Sanal Karttan Havale ve EFT Yapılıyor mu?

Havale kendi banka şubeleri arasında, EFT ise farklı bankaların şubeleri arasında para gönderimi olarak açıklarsak tüketiciye tahsis edilen sanal karttan havale ve EFT yapılır mı diye bir soru ile karşılaşabiliyoruz. Para transferinin konusu farklı yollardan ele alınabiliyor.Elinizdeki hesap üzerinden yapabilirken kredi kartınız üzerinden de havale ve EFT imkanları bankaların verdiği hizmetler arasında. Peki sanal karttan havale yapılması söz konusu olur mu?

Sanal Karttan Havale

Bizlere tahsis edilen kredi kartları ile havale yapılma imkanı veren bankalar bir benzeri olan sanal kartlar ile havale ve EFT yapılmasına da olanak veriyor. Bu imkanı her bankadan karşılayamıyor olmanız sizin kullanmış olduğunuz kredi kartı ile alakalı olarak mağdur olmanıza neden olabilir. Fakat her banka böyle bir hizmet verecek diye de kural bulunmuyor.

Mutlaka Okuyun : Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır mı?

 

Garanti Miles&Smiles Kartla Havale

Sanal Kredi Kartı ile yapacağınız para aktarım işlemleri bilindiği gibi internet bankacılığı üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu nedenle kullandığınız bankanın dijital bankacılık sayfasına girdiğinizde bu imkanlara sahip olup olmadığınızı da görmüş olacaksınız. Örneğin Garanti Bankası Miles&Smiles karta sahip olan kişiler bu hizmeti sonuna kadar alabiliyor. Karttan yaptığınız para transferlerinin gerçekleşmesinin ardından iptali söz konusu değil. Yani başvursanız da göndermiş olduğunuz para iptal edilmiyor ve iadesi sağlanmıyor. Yalnız burada gönderdiğiniz para için masraf ödemesi yapmanız gerekiyor ve bu da kart limitinize bağlı olarak kartınızdan alınıyor. Yani limitiniz dahilinde para gönderimi ve masraf ödeminiz oluyor.

Sanal kart kullanımları kişilere bonus yada mil kazandırma gibi hizmetler vermiyor. Nitekim buradan yapacağınız transferler için de bonus ve mil gibi artı kazançlar sağlayamazsınız. Bununla birlikte sanal kart üzerinden kredi kartı borcunuzun ödenmesi de söz konusu olmuyor. Ticari olarak sanal kart tahsisi söz konusu olmasa da yine burada para transferi için normal kredi kartınız ile havale söz konusu olamıyor. Ayrıca para transferi işlemi sadece TL üzerinden yapılıyor. Döviz üzerinden yapılması söz konusu değil.

Karttan Havale Ücreti

Ücret alımı da para miktarının % 4 ü ve buna ek olarak 10 TL olarak yapılıyor. Bununla birlikte yapacağınız işlemler için de limit söz konusu. Örneğin günlük en fazla 5 bin lira, aylık en fazla 10 bin lira ve yıllık ise en fazla 100 bin lira para gönderim limiti bulunuyor.

Sanal Karttan Taksitlendirme Yapılır mı?

Bankaların size tahsis ettiği sanal kartlar ile yapacağınız ödemelerinizin taksitlendirmesi alım yaptığınız yere bağlı olarak yapılabiliyor. Özellikle internet siteleri üzerinden taksitlendirme söz konusu. Bir çok bonus, hediye mil gibi kazançları bulanan husus bu sanal kartlarınızda da olabiliyor. Fakat havale işleminden ziyade bu alışverişler için geçerli. Güvenlik açısından bir çok kişinin tercihi konumundaki sanal kartlar fiziki olarak olmasa da dijital yollardan ödeme aracı olarak tüketiciye sunulan bir hizmet.

Yorum yapın

Krediler