Neden Mortgage’ı Tercih Etmelisiniz?

 Sektörel olarak büyümenin ve konut ihtiyacının artması ile birlikte insanların ev sahibi olma hayalleri de aynı oranda artıyor. Ev sahibi olabilmek için genelde mortgage kredisi tercih edilirken devlet tarafından da insanların konut sahibi olması destekleniyor. Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan evler ile çok ucuz ve kolay ödeme seçenekleri her vatandaşın ev sahibi olabilmesine olanak sağlayan bir yöntemdir. Mortgage kredisi ile hemen ev sahibi olmak artık çok kolay bir eylem olurken ortalama 10 veya 20 yıl vade ile kredi ödenebiliyor.

ÖNEMLİ TAVSİYE: Normal krediden farklı olarak morgage kredileri devletler ve büyük sigorta şirketleri tarafından da desteklendiği için faiz oranları çok daha makul olacaktır. Ödeyeceğiniz reel meblağdan enflasyon oranları çıkarıldığında geriye kalan tutarın çok cüzi olduğunu göreceksiniz. Zaten sırf bundan dolayı 2008 yılında küresel bir ekonomik kriz bile çıktı. Bireylerin bu fırsatları değerlendirmesi gerek.

Neden Mortgage Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalar aracılığıyla alınabilen mortgage kredisinde ev ipotek altına alınarak evin bedeli üzerinden kredi veriliyor. Evin bedelinin tamamı veya bir kısmı bu kredi vasıtasıyla finansman anlamında tamamlanırken bazı önemli noktalar da öne çıkıyor. Konut kredisi almadan evvel evinizi belirlemeniz yanlı bir seçimdir. Çünkü alabileceğiniz kredi miktarını öncelikle hesaplamalısınız çünkü sonucu bazen hayal kırıklığı yaratabilir. Dolayısıyla ev seçimi yapmadan evvel mortgage için kredi notunuzu detaylı olarak öğrenmelisiniz ve ödeme gücünüze göre en fazla ne kadar kredi çekebileceğinizi tespit etmelisiniz.

Kredi Harcama Planınızı Öncelikle Belirleyin

Mortgage kredisi için kendi ödeme planınızı ve yıllık harcama planınızı düşünerek bir plan yapmalısınız. Kira öder gibi ev sahibi olmak için zaman zaman tasarruf etmeniz gerekecektir. Aldığınız maaş veya aylık gelirinizin bir kısmını mutlaka tasarrufa ayıracak kadar maddi güce sahip olmanız konutunuz tamir ve tadilatının yanı sıra farklı harcamaları da talere etmenizi sağlayacaktır.

Kiraya Ödediğiniz Parayla Kendi Evinizi Alabilirsiniz

Eskiden konut kredilerinin yani mortgage kredilerinin çok yüksek faizlerle sunulması tüketicilerin kira ödemeyi daha uygun avantajlı görmesine neden oluyordu. İlerleyen süreçte ise mevcut kiraların çok büyük bir artışa geçmesi ve konut ihtiyacının artmasıyla birlikte piyasadaki dengeler de değişmiştir. Konut kredilerinin aylık taksitleri ile eş değer duruma gelen kira ücretleri, mortgage kredilerine olan talebi de arttırıyor. Kısa sürede ev sahibi olmak mortgage ile çok kolay bir fırsata dönüşürken hiç bir birikiminiz olmasa dahi bu avantajı yakalayabiliyorsunuz. Mortgage kredinizi de vadesinden önce tamamen kapatarak borcunuzu sıfırlayabilmeniz de mümkündür.

Yorum yapın

Krediler