Nasıl bankacı olabilirim? 

Nasıl bankacı olabilirim?  Bankacılık çok uzun yıllardan bu yana tercih edilen meslek kollarından birisidir. Özellikle bankacılığın daha rahat olduğunu ya da güzel bir meslek olduğunu yıllar boyunca insanlar hissetmiştir. Özellikle de son zamanlarda bankaların hızlı atılımları ve gelişim göstermeleri ile birlikte bankacılık sektörüne olan ilgi de bir hayli artmış durumda. Ancak artık bankacılık sektörü de o kadar rahat ve garanti bir meslek olarak görülmemelidir. Son zamanlarda işsiz olarak tabir edilen ve üniversite mezunu gençlerin bir çıkış kapısı olan özellikle de özel banka personelliği bir hayli yoğun ve iş yükü yüklemektedir. İş için girilen bu bankalarda yükselme imkanınızın olmasının yanı sıra ilk olarak gişe gibi ya da ürün satışı gibi bedenen yorucu işler sizlere yüklenecektir. Bankalar için bu tür personel açığı her zaman olduğu gibi iş arayan kişiler için de bir umut kapısı haline gelmiştir. Öyle ki mezun olan kişilerin başvuru yaptıkları ilk kurum devlet kurumları, diğeri bankalar ve üçüncüsü ise havayolu şirketleri olmaktadır.

BANKACI KİMDİR?

Bankalar, dünya çapında işlem yapan finans kuruluşlarından birisidir. Bankacılar ise banka ve finans kuruluşlarının mevcut para kaynakları ile ilgili servislerde çalışan ve müşteriler ile yakın ilişki içinde olan kimselerdir. Banka ve finans kuruluşları oldukça geniş alanlara ayrılmış ve çok geniş çalışma alanlarında sahiptir. Elbette ki bankacı olmak için eğitim alınmış üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak önceliklidir. Ancak bu zorunluluk değildir. Genellikle bankacılık için üniversitelerin İktisadi ve İdari bilimler fakültelerinden ve Ekonomi fakültelerinden mezun olan kişiler başvurmaktadır. Dolayısı ile bu alanda az çok bilgisi olan kişiler dikkate alınmalıdır. Son zamanlarda bankalar da ki yeni şube açma işlemleri ve personel yetiştirme ihtiyacından dolayı çok fazla alım yapılmış ve neredeyse her bölümden mezun personele onay verilmiştir.

SABIRLI VE İYİ İLETİŞİM KURABİLEN KİŞİ OLMALIDIR

Banka personeli genellikle günlük hayatta karşınıza çıktığında giyiminden tanınan kişilerdir. Banko personelleri kadın ya da erkek fark etmeksizin bakımlı kişiler olarak tanınmaktadır. Banka müşteriler ile direk iletişim kuran çalışanlarının da bu gibi dış görünüşlere dikkat etmelerini de istemektedir. Bunun dışında banka çalışanı olmak için güler yüzü ve iyi bir iletişime sahip olmanız da aranan diğer özellikler arasında yer almaktadır. Özellikle müşteri ile birebir çalışıyorsanız ve çok yoğun çalışma temposu olan bir şubedeyseniz, sabırlı olmanız ve sakinliğinizi korumanız önemlidir. Yeni nesil bankacılar için iyi iletişim, sabırlılık oranı, gelişime açık kişiler olması çok öncelik taşımaktadır. Elbette ki bankacılığın matematik ve ekonomi ile yakından ilişkisi vardır. Ancak bankacılık sistemi de bir yazılım tablosu üzerinden işlediği için bu ikinci planda yer almakta ve daha ciddi konularda öncelik tanınmaktadır.

UZUN MESAİ SAATLERİ BULUNUYOR

Bankacılık sektörü oldukça yorucu ve yıpratıcıdır. Özellikle para ilişkisi içine olmanızdan dolayı üzerinizde ciddi bir sorumluluk bulunur ve kasa mesuliyeti taşırsınız. Ufak bir hatanızın sizin hayatınıza, işinize ya da ekonominize etkisi olacaktır. Yoğun çalışma koşullarıa gelecek olursak bankaların sıklıkla eğitimleri, fazla mesaileri olmaktadır. Her ne kadar bankalar hafta içi ve saat 17.00’e kadar çalışıyor olsa da bu işlem hafta sonuna ve gece geç saatlere kadar sarkabilmektedir. Hesap toplama işlemleri, kasa kapatma işlemleri çalışanları uzun süreli bir çalışmaya sokacaktır.

KARİYER PLANLAMASI NASIL YAPILMALI?

Kariyerinizi bankacılık sektörü üzerinden yürütmek istiyorsanız bunun için önceden bir plana sahip olmanız gerekmektedir. Bu elbette ki sizlerin hayat şartlarına bağlı gelişen konulardır. Ancak bankacı olmaya başladığınız andan itibaren kariyerinizi şekillendirmekte sizlerin elindedir. Gişe işlemlerinde bulunmak çok yorucu ve can sıkıcıdır. Yükselmek için ciddi adımlar atılmalı, yoğun çalışılmalı ve bankacılık alanında eğitimleri mutlaka tamamlamalısınız. Kendinize yükselme hedefleri belirlerken, aynı zamanda yenilikleri takip altında tutmalı ve personel yükselme sınavlarına daima hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Dört senelik bir üniversiteden mezun olmuşsanız bu konuda ki yükselme ve kariyer fikriniz de yerine gelmeye hazır olacaktır.

AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Bankacılar toplum içinde saygı duyulan ve ilgi gören mesleklerden birisidir. Bankacı olmanın en başta bir prestiji bulunur. Bankacı olmanın bir diğer yararlı yanı ise aslında elle tutulan kısımdır. Kurumsal bir firmada çalıştığınız için haklarınız korunacak, maaşlarınıza ikramiyeler uygulanacak, özlük haklarınız gözetilecektir. Ayrıca terfi etme imkanları da sıklıkla karşınıza çıkacaktır. Özellikle özel bir bankada çalışıyorsanız bu görev değişimleri daha sık gerçekleşecektir. Hatta öyle ki performansınıza bağlı olarak ve dil bilginiz de göz önüne alınınca çalışma hayatınıza yurt dışında devam etme imkanı da sizin olabilir.

Olumsuz yanlarını ele almak gerekirse de çalışma koşulları çok streslidir. Bankaların belirlemiş olduğu bir takım limitler bulunmaktadır. Bu limitleri doldurmanız ya da aşmanız için üst birimlerden baskı altına gireceksiniz. Bu hedeflere ulaşmak sizleri psikolojik olarak ve bedenen yoracaktır. Bunun yanı sıra üstleriniz anlayışlı değillerse bu konuda sizlerin canını acıtabilir ve hırsları uğruna sizlere zor zamanlar yaşatabilir. Bu gibi durumlara karşı da sabırlı olmayı göze almalısınız.

Kısacası bankacılık sektörü oldukça zor ve meşakkatlidir.

Yorum yapın

Krediler