Senetle Kuyumcudan Altın Satın Alma (Veresiye Altın Alımı)

Kredi kartının yaygınlaşmasından önce taksitli alışverişin adı senet karşılığı yapılanıydı. Bu anlamda senetle altın alma işlemi de bu alımlardan bir tanesiyken önemi, maddi ve manevi anlamı açısından kredi kartlarına inat hâlâ senetle altın alma devam ediyor. Zaten bir çok alım için senet vazgeçilemez bir borçlanma unsuru. Senetle altın, alınır mı? veresiye altın alınır mı gibi sorularımızın merakı için makalemizi okumaya devam edin.

UYARI: Senetle altın veren yerlerin faiz uygulamamasına dikkat edin.Gecikme hallerinde kararlaştırılacak olan faiz dışında faiz istenmesi halinde ortada bir tür tefecilik suçu olduğundan bahsetmek mümkün olacaktır. Bu da karşı tarafın çok iyi niyetli olmadığı ve hatta siz parayı ödeseniz dahi senetleri vermemesi durumunu ortaya çıkaracaktır. Bir diğer konu ise senetlerin suretini çekip “altın satımı için verilmiştir” şeklinde yazdırıp kaşeletmek. Bu hayat kurtaracaktır. Çünkü sonradan bazı uyanık kişiler senedi teslim ettiğini iddia ederek imzanızın taklidi yer alan farklı senetleri verip aslını icraya koyabiliyor. Hatta teslim bile etmeyebiliyor. Tüm bunlara karşı dikkatli olmanız elzemdir.

Neden Senetle Altın Alınır?

Binlerce yıldır tüm kainatın en önemli maddi varlığı haline gelmiş altın, işlenerek bir çok kişinin güzelliğine güzellik katan takı haline gelmiş. Pahada ne kadar ağır olsa da, taşıma da oldukça hafif olan bu maden insanların rüyalarını süslüyor. Bununla kalmadığı gibi kültürümüze bağlı olarak düğün, nişan, sünnet gibi törenlerde hediye olarak kullanılırken sevgililer gününün de baş tacı olarak her zaman yerini alıyor. Maddi olarak büyük yük taşıyan altının alınmasında değerin nedeniyle ödeme problemi yaşayanlardan birisi olabiliyoruz. Kredi kartına taksitle altın alınsa bile kartımızın limiti üstünde alımlar olacağı içinde bu kartlarımız ile ödeme yapma imkanımız olmayabiliyor. Nakit olarak ödeme yapamayacağımız ödemeler için tüketici olarak bizlerde senetle altın alma işlemine başvuruyoruz.

Senetle Altın Nasıl Alınır?

En yakın kırtasiyeden temin edebileceğimiz senetler ile alışveriş yapma hemen hemen güven duygusuna dayalı olarak yapılıyor diyebiliriz. Her ne kadar ödeme gerçekleşmediği takdirde yasal işlemler başvurulsa, icra işlemine başlatılsa bile aslında senet karşılığı bedeli tahsil edilemeyebilir. Burada kişinin mevcut ödeme durumu, gelirleri, üzerine olan mal varlığına endeksli olarak ödememesi mümkün. Fakat senet karşılığı altın alımı için kuyumcu esnafının size güven duyması gerekir. Bu güvenin sağlanması için ise en iyi adım yakın eş dost ve çevreden referanslı ya da direk kendimize yakın olan birisi olması lazım. Aksi takdirde senetle altın vermekten imtina ederler ki burada kendilerini güvence altına almaya çalışmaları gayet normal.

Gram Esaslı Senetle Altın

Senet karşılığı altın alımında altının gram fiyatı esas alınır. Karşılıklı protokol çerçevesinde gerçekleşecek olan işlem için kuyumcu size farklı fiyat uygulayabildiği gibi vadesi içerisinde gelecek zamları da tahsil etme yoluna gider. Fakat bu süre içerisinde altının gram fiyatında düşme yaşanmış olsa dahi size fiyat indiriminde bulunmasını beklemeyin. Yani siz borçla alım yaparak fayda sağlarken bu durumu değerlendiren sarraf kendisine gelir sağlamış oluyor.

Kuyumcu esnafının altın mevduatını oluşturan mevcudiyeti yine eş dost ve çevreden topladıkları altınlar ile de yapılıyor. Bir çok kişi toplu parasını yakın gördüğü kuyumculara teslim ederek burada işlem yapılmasını, verilen altının gramı kadar gelir sağlanması gibi değişik bir yatırım sistemine dahil oluyorlar. Burada da güven tesis edilmesi gerekir fakat bu durumda mağdur olan binlerce tüketicinin varlığından bahsetmeden geçmekte olmayacak.

Senetle Altın Alma Mantıklı mı?

Piyasada senetle para veren kuyumcular bulunabilir. Burası mantıklı mı değil mi kişiden kişiye değişir. Fakat gerçekler böyle ve çoğunlukla kuyumculuk yapan esnaf tefeci adıyla bildiğimiz faizli para verme işlemi yapıyor ki bu inkar edilemez. Durum böyleyken bu tarzda alışveriş yapanların senetle altın vermesi kaçınılmaz olur. Yasal olarak yasak olan bu işlemin yapılması veren tarafından maddi olarak kârlı bir iş olsa da alıcı tarafından çok zararlı oluyor. Normal bir bankanın vereceği faizden daha fazlasına verilen bu paralar ile mağdur edilen ailelerin durumlarını gerek sosyal medyada gerekse görsel medyada karşımıza çıkıyor.

Özellikle düğün yapacak olan tarafların maddi yükümlülüğü nedeniyle mecbur kaldığı senetli altın alım işlemi özellikle doğu bölgelerinde daha çok yapılıyor. Bu işleme kültürel olarak daha çok altın takılması ile gündeme gelen bölgelerde daha sıcak bakılıyor. Adana gibi bir altına önem veren bir şehirde altın işlemlerinin vadeyle yapılması daha yoğun oluyor ki özellikle damat tarafının altın karşılığı senete imza attığını söyleyebiliriz.

Elden Senetle Altın Satan Kuyumcular

Elden senetle altın satan kuyumcuların adreslerini belirtmek gibi bir beklentiniz olmasın. Çünkü bu işlemi bütün kuyumcular yapabilir. Fakat burada daha öncede belirttiğimiz gibi karşılıklı güven tesis edilmesi önem taşıyor. Bu tesisin inşası ile karşılıklı protokol çerçevesinde belirtilen miktarlarda altın alımı yapılabilir. Sadece altın değil, altından yapılmış olan bilezik, yüzük gibi takılar da senetle altın alma işlemine konu olabilir.

İnternetten Senetle Altın Alma

Arama motorlarına konu olabilecek senetle altın alma, yapacağınız aramalar neticesinde bulamayacağınız bir mecra diyebiliriz. İnternet bloglarına bırakacağınız yorumlar karşılığı sizlere yardımcı olabilecek çok sınırlı kişilere ulaşabilseniz de, internetten online senetle altın almanız mümkün değildir. Aksine buralarda yapacağınız işlem sadece kredi kartı karşılığı ya da küçük miktarlar için kapıda ödeme olanağıdır.

“Senetle Kuyumcudan Altın Satın Alma (Veresiye Altın Alımı)” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Krediler