Nüfus Cüzdanı Bedelini Kredi Kartı İle Ödeme

Tüm dünya toplumlarının teknolojiye ayak uydurmasıyla dijital hayata kucak açan kamu kurumları verdiği hizmetleri de dijital ortamlara bağlamaya başladı. Bu ortamlardan birisi de çipli nüfus cüzdanları oldu. Geleneksel soğuk damgalı nüfus cüzdanlarını yerini çipli kimlik kartlarına bıraktı. Mevcut kimliklerini değiştirmek isteyen kişiler Nüfus Müdürlüklerine giderken, buradan yapılacak başvuruları da talep nedeniyle yığılmalara neden olsa da, herkesin değiştirme çabasına girdiği bir gerçek. Yeni Çipli nüfus cüzdanı almak isteyen kişiler bir bedel ödemek zorunda. Ödeyecekleri ücret olan 25 TL ise kredi kartları üzerinden ödenebiliyor. Yeni Nüfus Cüzdanı Bedelini Kredi Kartından ödemek isteyenler için ayrıntılar yazımızın devamında.

TC Kimlik Kartı Bedelini Kredi Kartı İle Ödeme

Eski damgalı nüfus cüzdanlarını yeni çipli kartlarla değiştirmek isteyenler ve değiştirmesine rağmen kimlik kartlarını kaybeden vatandaşların yeni kimlik kartlarını alabilmeleri için bu kimliklerin ücretini ödemesi gerekiyor. Ücreti ödenmeyen kartlara başvuru yapılmazken, nüfus müdürlüklerindeki personellerde başvuruları alamıyorlar. Eski sistemde nüfus cüzdanı bedelini Nüfus Müdürlükleri nakit olarak alırken yeni sistem ile bu bedelin bankalar üzerindeki hesaplara ödenmesi gerekiyor. Sisteme geçilmesinin ardından aksaklıklar yaşanabilse de geçen süreçte bu aksaklıkların tümü giderildi ve muhtemel olanları da giderilecektir.

Kart İşlemini Seçmelisiniz

Yeni Nüfus Cüzdanı Bedelini Kredi Kartı ile ödemek isteyen kişiler bu işlem için akıllı telefonları üzerinden yapabiliyorlar. Bu işlem için internetinizin de olması gerektiğini hatırlatalım. İnteraktif Vergi Dairesinden yapılacak giriş ile karşınıza çıkacak olan Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme sayfasını seçmeniz ile karşınıza çıkacak sayfada TC Kimlik Kartı Bedeli Ödeme menüsünü seçiyoruz. Yine açılan sayfada TC No, Ad Soyad, İl, Vergi Dairesi, Kart işlemini seçtikten sonra ödemeniz gereken tutar otomatik olarak geliyor. Kart işlemi olarak dört seçenek bulunuyor. Yeni doğanlar için Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle TC Kimlik Kartı, eski kartını yenisi ile değiştirmek isteyenler için Değiştirme nedeniyle düzenlenen TC Kimlik kartı, alınmış olan nüfus cüzdanının kaybedilmesi neticesinde yenilenmesi için kayıp bedeli, yada eski çipsiz nüfus cüzdanı kayıp seçeneği bulunuyor.

Hangi Kartlar İle Nüfus Cüzdanı Değerli Kağıt Bedelini Öderim

Buradaki seçenekleri doğru olarak doldurulması neticesinde altında bulunan öde seçeneği ile Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ödeme sayfasına yönlendiriliyorsunuz ve mevcut kullanmış olduğunuz kredi kartı bilgileri ile ödemenizi tamamlıyorsunuz.

Ödeme yapabilmeniz için anlaşmalı kredi kartları geçerli oluyor. Bir çok ödeme kalemini bünyesinde barındıran İnteraktif Vergi Dairesi tüm bankaların kartlarını kabul ediyor ve buradan yapacağınız ödemeler ile ilgili Nüfus Müdürlüklerinden yeni çipli nüfus cüzdanı başvurunuzu yapabiliyorsunuz.

Ne Kadar Ödeyeceğim?

Yeni doğumlar için kart bedeli ödemesi yapmazken, eski kartını yenisi ile değiştirenler ve eski nüfus cüzdanını kaybeden vatandaşlar 25 TL, mevcut çipli TC kimlik kartını kaybedenler ise 45 TL ödeme yapmakla yükümlü.

İnteraktif Vergi Dairesi Müşteri Hizmetleri

İnteraktif Vergi Dairesi ve ödemeleri ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyen vatandaşların ulaşabileceği iletişim numarası ise 444 0 189.

Devletçe alınan vergi ve harçlara olan uyumun sağlanarak maliyetlerin azaltılması ve vatandaşlara ödeme kolaylığı sağlayabilmesi için GİB tarafından elektronik ortama bağlanan ödemeler için herhangi bir zaman dilimi gözetmeksizin, isterseniz başvuru yapma anında kolay ve hızlı bir hizmet veren İnteraktif Vergi Dairesine https://ivd.gib.gov.tr/ adresinden girebiliyorsunuz.

Randevu İle Yeni Kimlik Alımı

Yeni kimlik bedellerinin ödenmesi yapılmadan Nüfus Müdürlükleri yeni kimlik tahsisi yapamıyor. Sistem üzerinden ödemesi görülen işlemleri yapabilen yetkililer gerekli yardımda bulunuyor. Kimlik tahsisi için randevu sistemine geçilmiş durumda. İnternetten randevu alabilirken aynı zamanda Alo 199 numarayı arayarak kendinize istediğiniz il ve ilçede randevu alabilirsiniz. Yoğunluğa göre randevu işlemi biraz uzun zaman alabilir. Bu durumun yaşanmaması için ise özellikle kaybedilmiş kimliklerin yenilenmesi için vakit kaybetmeden randevu almakta yarar vardır.

“Nüfus Cüzdanı Bedelini Kredi Kartı İle Ödeme” üzerine 5 yorum

  1. YANLIŞ ya da DAHA UYGULAMAYA ALINMAMIŞ KONULARI VARMIŞ GİBİ YAZMIŞSINIZ. BU SİTEDEN Kimlik ve ehliyet ödemesi YAPILAMIYOR. BAHSETTİĞİNİZ Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme LİNKİ YOK. sadece YOK. Ödeme iadesi ile ilgili kısım var ama Ödeme linki YOK. KONTROL EDİP DE YAZINIZ LUTFEN. İYİ NİYETLİSİNİZ O KESİN AMA BİLGİ TATMİN EDİCİ DEGİL . Ne yazmışsınız: İnteraktif Vergi Dairesinden yapılacak giriş ile karşınıza çıkacak olan Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme sayfasını seçmeniz ile karşınıza çıkacak sayfada TC Kimlik Kartı Bedeli Ödeme menüsünü seçiyoruz.

    Yanıtla

Yorum yapın

Krediler