Plaka Değişim Ücretleri Ne Kadar?

Arkadaşlar mevzu bahis araç olduğunda her tarafımız vergi oluyor. Eğer araç sahibi iseniz afedersiniz tuvaletimizi yapmak için kullandığımız organdan bile vergi almalarından korkuyorum şahsen. Böylesi bir ortamda ne yapılacak bilmiyorum. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Araç plakalarına yeni getirilen yasa ile birlikte binlerce araç sürücü plaka değiştirmek zorunda kaldı. Özellikle araç muayene istasyonlarında araçların muayeneden kalmasına neden olan araç plakasının değişim ücreti hakkında merak ettiğiniz bilgileri sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

Plaka Değişimleri

Araç plakasının değişimini yapmak için öncelikli olarak Notere giderek bu konuda aracınızın plakasını değiştirmek istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Noter bu sırada sizlere bu konuda 1 aylık bir zaman dilimi vererek araç plakanızın değiştirilmesi konusunda onay verecektir. Aldığınız bu belgeden sonra sizlere en yakın trafik tescil şubesine giderek buradan aracınızın plakasını belli bir ücret karşılığında değiştirme şansını bulmuş olacaksınız. Ancak trafik tescil şubesinden hemen sonra Şoförler Odasına giderek oradan da plaka kaydınızı yaptırmanız durumunda yeni plakalarınıza kavuşma şansını bulmuş olacaksınız.

Plaka değiştirme işlemlerinin aslında günümüzde araç satımlarında çok fazla tercih edilmediğini biliyoruz. Hatta bu konuda masrafların çok fazla olmasından dolayı araç alan müşterilerin araçların plakaları özel değilse o şekilde kullanmaya devam ettiklerini görüyoruz. Bu yüzden de plaka değiştirmek yerine aracı aldığınız plaka ile kullanmaya devam etmenizi öneriyoruz.

Plaka değiştirme ücreti ne kadar oldu?

MTV’lere yapılan son zamdan sonra araç sahiplerinin plaka değiştirme konusunda da gelen zamlara oldukça tepkili olduğunu belirtmek istiyoruz. Özellikle araçlarda bulunan plakalar eğer vida ve benzeri eşyalar ile delinmiş ise bu plakaların muayeneden geçmeyeceğini ve bu yüzden de binlerce araç sahibinin plaka değiştirme işlemini yaptığını biliyoruz. Bu yüzden de sizler plaka değişimi yaptırmak istediğiniz zaman toplamanda ödemeniz gereken masrafın 283 TL olduğunu belirtmek istiyoruz. Noter masrafı olarak 240 TL olan plaka değişim ücretinin 43 TL’lik bölümü de Şoförler odasına giderek kayıt yaptırdığınız sırada sizlerden tahsis edilecek olan ücretler arasında yer almaktadır.

Son zamanlarda APP plakalara gelen yasaklardan sonrada plaka değişimi için binlerce kişinin plaka değiştirme işlemine başvuruda bulunduğunu görüyoruz. Bu yüzden de plaka değiştirme ücreti olarak yukarıda belirttiğimiz rakamları ödedikten sonra sizlerde yeni plakanızı alarak araçlarınızda kullanabilirsiniz.

Araç Muayenelerinde Plakalar

Yapılan araç muayenelerinde plakalarda bulunan vida izleri, delikler ve plakanın okunamayacağı kadar silik olanlar muayeneden geçmemekte ve plakanın değişimi talep edilmektedir. Burada da plaka basım ücreti olarak Şoförler cemiyetlerine 30 ile 150 lira arasında ayrıca bir bedel ödemek zorunda kalınabilir.

Yorum yapın

Krediler