Senetle Araç Almak İçin İzlenecek Yollar, Senetle Araba Nasıl Alınır?

Araba almak için dolduracağınız senetlerin bir kısmına senedi geçersiz kılmayacak şekilde “araç bedeli içindir” şeklinde açıklamalar yazmanız o senet rakamlarında tahribat yapılmasına, suistimal edilmesine engel olacaktır. Bu sayede sonradan menfi tespit davası açtığınzıda kazanma olasılığınız ciddi oranda artacaktır. Bu tarz ince ayrıntılar cidden hayat kurtarıyor.

Bir zamanların lüks aracı taşıtlar şimdilerin zaruri ulaşım aracı haline geldi ve hanelerde birden fazla yer edinmeye başladı. Zamanla taşıt alımı fiyatı açısından çok daha kolay hale geldi ki, 15-20 bin lirası olan kullanılabilecek bir araba alarak hayallerinin peşinden gidiyor. Fakat yine de araç sahibi olamayan milyonlarca kişi bulunur ve bunun en büyük nedeni aracın maddi finansmanını karşılayamamadır. İnsanların belli başlı bir geliri olsa dahi bir çok nedenle araç sahibi olamayabilir. Taşıt sahibi olmak isteyen belirli bir kesim kredi notu ile bu notunun olumsuz nedenleri sebebiyle bankalarla sorunlu olması ve bu sorun ile kredi alınamaması nedeniyle araç alımını gerçekleştiremiyor. Bu tarzda olan tüketicilerin senetle araç almak için izleyebilecekleri yollar, senetle araba nasıl alınır gibi sorularımızın cevabını arayacağız.

GÜNCELLEME: Senetle araba satın almak yerine çekilişle ev ve araba satan yerlere müracat edin. Bu tarz bir çalışma prensibi en azından daha güvenli olacaktır. Çünkü doğru düzgün bir imajı, itibarı, ticari geçmişi olmayan insanlara senet vermeniz halinde o senetlerin suistimal edilme ihtimali yüksek. Ayrıca çekilişle araba satan yerler banka kredisine ve senetle araba satan yerlere nazaran daha az maliyetli olacaktır. Yeni nesil finansal sistemlerden korkmayın.

UYARI: Senetle araç satan bazı yerlerin dolandırıcı olduklarına dair bazı haberler görmekteyiz. Bu tarz muhitlerin galericiler arasındaki en çakal tayfadan çıktığını ifade etmek gerek. Galerici, rent a car’cı gibi araçla ilgili simsarlık yapan tayfaya karşı çok dikkatli olun. Bu tayfanın bir kısmı maalesef dürüstlük kurallarına aykırı davranmayı kendisine şiar edinmiş terbiyesiz kişilerden oluşmaktadır. Mesela en sık rastlanan dolandırıcılık yöntemlerinen birisi şudur: Sizden aldığı senetleri borç ödemeleri geldikçe size vermek, iade etmek veya yırtmak yerine tahsil etmeye çalışma şeklindedir.

Oto Galerilerden Senetle Araç Alımı

Piyasa da mutlaka senetle araba satan kişileri bulabiliriz. Hiç olmasa dahi çok daha kazançlı olmasından dolayı senetle araba satan galerilerin olduğunu da hatırlatalım. Bu galeriler aracın normal fiyatının üstünde satış gerçekleştirirken aynı zamanda alıcı da banka sorunları nedeniyle krediler ile uğraşmak zorunda kalmaz. Bu nedenle tüketicilerin senetle araba alma alternatiflerini daima açık tutarlar. Senetle araç satan kişiler aracın satışının gerçekleşebilmesi için peşinat talep etmekte. Bu peşinat ise araç bedelinin en az yüzde 20-25 seviyelerinde olması. Yani 20 bin liralık bir araç alacaksanız bunun en azından 5 bin lirası peşin olarak talep edilir.

Kredi Notu Yine Ön Plana Çıkabilir

Ticari olarak kazanç sağlayacak her türlü faaliyetin yanında olan oto galeriler araç satışında fırsat olarak değerlendirerek kişilere taksitle araç verebiliyor. Hatta son günlerde kredi notu sorgulaması ile her sektörde öne çıkan findeks ücret karşılığı talep eden tüm ticari firmalara hizmet vermektedir. Sizlerin banka sorunlarınız nedeniyle kredi alamamanız durumunda senetle araç almak için galerilere gitmeniz halinde hiç beklemediğiniz not problemi ile karşılaşabilirsiniz. Zira oto kiralama yapan bütün firmalar artık kiraya verecekleri kişilerin kredi notlarına da bakar hale geldi.

