Sanal Kart Nedir?

Sanal Kart Nedir? İnternet üzerinden yapılan alışverişler için oluşturulmuş, fiziki olmayan fakat belirlediğiniz limit üzerinden ödeme gücü olan, ödeme yapılması sonrası limiti düşen hayali kredi kartı diyebiliriz.

Bu yazımızda sizlere sanal kart nedir sorusunun cevabını detaylı bir şekilde vereceğiz. İnternetten yapılan alışverişlerin riskini azaltmak için piyasaya sürülen bir ürün olan sanal kart, günümüzde milyonlarca kişi tarafından kullanılmakta. Sanal kart, isminden de anlaşılabileceği gibi sanal bir üründür, fiziksel bir formu yoktur. Bazı bankalar tarafından kullanıcıların isteği üzerine kartondan yapılmış olan gerçek kart benzerinde bir sanal kart gönderilmektedir.

Güveniniz Yoksa Sanat Kart Kullanın

Bu sanal kartın limitini tüketici belirler. Yüksek limitli olan bir kredi kartınız olduğu düşünülürse, İnternetten alışveriş yapmak artık geçmişe nazaran çok daha güvenli olsa da emin olunamayan bir siteden alışveriş yapmak isteniyor olabilir ya da sitenin güvenliğinden emin olunsa da yüksek limitli kredi kartı internette herhangi bir biçimde kullanmak istenmiyor da olabilir. Bu durumda sanal kart, bu şekilde olan kişiler için oldukça idealdir.

Sadece İnternet Ödemelerinde Kullanılıyor

Sanal kartı kredi kartından ayıran özellikler vardır bunların en önemli özelliği, fiziksel bir kart olmadığı için internet haricinde kullanılamamaktadır. Yani bir sanal kart varsa ve limiti elverişli ise bile bu kart bir alışveriş merkezinde, mağazada markette ya da restoran, lokanta, kafelerde kullanılamamaktadır. Bu sanal kart tamamen online alışverişlerde kullanıma yöneliktir. Sanal kart nasıl alınır sorusu da oldukça merak edilmektedir.

Sanat Kart Nasıl Alınır?

Sanal kart alabilmek için hali hazırda müşterisi olunan banka ile telefon veya internet bankacılığı aracılığı ile iletişime geçilmesi gerekmekte. Bankayla irtibata geçildikten sonra ilk olarak sıfır limitli bir sanal kart oluşturulur. Daha sonra ise bu limit, kullanmak istenilen miktara kadar getiriliyor. Mesela internetten 1500 TL tutarında bir alışveriş yapılacaksa sanal kart limiti 1500 TL’ye çıkartılır ya da Mail Order yöntemi ile veya online kredi kartı alışveriş yapma yöntemi ile sipariş oluşturuluyor.

Ödeme Sonrası Limit Düşüyor

Alışveriş bitip tamamlandıktan sonra asıl olan kredi kartından limit düşecektir. Fakat alışveriş sırasında asıl olan kredi kartını numarası, son kullanma tarihi veya güvenlik numarası gibi bilgiler herhangi bir şekilde internette paylaşılmaz. Sanal kartın bilgileri yalnızca alışveriş sitesi ile paylaşılır, limit ise asıl olan kredi kartından düşmektedir.

Yorum yapın

Krediler