Otomatik Ödeme Talimatı Faturayı Ne Zaman Öder?

Otomatik Ödeme Talimatı Faturayı Ne Zaman Öder? Hayatımızı kolaylaştıran unsurlardan sadece birisi olan otomatik ödeme talimatı tüm bankalara verilebilen ve bankaların en çok arzu ettiği hizmetlerden birisidir. Zira bu ödemeler sayesinde bankaların kazançları artar. Özellikle kredi tahsislerinde de otomatik ödeme talimatı verilmesini isteyen bankaların buradaki küçük fatura bedelleri üzerinden büyük miktarlarda mevduat edindiğini ve kazanç sağladığını ayrıca belirtmek gerekiyor.

Otomatik Ödeme Faturayı Ne Zaman Ödeme Yapar?

Vermiş olduğunuz talimatlar neticesinde kesilen faturalar son ödeme tarihide talimat sahibinin hesabından kesilmektedir. Burada kesilme saati bankalara göre farklılık gözetirken her dönemde aynı zaman diliminde kesintinin yapılması beklenemez. Çünkü finans kuruluşları kendi işleyişlerinde ödeme yapılması gereken faturanın kesintisinin son ödeme günü gün sonu itibariyle yapmak üzere hesap sahibinden alır. Bu hesaptan alınan paralar fatura bedelinin ödenmesi gereken kurum ve kuruluşa üç gün içerisinde aktarılır. Yani faturadan dolayı alacaklı olan kurumun hesabına para hemen geçmez.

Talimat Ödemeyi Ne Zaman Yapıyor?

Bankalar fatura ödemelerini alabilmek için yetkili kurumlar ile bir protokol yapar. Bu protokole bağlı olarak kişilerin ödemesi gerektiği fatura bedellerini bankalar tahsil ederken, alınan ücretlerin ilgili kurama aktarılması bir kaç gün içerisinde gerçekleşmektedir. Buradaki gün sayısı yaklaşık üç gündür. Burada banka fatura tahsilatı için ücret almazken, fatura bedelini bir kaç gün kullanarak gelir elde etmiş olur.

İlgili Yazı : Otomatik Ödeme Talimatı Olan Faturayı Elden Ödeyebilir miyim?

Kişiler ve kurumlar mevcut hayatlarını idame ettirirken kullanmış olduğu ürünlerin faturasını ödemek zorunda. Zira bu ödemeyi yapmadıkları zaman bu hizmetlerden mahrum kalırken aynı zamanda gecikme faizi, kapatma açma ücretleri ile daha çok paralar ödemekle yetiniyor. Bu nedenle kişi onlarca ürünün faturasını ödeme takibinden kurtulmak ve rahat etmek üzere verdiği otomatik ödeme talimatları sayesinde bir anlamda tüm yükü bankalara yüklüyor. Bu talimatları verebilmek için kişilerin önünde birden fazla yol var. En kolayı da hayatımızın her evresine giren internet bankacılığı sayesinde. Buradan giriş yaparak bir kaç adımla ister mevduat hesabına, ister kredili mevduat hesabına yada kredi kartı üzerine talimatlar veriliyor ve günü geldiğinde de bu mecralardan olan paralar ile ödemeler gerçekleştiriliyor.

Yapılan ve Yapılamayan Ödemeler Bildiriliyor

Verilmiş olan talimatlar sonrası ödeme yapılabilmesi için ödeme yapılmasını istediğiniz hesapta mutlaka paranızın da olması gerekir. Burada faturanızı ödeyecek kadar bir meblağın olmaması halinde ödemeniz gerçekleştirilemiyor ve kişiye de ödemenin yapılamadığına dair SMS yada mailler yoluyla bilgi veriliyor. Burada ödeme yapılması halinde de bankalar genel olarak ödendiğine dair bilgileri talimat sahiplerine iletiyor.

Otomatik Ödeme Talimatı Ücretli mi?

Otomatik Ödeme Talimatı verilmesinde kredi kartı kullanılması halinde bazı bankalar kişilerden ödeme ücreti tahsil etmektedir. Kişi eğer mevduat hesabı üzerinden bu talimatı verirse burada ücret söz konusu olmaz. Kişinin hesabına KMH tanımlı ise para olmadığı zamanlarda ödeme KMH limitleri dahilinde gerçekleştirilir. Kredi kartına otomatik ödeme talimatı ile ücret almayan bir banka ve kredi kartı önerisi isterseniz bunun için enpara önerilebilir. Dijital bankacılığın ilk örneği konumundaki enpara kredi kartı üzerinden otomatik talimatı vermeniz halinde ücret ödemesi yapılmamaktadır.

Otomatik Ödeme Talimatı Verme Yolları

Burada ilk yol dijital bankacılık olan mobil ve internet bankacılığı üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için öncelikli olarak ilgili banka ile ilgili kurumun anlaşmalı olması ve fatura tahsilatı yapmaya yetkili olması gerekmektedir. Bu yetki ile birlikte banka şubelerinden, ATM’lerden ve telefon bankacılığı üzerinden otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatlarının İptali

Kişi vermiş olduğu talimatların iptalini isteme hakkına sahip. Bu isteğinin en kolay yapılabilmesinde yol yine internet bankacılığından geçiyor. Kişi kayıt altına aldığı talimatları buradan iki adımla silebiliyor. Aynı zamanda başvuru yolunda kullandığınız banka şubeleri üzerinden de talimat iptallerini yaptırabilirsiniz. İsterseniz Otomatik Ödeme Talimatı Nedir, Nasıl Verilir, Nasıl iptal edilir başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatını Başka Bankaya Taşıma

Fatura bedellerini ödemek zorunda olan kişiler bu ödemeleriniz talimatlarını farklı bankalara da taşıyabilir. Burada önemli olan husus talimatı vermiş olduğunuz bankadan iptalini gerçekleştirmenizdir. Bu iptal söz konusu olduğu takdirde otomatik ödeme talimatı başka bankalara taşınır. Aksi takdirde başka bankada talimatınız olduğuna dair bir uyarı alırsınız.

“Otomatik Ödeme Talimatı Faturayı Ne Zaman Öder?” üzerine bir yorum

  1. Deniz Banka Doğal Gaz için otomatik ödeme talimatı verdim Fatura ödenmemiş kapıya Kesme İhbarnamesi bırakılınca Haberim oldu telefon İnternet Faturamda Deniz bankta ancak bana şimdiye kadar ödendiğine yada ödenmediğine dair hiç bir bilgi verilmedi ancak kesme ihbarnamesi gelince haberim oluyor.

    Yanıtla

Yorum yapın

Krediler