Bankalar gibi ağır mevzuatları bulunmayan oto galericiler senetle araba satışı için alıcıdan farklı taleplerde bulunabilirler. İş yeri bilgileri, maaş bilgileri, kefil yada tanıdık eş dost taleplerinin yanında satışını gerçekleştirdikleri araç için belli miktar para alımı yapsalar dahi borcun tamamen bitmesine kadar satışını vermemektedirler. Bu da alıcılar için ayrı bir risk oluşturur ve zaman içerisinde satışını alamazsanız yatırdığınız paralarda heba olabilir.

Senetle Araç Daha Pahalıya Mal Oluyor

Senetle araba almanın en büyük dezavantajı aracı daha pahalıya almak. Yani 30 bin liralık bir aracı 40 bin liraya mal edebilirsiniz. Bu aradaki 10 bin lira da normal kredilerden çok daha fazla olabilir ve banka kredilerini 48 aya kadar uzatırken senetle araba almanın vadesi 12 ay ve daha kısa olarak sınırlı kalabilir.

Tüketicilerin en çok tercih ettikleri hususlardan birisi peşinatsız senetle araba almak. Fakat satış yapan kişiler bu konuya çok sıcak bakmazlar, sıcak bakanlarda bu satış için ciddi fiyat farkı koyarak daha çok kazanma çabasına girerler. Senetle araç alan kişiler daha pahalı alırlarken, artan vade ve peşinat tutarının düşük olması nedeniyle çok daha yüksek tutarlarda araç sahibi olabilirler. Senetle araba almanın en büyük dezavantajı zaten çok daha pahalıya almak, kredi için ödeyeceğiniz faizin çok daha fazlasını oto galericilere ödemek diyebiliriz.

Taksitle Araç Satan Platformlar

Taksitle ikinci el araç satışının yapıldığına dair türlü sponsorlu reklamlara tanık olmuşuzdur. Bu reklamları yapan firmalar büyük ticari faaliyetleri bulunsa da her talep edene araç satışı yapmazlar. Bu tür taleplerinizin olması halinde sizlerin de satıcılara güven vermeniz, girilen sorumluluğun altından çıkabilecek durumda oluğunuzu göstermeniz gerekebilir. Bu türde araç satan platformlardan birisi de wowwo ile ilanlarını gerçekleştiriyor. Buradan alacağınız araç için yüzde 25 peşinat tutarı öderken, vadeniz ise maksimum 36 ay ile sınırlı oluyor.

Senetle Araba Alımında Dikkat Edilecekler

* Öncelikle galericiler tarafından istenilen boş senetlere imza atma olayından kaçının. Kefil dahi olsanız bu senetlere imza atmayın.

* Senetle Araba Alımı için imzaladığınız senetlerdeki tarihlere ve ödeme aralıklarını kontrol edin.

* Yapacağınız her ödeme için ayrı senet imzalayın ve her ödeme sonrası bu senedi mutlaka alın.

* Senet ödemelerini geciktirmeyin, aksi takdirde yine faiz ödemesi ile karşılaşabilirsiniz.

* Son ödeme günü ödeme yapacağınız kişinin ortadan kaybolma risklerine karşı ödeme gününden önce ödemenizi yapın.

Param Yok Nasıl Araba Alabilirim?

Parasız araba almanın tek yolu borçlanarak almaktır. Araç alımı için borçlanabileceğiniz finans kuruluşları bulunurken aynı zamanda dostların yardımı ile de alınabilir. Fakat zamanla dostlarınıza da borcunuzu ödemek zorunda kalacağınızdan bu aracın maddi olarak karşılayıp karşılayamayacağınızın üzerinde durmanız gerekir. Yani parasız aracınızın satışını dahi alamıyorsunuz. Bu aracın satışı için bile 150-300 lira seviyelerinde masrafı tutar. Bununla birlikte tamamen borçla alacağınız aracın bedeli de sizin için ağır olur. Bu yüzden parasız araç alımı çokta mantıklı bir adım değil.

Yorum yapın

Krediler