Sosyal Medyada Satış Yapmanın Püf Noktaları

Son yıllarda internetin patlama yaşaması sonrasında en çok öne çıkan medya konumuna gelen Sosyal Medya, kişiler arasındaki iletişim bir yana artık en küçük bir objenin daha satış yeri haline geldi diyebiliriz. Milyonlarca alıcı ile büyük bir potansiyeli yakalayan internet aynı zamanda satıcıları da bir araya getirdi. Firmalar artık kişilerle iletişim boyutunu bir kenara bırakarak sosyal medyada satış yapan firmalar arasındaki yerlerini teker teker almak zorunda kaldı.

Alıcılar ve Satıcılar Sosyal Medyada Birleşti

Satış işlemini sadece firmalara yüklemek yanlış bir tanım aslında. Çünkü kişisel olarak yapılacak satışların ilanları da gün geçtikçe çoğalan sosyal medya grupları üzerinden yapılır hale geldi. Özellikle taşıt satımı ve alımı için kurulan yüzlerce gruplar bu işe öncülük etti. Yoğun ziyaretçi ve üye sayısı bulunan bazı internet sitelerinin yapılan ilanlar üzerinden yüksek tutarlarda ücret talep etmeleri nedeniyle ücretsiz yayın hakkını kullanmak isteyen tüketiciler özellikle sosyal medya satışı üzerinde yoğunlaştı.

Sosyal medyaya verilecek reklamlar ile daha çok kişiye ve konunun muhatabı olan kişilere ulaşabilmeyi keşfeden irili ufaklı bir çok firma artık bu medyalar üzerinden daha çok kişiye ve özeline ulaşabiliyor ve istedikleri ürünün pazarlamasını çevrimiçi gerçekleştirebiliyor. Bu durum firmaların daha çok kişiye ulaşması, daha çok ürün satışının oluşmasını ve daha çok kâr edilmesini sağlıyor.

Sosyal Medyadan Satış İçin Neler Yapmalı?

Türlü yollarla kurulmuş internet sitenize ziyaretçi çekmeniz mümkün. Fakat en çok ziyaretçiyi sosyal medyada vereceğiniz reklam ile oluşturacağınız sayfaya gerçekleştirebilirsiniz. Burada satış yaptığınız bir çok ürün olmasına rağmen cezbedici bir ürünü, cezbedici bir fiyat ile duyurmanız halinde sayfanıza çekeceğiniz ziyaretçilerinize daha çok ürünlerinizin tanıtımını yapabiliyorsunuz. Sayfanıza çekecek olan indirim tutarları, kuponlar ve renkli görseller sizin yararınıza olurken ziyaretçilerinizin sayfaya geldikten sonra yüzde 70-80 aralığında memnuniyet yaşamalarını sağlayacak etkenleri barındırmalısınız. Ayrıntı ve tanıtıcı içeriklerin olması müşteriyi tatmin eder ve sayfanızdan istediğini alabilir.

Kişiye özel olarak üretilen bazı ürünlerin tanıtımı sonrasında sosyal medya kullanıcılarının dikkatini çeken aciliyet kavramını kullanın. Kişiler son dakika, acil, son ürün, hızlı alım yada sadece bugün satışta gibi cümlelere önem verirler ve dikkatlerini çekmiş olursunuz. Hatta kargo bedava kelimesi bile ziyaretçi çekmeye yetecek reklamlardır.

Ücretsiz Paylaşım Yaptırın

İl il gezerek özellikle çocuklara verilen tiyatrolar eşliğindeki müzikalleri duymuşsunuzdur. Bu müzikaller sosyal medya üzerinden yaptıkları reklamlar ile bu reklamları paylaşacaklar arasından şu kadar kişiye ücretsiz giriş imkanı gibi paylaşımlar neticesinde ilgili ildeki aynı yaş gruplarındaki herkese ücretsiz ulaşabiliyor ve ücretsiz reklam vermiş olabiliyor. Bu da size kazanç kapısı oluşturuyor. Yani milyonlarca kullanıcı sayısına ulaşan onlarca sosyal medya üzerinden paylaşım yapılmasına teşvik etmelisiniz.

Sürekli Güncel Olun

Oluşturmuş olduğunuz sosyal medya sayfanızı sürekli güncel tutmalısınız. İnsanlar güncel konuları takip eder bu yüzden güncel olmayan bir başlık gördüklerinde bu sayfanızı bir daha ziyaret etmekten imtina etme yoluna giderler. Aksine güncel olması halinde sürekli ziyaret etme çabasına girerler ki yenilikleri görmek, kendilerine lazım olacak bir objeye ulaşmak için çaba sarfederler.

Yorum yapın

Krediler