Size En Uygun Ödeme Seçeneğini Nasıl Tercih Edersiniz?

Herhangi bir bankadan kredi çekmeniz durumunda bu kredinin geri ödemesi farklı şekillerde yapılabilir. Bankalar müşterilerine ödeme kolaylığı sağlamak adına birçok ödeme seçeneği sunmaktadır. Böylece size en uygun olan ödeme seçeneğini gelir durumunuza göre kendiniz belirleyerek taksit ödemede yaşayabileceğiniz zorlukları azaltabilirsiniz. Peki, bu en uygun ödeme seçenekleri hangileridir?

Bankaların Sunduğu Ödeme Seçenekleri

Genellikle çoğu banka müşterilerine ödeme kolaylığı sunmak amacıyla beş çeşit ödeme seçeneği sunmaktadır. Müşteriler gelir durumları ve ödeme imkanlarını göz önünde bulundurarak, kendilerine en yakın seçeneği seçmekte özgürdür. Bu seçenekler:

1- Ara Ödemeli Kredi: Bu ödeme seçeneği geliri düzensiz olan veya belirli aralıklarla promosyon alan kişiler için uygundur. Çiftçiler, esnaflar gibi her ay düzenli gelir elde edemeyen kişiler için en uygun ödeme seçeneğidir. Normal aylık taksitlere ek olarak kazancın fazla olduğu dönemlere göre ara ödemeler belirlenir.

2- Artan ödemeli kredi: genellikle uzun vadeli ve yüksek meblağdaki krediler için kullanılan bir ödeme seçeneğidir. İlk taksitler düşük miktarlarda ödenirken taksit tutarı her yıl bir miktar artar.

3- Azalan ödemeli kredi: bu ödeme türü de uzun vadeli krediler için uygundur. Artan kredilerin tam tersine başlangıçtaki ödemeler yüksek olup her yıl taksit tutarı bir miktar düşmeye başlar. Giderek düşen taksitlerle müşteriye ödeme açısından bir rahatlık sağlanmış olur.

4- Balon ödemeli kredi: Bu ödeme türünde kredinin büyük bir kısmı son vadede ödenir. Yani her ay müşterinin belirlediği miktarda düşük oranda taksit ödendikten sonra kalan borcun büyük bir kısmı son taksitte tamamlanır. Son vadede büyük miktarda ödeme yapılacağı için herkes için en uygun ödeme seçenek değildir. Ancak alınacak olan konut veya taşıtı belirli bir süre sonra satmayı planlayanlar için uygun bir ödeme seçeneği olabilir.

5- Esnek ödemeli kredi:  En Uygun ödeme türü müşterinin kredi taksitlerini düzensiz bir şekilde, kendi gelir durumundaki değişmelere göre ödemesidir. Esnek ödemeyle ödeyeceğiniz taksit tutarını kendiniz belirleyeceğiniz için birçok seçenek mevcuttur. Gelir durumunda artış yaşanmasıyla birlikte ödeyeceğiniz taksit miktarını yükseltebilir, uzun vadeli bir kredide vade süresini kısaltabilirsiniz. Ya da ara ödemeler ekleyebilir, son taksiti yüksek tutarak önceki taksitlerinizi düşürebilirsiniz. Aslında esnek ödeme seçeneğinde diğer ödeme türlerinden de yararlanabilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler