Onaylanan kredi nasıl iptal edilir?

Son zamanlarda kredi kullanımı ve kredi kartı harcamaları geçmişe nazaran ciddi oranlarda artış göstermiş durumdadır. Ekonomik sıkıntılarında nedenleri arasında olan bu borçlanma çok zorluk yaratmaktadır. İnsanlar belli dönemlerde nakit paraya ihtiyaç duymakta ya da çeşitli nedenlerle acil para ihtiyacını gidermek için kredi başvuruları yapmaktadır. İhtiyaç kredi talepleri de bir zorunlu nedenle gerçekleşebilir. Ancak bu banka için neden olduğunun önemi elbette ki yoktur. Bir borç vardır ve bu borçların ödenmesi için anlaşmalı plan yapılmıştır.

GÜNCELLEME: Arkadaşlar yeni tüketici yasaları gereği 14 günlük cayma hakkı mevcuttur. Bankacınız size bunu söylemese de böyle bir hak mevcut. Ancak maalesef zorunlu sigorta bedeli ve avantajlı paket ücreti gibi ücretler ile sizi ikna ettilerse bu takdirde cayarken bu sigorta bedeli ve avantajlı hizmet bedeli gibi ücretlerin ödemesini hemen yapmayabilirler.

TÜYO: Eğer onaylanan kredinizi iptal ettirmekte direnen bir banka memuru ile karşı karşıya kalırsanız yapmanız  gereken şey öncelikle sakin olmak ve soğukkanlılığınızı korumaktır. Ardından ilgili banka memurundan “krediyi iptal etmeyeceğine dair” tutanak isteyin ve vermemesi durumunda sakince polisi çağırıp polisten tutanak tutmasını isteyin. Ardından bu memuru şikayet ediniz. Zaten emin olun siz tutanaktan falan bahsedince bu memurlar geri vites yapacaktır ve hakkınızı verip iptal edecektir.

EKLEME: Arkadaşlar son zamanlarda bazı bürokratların iş yapmaktan imtina ettiğine ve yasaları uygulamaktan caydıklarına dair duyumlar alıyorum. Bu hukuksuzluklar karşısında bağırıp çağırmanız değil hukuku işletmeniz işe yarayacaktır. Memurlar başka türlü laftan anlamazlar. Hele ki kaba kuvvete müracat etmeyi asla aklınızdan bile geçirmeyin.

Kredim Onaylandı Almak Zorunda mıyım?

Banka ve müşteri arasında gerekli koşulların sağlanması ve karşılıklı anlaşmanın imzalanası halinde borç alabiliyorsunuz. Elbette ki borç almak için gerekli şartlara da sahip olmanız önemlidir. Öncelikli olarak kredi çekerken ya da kredi kartı satın alırken sözleşmelerinizi iyi okumanız önemlidir. Günümüzde işlem yaparken sözleşmeler okunmadan imzalanmakta ve müşterilere ciddi sorunlar yaratabilmektedir. Özellikle kredi kartı kullanımlarında açık ibareler ya da hesap kullanım bedelleri mevcut olmakta ve bu da sizlere bir yük haline gelebilmektedir.

Kredi çekme talebinizi gerçekleştirdikten sonra sizlere olumlu ya da olumsuz bir dönüş yapılacaktır. Bu başvuruları internet sitesinden online şekilde, internet bankacılığı üzerinden ya da bankanın herhangi bir şubesinden gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuz sonrasında kısa süre zarfında sizlerin Kayıt Kredi Bürosunun kayıt altına almış olduğu kredi notunuza göre bir onay gelmektedir. Ancak onay sonrasında da sizlerden maaş bordronuzdan tutunda üzerinize kayıtlı taşınmazlara kadar bir takım belgelerde istenebilmektedir. Bu gibi belgeler de önemlidir. Krediniz tüm işlemlerden olumlu geçmeniz halinde hazırlanacaktır. Bu kredi sizlere banka hesabı üzerinden yatırılabilir ya da elden teslim edilebilir. Kredinizi son anda almaktan vazgeçebilirsiniz. Şartlar değişmiş olabilir, yüksek faiz oranlarından rahatsızlık duymuş ve kredi işlemini ötelemek istiyor olabilirsiniz. Kredi taleplerinizin hepsi onaylandıktan sonra sözleşmeyi imzalamadığınız sürece bu krediyi almaktan vazgeçebilirsiniz.

Hesabınıza Yatan Kredinin İptali

Çünkü kredinizin onaylanması ve hesabınıza yatma işleminin asıl gerçekleşmesinin garanti altına alındığı yer sözleşme kısmıdır. Banka da bu sözleşmeye bağlı olarak sizlere uygulama yapacaktır. İşte sizler krediyi çekmekten vazgeçtiğiniz zaman sözleşme imzalamamanız gerekmektedir. Elbette ki sözleşmeyi imzalamış ve banka size parayı teslim etmiş olabilir. Bu durumdan da elbette ki dönüş yapabilirsiniz. Bu durumda da sizler faiz ödemesi yapmak zorunda kalacaksınız. Bu ham parayı geri yatırıp, kredi bozma ücreti ve kredi faizi ödemeniz yeterli olacaktır.

Kredi çektiniz ve bu para artık size lazım değil. Krediyi geri yatırdığınız zaman da boş yere yüksek bir faiz ödemeniz gerekecek. Evet, bu durumda da sizlerin uygulayabileceği bir çözüm elbette ki var. Çekmiş olduğunuz ana parayı kendi banka hesabınızda bir kur faizine ya da TL faizine yatırarak paranızı değerlendirebilir hem de bir süre sonra faiz borcunuzu sıfırlamış olabilirsiniz. Ancak bu durumda da her ay düzenli olacak çekilmiş kredinin borcunu da ödemek zorunda kalacaksınız.

Sonuç olarak, bankalardan kredi talebinden bulunduktan sonra krediyi almaktan vazgeçebilirsiniz. Bunun için sözleşmeyi imzalamamanız gerekir. Sözleşme imzalamanız halinde banka sizin adınıza açılmış hesaba kredinizi yatıracaktır. Bu noktandan itibaren krediden cayma hakkınız bulunuyor. Bu hakkınızı kullanma talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için hazırlamış olduğumuz örnek yazımız Vakıfbank Krediden Cayma sizin işinize yarayabilir.

Yorum yapın

Krediler