Önceki Dönem TL Hesap Özeti Borcu Nedir?

Ekstrenizde belirtilen harcama tutarının asgari miktarını ödemeniz ile kalan ve bir sonraki aya devreden borca Önceki Dönem Hesap Özeti Borcu denilmektedir. Bu borç döviz kurlarından yapmış olsanız dahi TL ile hesabınıza yansıtılmaktadır. Bunun için önceki dönem TL Hesap Özeti Borcu olarak karşınıza çıkar.

Hesap Özeti Borcu Nedir?

Kredi kartınızı kullanın yada kullanmayın belli dönemler sonunda hesabı kesilerek adresinize yada mailinize bir ekstre gönderilmektedir. Bu ekstre sizin kartınıza ait dönemsel hesap kesim tarihi sonrasına kadar yaptığınız alışverişler, harcamalar gibi hususları bir arada sunar ve yapılan harcamalar ile asgari ödeme tutarı ve kazanılan puanlar gibi hususları içeren bir belgedir. Burada kartınıza ait yapılan tüm işlemlerin dökümü kişiye gönderilir. Bu yasal bir sorumluluk olsa da; kişi bu durumu bankamatikten ya da internet bankacılığından da takip edebilir.

Ekstre Üzerinde Neler Bulunur?

Öncelik toplam harcama tutarı, Kredi kartı limiti, kalan limit tutarı, kazanılan para puanlar, hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihini ekstrenin başlangıcında görebilir ve inceleyebilirsiniz. Daha sonrasında ise kartınızın önceki aydan kalan borçları, yani devretmiş borçlar, dönemsel ve gecikmeli olarak oluşan faiz tutarları, yaptığınız harcamalar ve taksitli harcamaların dökümünü bulabiliyorsunuz. Sizin kartınızın hesap kesim tarihi sonrasında yaklaşık on günlük süre ile ödeme tarih aralığı bulunur. Bu aralık içerisinde de kartınızın en azından asgari ödeme tutarını ödemeniz gerekecektir. Gönderilen ekstrede ödenmesi gereken tutar sizlerin hesap özeti borcu’nu göstermektedir. Burada asgari tutar ödenmesi halinde kalan tutar ise bir sonraki aya önceki dönem TL hesap özeti borcu olarak devredilir.

Borcun sadece asgari tutarını ödemek sizin bir dönem daha rahatlatıyor olsa da; kalan tutar için gecikme faizi işlenmektedir. Bu faiz sizin bir sonraki hesap kesiminde gösterilir ve buraya yansıtılır. Burada asgari tutarın ödenmemesi sonrası son ödeme tarihi ile birlikte kart kullanıma kapatılır. Süresi içerisinde ödenmezse de açılmaz. Üç aylık süre sonrasında da yasal takip süreci başlar. Bu durumdaki olaylar ile ilgili ayrıntılı olarak yazılarımıza yer vermiştik.

Güncel Borç ile Kalan Hesap Özeti Arasındaki Fark

Ekstrenizde göremediğiniz fakat internet bankacılığı ile inceleyebileceğiniz hususlarda bulunuyor. Örneğin kredi kartlarım menüsüne giriş yaptıktan sonra önce kartlarınız listelenir. Burada seçeceğiniz kredi kartı ile kalan hesap özeti borcunu anında görebilirsiniz. Yani bir önceki kesilen hesap ekstenizdeki tutarın asgarisini ödedikten sonra kalan tutardan bahsediyoruz. Bu tutarın hepsini ödemişseniz zaten 0 rakamı görürsünüz. Yani kalan borcunuz bulunmadığını işaret eder. Güncel borç alanında ise yaptığınız harcamalar ve bu harcamalar neticesinde bir sonraki hesap kesim tarihi itibariyle ekstrenize yansıyacak olan borçlarınızı görürsünüz. Asgari tutar ödemesi sonrasında hesap özeti borcunuzu yine ödeyebiliyorsunuz. Bunu ödemek için yine internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Örneğin kalan borcun tamamını yada rakam girerek belli bir miktarını daha ödemenizde mümkün.

Yorum yapın

Krediler