EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Para aktarımına konu edilen EFT bankalar arasında ve Merkez Bankası kayıtlarına sorgu numarası ile birlikte geçiyor. Yani kişiler mevcut olan para gönderiminin EFT ile yapılması halinde bu paranın akıbetini sorgulama yapabilmek için ellerinde numara bulunuyor. Bu numara ile EFT sorgulama işlemi yapılabiliyor.

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankalar arasında para gönderiminin konusu Elektronik Fon Transferi (EFT) ile yapılıyor.  Bu gönderim Merkez Bankasının onayı sonrasında karşı hesaba geçerken bankaların havuzunda da bekleyebiliyor.  Bu bekleme işleminin en çok nedeni karşı hesap numarası yada diğer bilgileri ile olan bir uyuşmazlığının olmasıdır. Bu nedenle gönderilen hesaba para geçmemiş olabilir. Burada beklenilen paranın gelmemesi ise kişileri araştırmaya yönlendiriyor. Bu nedenle kişiler EFT Sorgulama işlemi gerçekleştirme çabasına giriyor.

İlgili Yazı : Kredi Kartından Hesaba Havale EFT Yapılır mı?

Banka Şubesinden EFT Sorgulama

Bankalar para transferinde kişilere özel bir EFT numarası veriyor olsa bile aslında burada beklenmedik bir durumla karşı karşıyayız. Bunun nedeni ise EFT numarası alınmasına rağmen bu numara ile sorgulama işleminin dijital ortamlara bağlanmamasıdır. Dijital sektör bu kadar gelişmesine rağmen bankaların hala böyle bir platform hizmete sunmaması yadırganabilir. Fakat bu durumda kişilerin paranın akıbetini öğrenebilmek için atacakları adım ban şubenizi aramak yada müşteri hizmetlerine ulaşmak olacaktır. Burada paranın geleceği hesabın sahibinin arama yapması gerekir. Yetkililer ile yapacağınız bir kaç dakikalık görüşme sonunda sizinle ilgili olan EFT Sorgulama işlemini sözlü olarak yapabiliyorsunuz.

Gönderen Kişinin EFT Sorgulaması

Parayı gönderen kişinin bu sorgulama işlemini yine telefon bankacılığı yada müşteri hizmetleri üzerinden yapması gerekiyor. Parayı gönderdiğiniz hesaba bağlı olan telefon bankacılığı ile gönderen kişinin sorgulama yapması gerekiyor. Burada arama sonrası yine EFT numarası ya da kimlik bilgileriniz ile birlikte sorgulama işlemi yapılabiliyor. Böylelikle göndermiş olduğunuz paranın karşı hesaba geçip geçmediğini öğrenme imkanınız olmuş oluyor.

İnternet Bankacılığından EFT Sorgulama

İnternet bankacılığı üzerinden EFT Sorgulama işlemi yapılabilmesi de söz konusu. Fakat bu sorgulamanın yapılabilmesi için de bankanızın internet bankacılığında bu özelliğinin olması gerekiyor. Aksi takdirde yine sorgulama yapmanız mümkün olmuyor.

Telefon Bankacılığı İle EFT Sorgulama

Telefon Bankacılığı ile sorgulama yapabileceğiniz bankalar devlet bankaları olmak üzeren tüm bankalarca yapılabiliyor. Onay merkezi konumundaki Merkez Bankası üzerinde böyle bir sorgulama bulunmuyor. Aslında burada teknik olarak bu sorgulama platformunun merkez bankası üzerinde yapılması tüm bankalar ve tüketiciler için mantıklı bir adım olabilir.

Bankaların EFT Kodları

Para transferlerinden kişilere verilen EFT numarasının yanında bankaların da EFT kodları bulunmaktadır. Bu kodlar para aktarımında konu olan giden ve alıcı konumundakileri pek ilgilendirmeyen bir husus olmasına rağmen bilinmesinde de fayda olabilir. Bu anlamda örneğin Ziraat Bankasının EFT Kodu 0010. Halkbankasının 0012. Vakıfbankın ise 0015’dir. Özel Bankalardan Garanti Bankasının 0062. Akbank’ın 0046. Türkiye İş Bankasının ise 0208 dir.

Yorum yapın

Krediler