QNB Finansbank Kimin (Sahibi Kim)

1987 yılında Hüsnü Özyeğen’in kurduğu bankayı 2006 yılında  Yunan bankası National Bank Of Freece (NBG)  satın aldı. 2016 yılında ise Orta Doğu e Afrika’nın en büyük banka kuruluşu olan Qatar National Bank S.A.Q (QNB Group) tarafından satın alındı. Bu satış sonrası Finansbank ismi QNB Finansbank olarak hizmet görmeye başladı.

QNB Finansbank’ı Kim Kurdu?

Ekim 1987 yılında Hüsnü Özyeğin tarafından kurulan banka Türkiye halka açılmış olan ilk özel banka özelliğini taşıyor. Akıllı bankacılık başarısı ile kısa zamanda önemli adımlar atan banka ilk kuruluşunda dört şube ile açılmıştı. Fakat Mart 2019 tarihi itibariyle 543 şubeye ulaşan QNB Finansbank yaklaşık 13 bin çalışanı ile önemli bir sektör haline geldi.

1990 yılında İstanbul Borsa İstanbul’da işlem görmesinin ardından bankacılık sektörü başta olmak üzere Türkiye’de örnek bir kurumsal firma oluşturmuştur. 1990 yılında Privatbank Geneve S.A. yı satın alan banka 1991 yılında Emlak Bankasının kuruluşuna, aynı zamanda Vakıfbank ve Banque Worms ile Banque du Bosphore nin kuruluşuna iştirak etti ki önce Hollanda da sonra da Rusya da şube açılışı yaptı.

Orta Doğunun En İyi Bankas ı Oldu

Kredi kartında taksit atlat ve puanla mil kazanma kampanyalarını sektöre kazandıran banka bu anlamda Galaxy Card markasını kullandı.31 den fazla ülkede hizmet veren QNB Finansbank’ın 4300 bankamatiği, yaklaşık 30 bin çalışanı bulunuyor. Bir çok ekonomi ajansınca dünyanın en büyük bankaları arasında gösterilen banka 2014 ve 2015 yılında da Orta Doğunun en iyi bankası seçildi.

Satın Alma Sonrası Değeri Arttı

Finansbank’ı Katarlı QNB 2016 yılıda 2,7 milyar Euro’ya satın aldı. Bu satın alma sonrasında İstanbul Borsa’da hisse senetleri yüzde 11 in üzerinde artış gösterdi. 4 milyon dolarlık bir bütçe ile kurulan bankanın kısa zaman sonra  Milyar Euro gibi büyük bir rakama satılması piyasada büyük bir etki yaptı. Enpara ile önemli bir marka haline gelmesinden sonra, masrafsız bankacılık hizmeti vermesi bir çok kişinin bu bankanın müşterisi olmasına neden oldu.

Kredi kartında aidat ile tüketicilerin tekipsini çekmesi sonrası Aidat alan değil Aidat veren kredi kartı hizmeti sunan QNB Finansbank bu anlamda da önemli bir adım attı.

Yorum yapın

Krediler