Peşinatsız Senetle Araba Nasıl Alınır?

Taşıt kredileri ile kullanılmış ya da sıfır km araç alımının yanında taşıt satımı yapan galeriden peşinatsız, senetle araba alımı da yapılabilmektedir. Yani şartlar kişiyi hangi tarafa yöneltir, hangi taraf mantıklı gelir bu kişiden kişeye değişir ve hatta tartışılabilir. Türkiye’de taşıt satımını resmi olarak oto galeriler yerine getiriyor gibi görünse de araç alımı satımı yapan milyonlarca kişi vardır ve bu kişiler hayatlarını bu araçlar sayesinde idame ettirmektedir.

ÖNEMLİ NOT: Araç alırken senet verdiğiniz zaman muhakkak senetlerin fotoğrafını/fotokopisini çekiniz  ve bu senetlerin fotokopsinin altına senetlerin hangi amaçla ne için verildiğini, borç ödendikten sonra hükümsüz kalacağını yazıp karşı tarafa yanınızda imzalattırabilirsiniz.. Ayrıca asla üstü boş evraklara imza atmayınız. Ayrıca imza attığınız yerle imzaladığınız evrak arasında boşluk olmasın. Hatta imzanız evraktaki herhangi bir yazının üzerine gelsin. Bu basit önlemler sizi sahtecilikten ve kötü niyetli kişilerden korur. Ayrıca hiçbir satıcıya fahiş faizler falan ödemeyin. Sizlerden mürekkep faiz isteme gibi hakları yok. Sözleşmede bu yazsa da hukuka tam anlamıyla uygunluğu soru işaretleriyle dolu olacaktır.

 

Taşıt Satışlarında Vergi Düzenlemesi

Meclise gönderilen son düzenleme henüz yasalaşmamış olsa da, önümüzdeki süreçte Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından kullanılmış araç satışı yapan kişilere kısıtlamanın yanı sıra vergi ödemesindeki değişiklik ile gündeme geldi. Artık galericiler sattıkları araç için fazla vergi ödemekten imtina etmiş olacaklar.

Bankaların para pazarlaması sonrasındaki gelirlerinin artması bütün firmalara deyim yerindeyse yol gösterici oldu diyebiliriz. Çünkü çıkan kredi kartları sonrası yapılan alışverişler, bunların taksitlendirilmesi ile alınan ürünün fiyatına eklenen komisyonlar gibi gelirler herkesin dikkatini çekti. Bu gibi durumlara Oto Galericilerde eklendi ve araçlarını vadeye sunarak satışa başlanmakla birlikte artan vadeler için araçlara ödenen bedeller artırıldı ki, burada satıcılar daha çok kazanmaya başladı ve alınan araçlara değerinin çok çok üstünde fiyatlar biçildi ve biçilmeye devam ediyor.

Banka Olmazsa Galericiler

Burada bizim asıl değinmek istediğimiz konu galericilerden alacakları vadeli araçlardan vazgeçirmek değil. Sonuçta tüketicinin takdirine kalmış bir husus. Burada olayın geneli ele alındığında tüketicinin belkide dezavantajı avantaja çevirebileceği etkenler olacaktır. Bu kişiden kişiye değişir ve tartışılır.

Kişiye bir araç gerekiyorsa, bu araç için finansı bulunmuyorsa adımını atacağı ilk adres elbette Bankalarımız. Bankalar alınan talebi irdeledikten sonra bu kişilerden bazılarına taşıt kredisi ya da tüketici kredisi imkanı vererek aracın alınmasına maddi olarak aracı olabilir. Fakat kredibilitesi uymayan kişiler için banka finans desteği veremeyeceğinden burada kişinin yapacağı iş eğer gerçekten aracı almak istiyorsa taşıtın bulunduğu galeriden taksitle araç almak diğer bir alternatif yol olabiliyor. Bu durumda talep peşinatsız senetle araba almak.

Galericilere güvenin onlar cidden bu işin piri ve ustası konumunda. Onlar olmasa emin olun Türkiye’de otomobil ikinci el piyasası bu kadar etkin ve bu denli canlı olmazdı. Mesela bir arabada ufacık bir hasar onbinlerce liraya mal olabilmektedir. İşte galericiler de bu noktada devreye giriyor. Sizin bu türden ağır maliyetli hasarlardan, zararlardan korunmanızı ve garanti altında olmanızı sağlıyor. Bir de işin içine senet girdiği zaman otomatikman risk de girmiş olacaktır. Riskin olduğu yerde aşırı maliyetli parça hasarının getireceği ilave risk olmamalıdır. Ancak senetle araba satan galericilerin sayısının az olduğunu

Peşinatsız Senetle Araba Almak Mantıklı mı?

Alacağınız ikinci el aracı değeri ne olursa olsun peşinat vermeden kısa ve uzun vadeli isteğinize göre alabilmeniz mümkün. Bu işlemi yapabilmeniz için ulusal ve yerel bazda bir çok irili ufaklı işletme bulabilirsiniz. Sonuçta aracı satan kişi ticari bir firmaysa bu firma ticaretine bakar ve kazanacağı paranın hesabını yapar. Bu noktada sadece bu firmaların size olan güveni önemlidir. Bu güveni vermeniz halinde aracı satın alabilirsiniz.

Kredi Notu Burada da Dikkate Alınabilir.

 Bununla birlikte hatırlatmak istediğim bir konu şu an Türkiye’de kredi notu öyle bir noktaya geldi ki, sadece bankalar değil araç kiralama şirketleri, cep telefonu satış yerleri, GSM operatörleri gibi bütün sektör artık kişinin kredi notundaki istikrara ve borç durumuna bakar oldu. Yani banka gibi güçlü bir kuruluşun vermediğini aynı kişiye küçük oto satışı yapan bayi ya da galeriler nasıl verebilir? Bu da küçük bir ayrıntı olarak ele alalım.

Senetle Araba Almanın Riskleri

Senetle mal alımı küçük bir kağıta atılan imzalar neticesinde gerçekleşiyor. Öyle ki senet denilen matbu evrakı her kırtasiyeden temin edebiliyorsunuz. Doldurulan senetlere galericiler genede kefil isterler, bazıları aracın satışını borç bitene kadar vermez, bazıları da doldurulan senette tahsil edilecek rakamı boş bırakarak araç alımı yapan kişinin borcunu ödemesi için bir baskı uygulayabilirler. Bütün bunları dikkate alarak imzalayacağınız seneti aylık bazda yapın ve üzerlerinde mutlaka tahsil edilecek tutar yazıyor olsun.

Senetle araba almanın maliyeti sizin için yüksek tutarlarda olacaktır. Bunun nedeni banka size düşük faizler uygularken galericiler aracın fiyatını yükseltir vadesini de ekleyerek bir bankanın neredeyse 3-4 katı tutarlarında yüksek meblağlar talep edebilirler. Bunun için en mantıklı yol alınacak aracın finansının bankalardan karşılanmasıdır.

Senetli araba almanın diğer bir riski de, aldığınız araçta muhtemel çıkan pert olayları, ciddi arıza ve kazaların size söylenmeden alınması, daha sonra bu gibi durumların ortaya çıkması halinde aracın iadesinin mümkün olmayacağı. Öyle bir duruma girmiş olabilisiniz ki senete atmış olduğunuz imzalar sizi hukuken bağlamasa da fiziken bağlayabilir. Bu durumda hakkınızı talep edemeyebilir ve arayamayabilirsiniz.

Senetle Araç Satışı Yapan Yerler

Ulusal bazda tamamına kredi vererek araç satışı yapan yerlerde bulunuyor. Bu yerler sattıkları araçlar için finans desteğinde bulunuyor ve elbette buralarda da aracın değerinin üstünde rakamlar telaffuz ediliyor. Bu tabi tartışılır  bir durumdur. Belki de aracın gerçek bedeli üzerindendir. Taşıt satışının en çok ilanlarının yapıldığı sitelere üye olan oto galeriler bu mecralar üzerinden araç satışını yaparken ilanlarında aracın tamamına kredi başlığı kullanarak dikkat çekiyorlar.

Peşinatlı senetle araba alma talebi içerisindeyseniz adresini ziyaret etmenizi ve buradaki araçlar ile satışları ve fiyatlarını incelemenizi tavsiye edebiliriz.

İnternet üzerinde taşıt satışı yapan, peşinatsız taksitle araç ilanları bulunan bir çok site bulabilirsiniz. Biz webkredi.org olarak araç satışı yapmıyoruz ve bunun için aracılık yapmıyoruz. Fakat bu siteler üzerinde olan birikiminizden olmamak için güvenilir mecralar üzerinden hareket etmeniz mağdur olmamanız açısından ehemniyet taşıyacaktır.

Birarabam 80 Ay Vadelerde Veriyor.

Reklamlar bazında ilginizi çektimi bilmiyorum. Fakat google reklamlarında bazen gözümüze batan firmalar tamamına faizsiz 80 ay vadelerde araç sahibi yaptığına dair beyanları bulunuyor. Bu ne kadar gerçektir bilmiyorum. Açıkcası kimseyi de yönlendirme gibi bir amacım yok. Fakat bu durumu inceleyip sizler için ayrıntılı bir makale hazırlayacağımı da ayrıca belirteyim. Size tavsiyem bu sektörde adım atmadan önce kişilerin yetki belgelerine, lisanslarına, referanslarına, haklarındaki yorum ve haberlere iyice göz atmanız.

Yorum yapın

Krediler