Sıfır Faizle Kredi Veren Banka Var mıdır?

Bu yazımızı okuyorsanız mutlaka faizsiz kredi arayışına girmişsinizdir demektir. Aslına bakarsanız faizsiz kredi diye bir şey yoktur. Bu ürünü verebilen katılım bankaları olsa da kâr payı alıyor olmaları nedeni ile yine cebinizden fazla para çıkışı olacaktır. 

NOT: SIFIR FAİZLE OLMASA BİLE ÇOK CÜZİ FAİZLERLE KREDİ VEREN KURULUŞLAR VAR. BUNLARI SADECE YURT İÇİNDE DEĞİL YURT DIŞINDA DA ARAYABİLİRSİNİZ.

TÜYO: Sıfır faiz ile kredi almayı istemek bir bankaya “bedava çalış” demektir. Eğer ki banka katılım bankası değil ise yani bizzat kendisi dev yatırım fikirlerine yatırım yapmıyorsa bu şekilde çalışmayacaktır. Bu tarz çalışan finansal kuruluşlar da son zamanlarda çok moda. Tercih sizin. Bana kalırsa “katılım bankacığı” tarzında islami usüllerle çalışan bu tip bankalar seküler kesim tarafından da denenebilir.

Sıfır Faizle Kredi Veren Banka Var mıdır? Bankalar, özel bankalar ve devlet bankaları olarak ikiye ayrılsalar da, kuruluş amaçları bakımından aynıdırlar ve kar etmek için kurulurlar. Bankalar kar elde etmek için kuruldukları için müşterilerine verdikleri ürünler karşılığında belirli ücretler alırlar. Bu yüzden verdikleri krediler için de belli faiz oranlarıyla ücret tahsil ederler. Bundan dolayı bankalar sıfır faizle, hiç faiz almada kredi vermezler. Düşük faizle de olsa mutlaka belirli bir faiz oranı uygulayıp onun üzerinden kredi verirler. Faizsiz kredi veren bankalar olmadığı için faizsiz kredi olmaz diye bir şey yoktur. Devlet bazı kurumları aracılığıyla bazı kişilere bankalardan kredi kullandırır ve bu kredinin faizini kendi ödeyerek bu kişilerin sıfır faizle kredi almasını sağlar. Yani alınan kredinin faizi vardır ve bankanın uyguladığı bu faiz oranının toplam tutarını devlet kurumları aracılığıyla öder. Bu şekilde de kredi alan kişi sadece çektiği anaparayı ödediği için sıfır faizle kredi almış olur. Ve başta da söylediğimiz gibi bankanın uyguladığı faizi devlet ödediği için banka yine zarar etmemiştir kar etmiştir. Bu yüzden bütün bankalardan devletin belirlediği şartları taşıyan herkes bu şekilde sıfır faizle kredi alabilir.

Sıfır Faizli Kredi Nasıl Alınır?

Sıfır faiz banka kredisi devlet kurumlarının aracılığı ile alınır. En çok sıfır faizli kredi veren devlet kurumu Kosgeb idaresidir. İş yeri sahibi olan ya da yeni bir iş açacak olan tüm herkes sıfır faizle kredi almak için Kosgeb idaresine başvurabilir. İdareye başvurmadan önce bu kişilerin gerekli olan şartları yerine getirmeleri ve başvuru için lazım olan evrakları da hazırlamaları gerekir. Başvuru için gerekli olan evraklar Kosgeb idaresince şubelerinde ve internet sitesinde yayınlanır. Başvuru formu ve dilekçesi kesinlikle eklenmelidir. Kurumun belirlediği koşulları taşıyanlar gerekli belgelerle buraya başvuru yaparlar. Kurum başvuru sahiplerinin başvurularını inceledikten sonra karara bağlar. Karar neticesinde kredi kullanmaya hak kazanan kişi istediği bankadan kredi kullanır. Kullandığı bu kredinin faizini Kosgeb Kurumu karşılar, krediyi alan başvuru sahibi sadece aldığı kredinin ana tutarını taksite bağlatır ve aylık taksitler halinde öder, böylece faiz ödemediği için sıfır faizle bankadan kredi almış olur.

Sıfır faizle kredi vermek normalde bankanın tabiatına aykırıdır. Çünkü bankacılık sistemi faiz üzerine temellenmiş bir sistemdir. Katılım bankaları da her ne kadar faiz ile işleri olmadığını söyleseler de kara ortak etmek gibi eylemler ile aslında dolaylı faiz vermekteler sizlere. O sebeple bir bankaya gidip elinizde devlet desteğine dair bir evrak, döküman olmaksızn böyle bir talepte bulunmayınız lütfen.Size muhtemelen gülebilirler 🙂

Sıfır Faizli Kredi Veren Devlet Kuruluşları

Kaldı ki şu anda güncelde sıfır faizli kredileri özel bankalardan değil de devletin ilgili özel kamu iktisadi kuruluşlarından alabiliyorsunuz.

O sebeple eğer sıfır faizli kredi peşindeyseniz sizin özel banka ile bir işiniz olmayacaktır. Kosgeb faizsiz desteklerinden faydalanmak için linkteki makalemize göz atabilir ve ek bilgi alabilirsiniz. Ancak şunun da belirtmeliyim ki KOSGEB gibi devet kuruluşu faizsiz iş kurma kredilerini sadede iş  planını kusursuzca hazırlayan ve nitelikli girişimcilere vermektedi. Yani öyle her önüne gelen bu kurumdan faizsiz iş kurma kredisi alamaktadır. Bu faizsiz krediler alabilmek için destek veren iş planı hazırlayan kurum ve kuruluşlar mevcut. Eğer gerekirse buralardan ücret mukabilinde destek alabilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler