Ölen Kişinin Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Bankaların uzun vadeli şekilde sunmuş olduğu kredi hizmetleri veya kredi kartı hizmetleri zaman içerisinde istenmeyen durumlar ile karşı karşıya kalınmasına neden olmaktadır. Özellikle uzun vadeli bir şekilde çekmiş olduğunuz kredilerin veya kredi kartından yapmış olduğunuz taksitli alışveriş vadesi bitmeden, bu imkânları kullanan kişilerin hayata gözlerini yumması karşılaştığımız durumlar arasında yer almaktadır. Bu yüzden ölen bir kişinin kullanmakta olduğu kredi kartının kapatılması sırasında izlemeniz gereken yolları sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

Ölen kişinin kredi kartını kapatmak için yapmanız gerekenler

Ölen bir kişinin hayatta iken kullanmakta olduğu kredi kartının borcu varsa bu ölen kişinin yasal varisleri olarak bilinen kişilere kalmaktadır. Yasal düzenlemede yer alan bu detaylar çerçevesinde sizlerde eğer bir yasal varis ise iseniz ölen kişinin kredi kartını kapatmak için elinizde bazı resmi belgelerin bulunması gerekmektedir. Bunun adı resmi olarak veraset ilamı olarak geçmektedir. Ölen kişilerin mirasçıları olarak belirtilen kişilerin bu belgeyi alarak, ölen kişinin kullanmakta olduğu kredi kartının bankasına gitmesi ve buradan da gerekli işlemleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Veraset ilamı nereden alınır?

Ölen kişinin mirasçıları olarak hayatınıza devam ettiğiniz sürece sizler veraset ilamı almak için Noterden veya Sulh Mahkemelerinin vermiş olduğu karardan sonra bu belgeleri alarak ölen kişinin arkasında kalan işlemleri kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ancak bu belgeyi almak için belli bir miktar ödemek durumunda kalacaksınız, bunu da ayrıca belirtmek istiyoruz.

Veraset ilamı ile kredi kartı veya banka hesaplarını kapatma

Çıkartmış olduğunuz veraset ilamından sonra ölen kişinin hangi banka ile ilişkisi varsa bu ilişkisini kesmek için veraset ilamının mutlaka bulunması gerekmektedir. Veraset ilamının bulunmadığı durumlarda ölen kişinin ne kadar 1. Derece yakını olsanız da yasal prosedür gereği banka sizleri muhatap almayacak ve bu durum karşısında herhangi bir işlem yapma fırsatınız bulunmayacaktır. Ancak ölen kişi arkasında sizlere herhangi bir para bırakmadıysa bu durum karşısında veraset ilamının bulunmasına gerek olmayabilir. Çünkü genellikle bankaların veraset ilamı istediği durumlarda ölen kişinin bankada olan parasının çekilmesi gereken durumlar olduğunu belirtmek istiyoruz. Eğer banka da ölen kişinin parası yoksa sadece borcu bulunuyorsa bu durumda 1. Derece yakını olan kişiler ölüm belgesi ile bankaya başvuru da bulunarak ölen kişinin kullanmakta olduğu kredi kartının veya hesap kartlarının borçlarını ödedikten sonra bu kartların kapatılmasını sağlayabilir.

Ancak bu durumun her banka için geçerli olmadığını belirtmek istiyoruz. Bazı bankalar bu konuda sadece ölüm belgesi ile işlem yaparken bazı bankaların ise ölüm belgesini kabul etmediğini sadece veraset ilamı ile işlem yaptığını belirtmek istiyoruz. Zaten ölen kişinin diğer işlemlerini yapmak içinde mutlaka lazım olacak olan veraset ilamını çıkartarak sizlerde sorunsuz bir şekilde bu işlemlerin sona erdirilmesini sağlama fırsatını bulmuş olacaksınız.

Yorum yapın

Krediler