Son Ödeme Tarihi Saat Kaç? Kart Borcu En Geç Kaçta Ödeniyor?

Son ödeme tarihi saati sorgusunun ana nedeni kişilerin kredi kartı borçlarının ödeyebileceği son zaman dilimidir. Çünkü kişiler kart borcunu zamanında ödemek ister. Zamanında ödenen kart borçları sayesinde faiz ödemesi gibi masrafın yanında daha çok bankacılık ürünlerinin kullanımını engelleyecek kredi skorunun düşmesinin önüne geçilmiş olacaktır. Bu durumu bir çok kişi hafife almış olsa da ilerleyen dönemlerdeki ihtiyaçlar için yapılan başvuruların reddi sonrası önemi üzerinde durulmaya başlanmıştır. Nitekim insanlar bu tür hususları yaşadıkça ve başına geldikçe öğrenmekte. Fakat en önemli husus krediler bir yana en çok kullanılan kredi kartı borçlarının ödemelerinde meydana gelen gecikmeler ile karşınıza çıkan yasal prosedürlerdir. Bu prosedürlerin en ağırı ise kredi ve kredi kartı yasaklısı konumuna gelmektir. Bu nedenle son güne kalan kişiler saat dilimini sorgular. Bu sorgu cümlesi ise kredi kartı son ödeme tarihi saati olarak karşımıza çıkar.

TÜYO: Arkadaşlar telefonunuza basit bir alarm, hatırlatıcı koymanız işi bitirecektir. Hem bu sayede kredi notunuz da yükselecektir. Küçük ve kolay bir ayrıntı hayatınıza çok büyük katkı sağlayacaktır. İnanın bankaların kullandığı istihbarattan birisi de budur. Borcunuza sadık olduğunuza dair en büyük döküman bu olacaktır.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Saati Kaç?

Bankalar mevcut alacaklarının durumunu SMS yoluyla tüketiciye bilgilendirme servisleri yapıyor. Bunun sebebi ise gecikmelere meydan verilmesinin önüne geçmek. Bu bilgilendirmelerde bankalar arasında değişiyor olsa da, son ödeme tarihinin yanında ödeme yolları ve ödenebilecek saat aralıkları da bildiriliyor ki bu ayrı bir avantaj. Fakat bu bilgilendirmenin her banka için geçerli olmadığını ayrıca hatırlatmakta fayda olacaktır. Burada saat olayı birazda yatırma yolunuza bağlı olarak değişiyor ki sizin atacağınız adımda önemli. Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Saat Kaça Kadar önemli bir başlık.

Banka Şubesinden Son Ödeme Saati Kaç

Eğer kart borcunuzu bir banka şubesinden ödemek isterseniz burada sizinde tahmin edeceğiniz gibi banka şubesinin kapatma saatine kadardır. Bankaların mesai saatleri burada önem arz eder. Genel olarak bankaların mesaileri sabah 09:00 da başlarken akşam da17:00 itibariyle kapanmaktadır. Bu durumda kart borcunuzun ifası için şubeyi seçmeniz halinde saat 17:00 ye kadar elden yatırmanız gerekir.

ATM’den Son Ödeme Saati Kaç

Kredi kartınız ile bir ATM üzerinden ödemeyi seçmeniz halinde ise burada saat olarak biraz daha vaktiniz var demektir. Çünkü bir sonraki güne geçme saati olan 00:00 öncesine kadar bankanızın tüm bankamatiklerinden nakit olarak kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz.

İnternet Bankacılığından Son Ödeme Saati Kaç

İnternet bankacılığı kullanıyorsanız burada daha şanslısınız. Fakat Bu mecradan ödeme yapmanız için her ne kadar günün son saati olan 00,00 a kadar vaktiniz olsa da sonuçta ödeyeceğiniz bir tutar. Bunun için vakit kaybetmenin de bir anlamı olmaz diye düşünüyorum. Bu durumda anlık olarak dijital bankacılık üzerinden ödeme söz konusu edilebilir.

EFT ile Son Ödeme Saati Kaç

Kredi kartı borcunuzu EFT ile yapmanız gerekiyorsa eft saatleri dikkate alınmalıdır. Burada belirtilen saat dilimi dışında yapacağınız EFT talimatları bir sonraki mesai günü yapılacağı için kart borcunuzu ödemek için gecikmiş olacaksınız. Bu durumda maddi olarak çok büyük kaybınız olmasa da hesap hanenize gecikmiş ödeme olarak kayıt altına girer. Bu nedenle EFT saatleri içerisinde yapılması önem arz eder. EFT saatleri ise 09:00 ile 16:00 arasında ve geç EFT saati ise 16:30’a kadar sürer.

Kredi Kartı Son Ödeme Saati Geçerse Ne Olur?

Burada tam anlamıyla endişelenecek bir durum yok. Sonuçta olan olmuş. Son ödeme gününü geçirmeniz halinde banka size bir bilgi SMS i gönderir ve borcun ödenmesini, aksi takdirde neler olabileceğine dair bilgi verir. Sizde bir sonraki mesai saati itibariyle ödersiniz. Uzun vadede sürekli haline getirirseniz kredi notunuz etkilenecektir. Sicilinizin bu durumdan etkilenmemesi için ayrı önem vermeniz mantıklı olabilir.

Yorum yapın

Krediler