Seçim Sonrası Konut Kredisi Faizleri Ne Olur? Faizler Düşer mi, Çıkar mı?

Seçim sonrası konut kredisi faizleri ne olur sorusunun cevabını arayan milyonlarca kişi ve kuruluş bulunuyor. Bunların temel beklentisi düşen faiz ile emlak piyasasının satışlarının artması, tüketicilerin düşük faizle kredi alarak ev sahibi olması ve bankacılık sektörünün ise vereceği krediler ile daralan piyasanın rahatlamasıdır.

TÜYO: Beyler seçimlerin kredi faizlerine olan etkisi genelde olumlu olsa da Türkiye gibi belirsizlik ve öngörülemezlik dolu ülkelerde her an negatif sürpriz olabilir. Bundan dolayı morgage gibi hayatınızın belki de en önemli borçlanma kararlarını seçimlere sarkıtmayınız derim.

Artan faizler ne vatandaşlara, ne ülke ekonomisine ne de faaliyetteki sektörün işine yarıyor. Aksine ekonomik daralma her alada yaşanır hale gelir. Yüksek faizler nedeni ile etkilenen emlak sektörü ve ev alımı çabasında olan kişileri yakından etkileyen konut kredisi faizleri ne olur? Nasıl Olur? Yükselir mi yoksa düşer mi? olarak herkesin kafasında soru işareti. Bu sorulara kendi çapında cevap bulan vatandaşlar da olsa uzman ekonomistlerde tahminde bulunuyor. Fakat tahminlerin yerini ne alacak merak konusu.

Seçim Sonrası Faiz İndirimi İçin Gerekli Adımlar

Faizlerin geleceği ve durumu hakkında her zaman iyimser yaklaşımlar ve beklentiler bulunuyor Buna rağmen kötü senaryoları yazan muhaliflerde bulunuyor ki bu doğanın kanununda var. Kötü senaryolar dahilinde tüketiciler ve yatırımcılar bütün yatırımlarını döviz kurları üzerine kaydırmış durumda. Herkes mevcut seçimi bekliyor. Fakat bu seçim sadece yerel seçimleri  kapsıyor. Ülke ekonomisini eline alan hükümette bir değişikliği neden olmayacak bir husus. Fakat neden bu kadar üzerinde durulduğunun cevabı verilebilmiş değil. Herkesin beklentisini karşılayamadığınız gibi memnun etmeniz de zor.

TOKİ Desteği Büyük

Konut ve emlak piyasasının şikayetleri sektör tarafından dillendirilen hususlar. Bu şikayetleri dikkate alan hükümet kanadı gerekli tedbirleri almak için beli adımlar atıyor. Bu anlamda maddi desteğin yanı sıra vatandaşlara ödeme kolaylıkları, faiz indirimi hususları sunulan hizmetlerden bir kaçı. Devlet bu anlamda en büyük adımı TOKİ aracılığı ile atıyor. Düşük taksit, uzun vade anlayışı ile dar gelirli vatandaşın ev sahibi olma umudu hep taze.

Emlak Katılım Bankası Kuruldu

Devletin emlak piyasası için attığı adımlardan bir tanesi de geçmişte önemli projelere imasını atan Emlak Katılım Bankasının kurulması oldu. Önceki dönemde emlak bankası olarak faaliyet göstermesine karşın katılı bankası olarak yeniden desteğini sürdürecek. Devlet bankaları aracılığı ile bazı projelerde konut kredisi faizleri 0,98 seviyelerine indirildi. Bu durum sınırlı projede olması nedeniyle her ev almak isteyen tüketicinin cebine uyan bir durum olmadı. Seçim öncesi atılan bu adım bir çok kesim tarafından seçim yatırımı olarak algılanmış olabilir. Fakat bu tür adımlar ve yenileri seçim sonrası da devam edecektir. Atılmış olan bir iki adı faizleri mutlaka geri çeker fakat bu atılan adım sayısı arttıkça daha aşağı seviyelere çekilebilir.

Kısa, Orta ve Uzun Vadede Konut Kredisi Faizleri

Döviz kurları ve enflasyon rakamlarının düşmesi kredi faizlerini beraberinde konut kredisi faizlerini düşürecektir. Kısa vadede oluşan olaylar beklentiler karşılamıyor olabilir. Bu durum orta vadeye de yansıyabilir. Fakat uzun vadede gerekli şartların oluşası neticesinde konut kredisi faizleri daha aşağı seviyelere inecektir diye düşünüyorum.

Yorum yapın

Krediler