Belgesi Harcını Kredi Kartıyla Ödeme. Sürücü adaylarının bir dizi eğitim ve sınavdan sonra almaya hak kazandıkları belgelerin tanzimi ve sahip olunabilmesi için bazı kalemlerde masraf ödemesi yapılması gerekiyor. Bu masraflardan birisi olan Sürücü Belgesi Harcını Kredi Kartı ile ödeme online olarak yapılabiliyor.

Geçtiğimiz dönem içerisinde ehliyet almaya hak kazanan adayların belgelerini alabilmeleri için başvuru merkezleri Emniyet Müdürlüklerinden alınarak İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine devredildi. Kimlik ve pasaport başvurularında olduğu gibi gerekli eğitimi görenlerin sürücü belgesi alabilmesi için ikametinin bulunduğu Nüfus Müdürlüğüne dosyası ile başvuru yapması gerekiyor. Bu başvuru neticesinde gerekli işlemlerin ardından kişiye geçici sürücü belgesi verilirken, gerçek sürücü belgesi de sonradan adresine posta yoluyla gönderiliyor. Bu işlemlerin yapılabilmesi içinde almak istediğiniz belgenin harcını ödemeniz ile yapılabiliyor.

Nasıl Öderim?

Nüfus Müdürlüklerinde ehliyet başvurularının alınabilmesi için belgenin sınıfına göre harç tutarı ödenmesi gerekiyor. Geçmiş dönemlerde nakit olarak alınabilen bu masraflar günümüzde banka hesapları üzerinden yürütülüyor. Başvuru esnasında vatandaşların bir banka şubesine gitmekten ziyade hemen ödeyebilmesi için ise internet bankacılığı ve kredi kartları yardımına koşuyor.

Sürücü Belgesi Harcını Online Kredi Kartı İle ödeme yapmanız için Gelir İdaresi Başkanlığı bir portal hazırlayarak yayın hayatını başlattı. Buradan gireceğiniz adreste Harç ve Değerli Kağıt Ödeme sayfasından Sürücü Belgesi Harcı Ödeme menüsünü seçiyoruz. Gerekli bilgilerin girilmesinden sonra öde menüsü ile banka sayfasına yönlendiriliyoruz ve sahip olduğumuz kredi kartı ile online olarak ehliyet harcımızı ödeyebiliyoruz.

Hangi Kartlar İle Ödeme Yaparım?

Alacağınız sürücü belgesi için yapacağınız masraf ödemesini internet üzerinden İnteraktif Vergi Dairesi ile gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu ödeme için anlaşmalı bankaların kartları ile yapılması gerekir. Nitekim Visa, Master Card ve Troy kartınız bulunuyorsa şu an için bütün bankaların kredi kartlarıyla ödeme imkanı bulunuyor. Gerekli anlaşmalar devam ediyor olsa da gelecek dönemde bu farklı olarak şekillenebilir. Fakat Garanti Bonus, Deniz Bonus, TEB Bonus, Yapı Kredi World Card, Akbank Axess sahibi olan kişiler sürücü belgesi harcını online ödeme imkanlarına sahip.

Sürücü Belgesi Harcı Ne Kadar Öderim?

Almaya hak kazandığınız ehliyetin özelliklerine göre harç ödemesi yapmanız gerekiyor. Ödeme yapmanız gereken harç tutarları en düşük A, F ve H sınıfları için yapılıyor. Diğer adı altında yapılan ödeme ise en yüksek tutarı teşkil ediyor. Alacağınız sürücü belgesi harçları şu şekilde;

  • A Sınıfı 164,40 TL
  • B Sınıfı 495,70 TL
  • FH sınıfı 164,40 TL
  • Uluslar arası Ehliyet Harcı 330,30 TL
  • Diğer 827 TL

Sürücü belgesi harçlarını ödeyebilmeniz için girmeniz gereken internet sitesine giriş için tıklayabilirsiniz. E-devlet şifresi bulunan kullanıcılar turkiye.gov.tr adresinden yapacakları şifreli girişler neticesinde de ödeme linkini bulabiliyor. Fakat yine yönlendirilecek sayfa aynı adres olacağı için fazladan birkaç adım atmak zorunda kalınabiliyor.

Dijital ortamlarda harç ödeme sayfası olarak vatandaşlara hizmet veren sayfa ilerleyen dönemlerde yeniliklerle karşımıza çıkacaktır.

Yorum yapın

Krediler