PTT Fakirlik  Maaşı Sorgulama, Kimler Fakirlik Maaşı Alabilir?

PTT Fakirlik Maaşı Sorgulama, Devlet Yardımı Sorgulama gibi sorularınızın yanıtları için sizlere ayrıntılara yer vermek istedik. Toplumda vatandaşlar arasında fakirlik maaşı olarak adlandırılan devletin yaptığı nakdi yardımlar bulunmaktadır. Bu yardımların yapılmasında bazı kriterlerin karşılanması ve ilgili heyetlerce karar alınması gerekir. Aksi takdirde yardımların yapılması söz konusu değildir. Devletin yaptığı onlarca nakdi yardımın yanında aldıkları paraya fakirlik maaşı diye niteleyen kesimin aslında durumuna göre farklı para yardımı aldıklarından bahsetmek gerekir.

Vatandaşa Yapılan Yardımlar

Sosyal devlet anlayışla devlet bir çok isim altında bir çok para yardımı yapmaktadır. Vatandaşlar ise bunlara genel olarak fakirlik maaşı olarak niteler. Fakat gerçekte böyle bir maaş yoktur. Burada yapılan yardımlar arasında yaşlılık, asker ailelerine yardım, eğitim yardımı, evde bakım yardımı, doğum yardımı gibi bir çok isim altında devlet yardımları yapılmaktadır. Vatandaşlar ise bu duruma genel bir isim ile fakirlik maaşı adlandırır. Bu yapılan yardımın yatırılması ise PTT şubeleri kanalıyla yapılmaktadır. Burada hesabınıza yardımın yapılıp yapılmadığını sorgulamanın yolu elbette hesabınızın olduğu PTT şubesidir. Fakat  bu yardımın yapılıp yapılmadığını sorgulayabileceğiniz bir diğer adreste e-devlettir. şifreniz olması halinde giriş yaparak kendinize has tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

E-Devletten Fakirlik Maaşı Sorgulama

E-devlet şifreleri yine PTT şubelerinden alınabilirken internet bankacılığı kullanan kişilerin bankacılık şifreleri ile girişleri sonrasında e-devlete yönlendirme yapılıyor olması ayrıca bir giriş yolu olarak karşımıza çıkıyor. Vatan ihtiyacına binaen internet kullanmıyorsa bu durumu PTT’den sorgulama yoluna gidebiliyor. Fakat vatandaşların burada bilmesi gerektiği hususlardan bir tanesi yardımı yapan kuruluşun paranın yatması ile kişiye SMS yolluyor olmasıdır. Elbette yapılan tüm yardımlar için bu mesajın gönderilmesi söz konusu değil. Fakat Kaymakamlıklardaki Sosyal Yardımlaşma Vakıfları kanalıyla yardımı alan kişilere bu mesajın gönderildiğini belirtmekte fayda olabilir. Vakıflara yapılan yardımlar için başvuruda sadece kimliğiniz yeterli oluyor.

E-devlet üzerinden giriş yapmak isteyen kişiler ücretini ödeyerek PTT yoluyla şifre alımı yapabiliyor. Şifre ile girişte TC numarada gerekiyor ki aynı zamanda şifresiz olarak elektronik imzası olanlarda bu girişi sağlayabilir ve Fakirlik Maaşı Sorgulama yapabilir.

Vakıflardan Yapılan Yardımlar

Yapılan yardımların rakamları net olarak belli olabilirken Vakıfların yaptığı yardımlar duruma göre değişiklik yaşayabiliyor. Burada vakıflar mevcut bulunan maddi varlıkları ile başvurular arasında bir bağ kurmaktadır. Ayrıca Vakıfa gönderilen paraların içerisinde Vakıf giderleri, çalışanların maaşları gibi hususlarda karşılanmaktadır. Bunun için net bir rakam söylemek yanlış olabilir. Fakat engelli maaşı yada bakım maaşı gibi hususlarda tek rakam geçerli olmaktadır.

Telefonla Fakirlik Maaşı Sorgulama

Yapılan devlet yardımları sorgulamanın bir diğer yolu da telefon. Başvuru yaptığınız kurumun telefonunu arayarak bilgi almak söz konusu iken Aile Sosyal Politikalar Bakanlığınca yapılan yardımlar ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve sorgulamak için Ankara genel merkezli olarak 0 312 415 50 00 numarayı arayarak bilgi alınabiliyor.

Yorum yapın

Krediler