2020 Ocak MTV  Ödeme Kampanyaları (MTV Ödemeleri Kaç Taksit)

Bankalar yaptıkları kampanyalar dahilinde 2 ve 3 taksitle MTV ödemelerini kabul ediyorlar. Dijital bankacılık ürünleri ile yatırılan MTV’ler için tek çekim ve iki taksitle ödeme alan bankalar yine hesaplardan nakit ödeme ile vergi ödemelerinizi de alıyor. 

Gelir İdaresi Başkanlığı yaptığı yazılı açıklama ile 2019 yılında Motorlu Taşıtlar Vergilerindeki artışları kamuoyuna duyurdu. Yapılan yazılı açıklamada yeniden değerlemeye alınan MTV tutarlarının 2019 yılında yüzde 23,73 olarak yapılacağını belirtmiş olsa yapılan artış % 15,09 ile sınırlı kaldı. Buna göre ödeyeceğimiz MTV tutarları da araçların motor ve modeline göre değişiklik gösteriyor.

  • 1-3 yaşında araçlarınızın 1300 motorluları için artış sonrası ödeyecekleri tutar 919,31 TL
  • 1-3 yaş arası 1300-1600 motor arası olanlar 1601,06 TL
  • 1-3 yaş arası 1601-1800 motor olanlar 2825,99 TL
  • 1,-3 yaş arası 1801-2000 motor olanlar 4451,80 TL
  • 1-3 yaş arası 2001-2500 motor olanlar 6676,47
  • 1-3 yaş arası 2501-3000 motor arası olanlar ise 9309,44 TL ödeyecekler.

2020 MTV hesaplama işleminde aracınızın yaşı, motor hacmi ve cinsi üzerinden yapılıyor. Bu hesaplamalar neticesinde engelli vatandaşlar ise muafiyetler dahilinde bu vergiyi ödemeyebiliyor.

MTV Ödemeleri Nereye Yapılıyor?

Vergi ödemelerinizin adresi oldukça fazla. Size gelen en kolay yönden ödeme yapabilirsiniz. Banka şubeleri, internet bankacılığı, internet vergi dairesi, Maliye gibi unsurlar yardımı ile araçlarınıza ait vergilerinizi ödeyebilirsiniz. En pratik ve kullanılan yolu ise Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden oluyor. Oluşturulan interaktif vergi dairesi sayfasına girdikten sonra sol menüde bulunan MTV ve Trafik Cezası ödeme sayfasında TC yada Vergi Numaranız, Plakanızı ve güvenli kodunu sorgulayarak ödeme yapabiliyorsunuz. MTV ödemeleri için bütün bankalarla anlaşma olduğundan dolayı sahip olduğunuz kredi kartınız ile ödemenizi hızlı bir şekilde gerçekleştiriyorsunuz.

MTV Ödeme Kampanyaları

Bankalar MTV ödemeleri için ödemelerin yapılmasında kredi kartlarına taksitlendirme imkanı veriyor. Fakat bunu sizi anlık olarak göremiyorsunuz. MTV ödemenizi kartınız ile İnteraktif  Vergi Dairesinde yapacağınız ödeme sonrasında verginizi limitler dahilinde taksitlendirme yaparak bunu sizin ekstrenize uyguluyor. Yani ödeme esnasında taksitlendirme yapma gibi bir işlem söz konusu değil.

Kredi Kartıyla MTV İki Kez Ödenirse Ne Yapmalı?

Teknik olarak mümkün olmasa da teknolojinin getirdiği hususlar ve fiziki yatırımlar sonrası taşıtlar vergisi mükerrer ödemesi söz konusu olabilir. Hatta tek aracın vergisini iki farklı kredi kartı ile de ödeme yapabiliyorsunuz. Hesabınızdan ödeme yapılmak üzere kesilmesine rağmen iki kez ödeme bir taşıt için gerçekleştirilmiyor. Yapılan mükerrer ödemeler iki iş günü içinde hesabınıza iade edilecektir. Fakat tüketici olarak sizlerinde bunu takip etmesi gerekir. Hangi bankanın kredi kartı ile ödemişseniz mutlaka müşteri hizmetlerini arayarak durumdan haberdar edilmeli. Hesabınızdaki hareketlere bakılmalıdır. Buna rağmen araca iki kez yatırılmışsa araç sahibi mükerrer ödeme olduğundan bahisle bir dilekçe ile vergi dairesine başvurmalı. Ödeme yaptığınıza dair belgeler bu dilekçe ekinde sunulmalı ki yetkililerde sağlıklı bir inceleme yapabilsin.

QNB Finansbank MTV Ödeme Kampanyası

Yeni yıla girer girmez ödenmesi gereken MTV için  QNB Finansbank yaptığı kampanya sonrasındaki duyurusunda iki taksitle ödeme imkanı getirildiğini açıkladı.

Akbank MTV Ödeme

Akbank Axess sahipleri kartları ile yapacakları MTV ödemelerinde taksitlendirme hakkına sahip olan müşteriler arasında. Geçtiğimiz dönem 2 taksit imkanı veren  Akbank’ın yine aynı uygulama yapacağı beklentisi mevcut. Akbank MTV ödeme sayfası üzerinde internet bankacılığına giriş yada Akbank Direkt ile ödeme yapabiliyorsunuz.

Akbank Direkt ile ödeme yapmak isteyen kişilere iki alternatif sunuluyor. Birisi hesaptan ödeme, diğeri ise kredi kartından oluyor. Kredi kartı seçimi sonrası sizi yine iki alternatif karşılıyor. Peşin ödeme yada iki taksit ödeme seçeneklerinden birisini seçtikten sonra ödemenizi gerçekleştiriyorsunuz. Ödeme sonrası banka size vergi tahsil alındısını e-mail ortamında gönderiyor. Ödeme için kendi adınıza aracınız olduğu gibi bir başkasının aracı da olabiliyor. Bu durumda size bir uyarı veriliyor ve aracın sizin adınıza kayıtlı olmadığı, başkasının vergisini ödeyeceğiniz bildiriliyor. Onayın sonrasında bu ödeme işlemi de yapılmış oluyor.

Garanti Bankası Bonus MTV Ödeme

Garanti Bankası müşterileri önceki yıl vergi ödemelerini Bonus kart ile yapmaları halinde iki taksit imkanına sahip olmuştu. Bu yıl yaptığı açıklama ile 2020 yılında MTV ödemelerini ücretsiz iki taksitle ödeme imkanı veriyor. Bankaya ait GarantiPAy ile ödemeniz ücretsiz üç taksitle oluyor ve bu ödeme sonrası hepsiburadadan 30 TL indirim fırsatı yakalayabiliyorsunuz.

İş Bankası MTV Ödeme

İş Bankasının son kampanyasında 200 TL ve üzeri MTV ödemeniz için taksitlendirme 3 ay ile yapılmıştı. Maximum Kredi Kartı sahipleri 2020 yılında da yaptıkları ödemeler için taksitlendirme imkanlarına sahip olacak müşterilerden. Gib.gov.tr adresinden yapılan ödemeler ise otomatik olarak iki ay vade ile yapılıyor. Kampanyaya katılım tarihleri 4-31 Temmuz  arasında. İşCep ve internet şubesinden yatırmanız halinde tek çekim ve iki taksitli ödeme imkanı bulunurken, ticari kredi kartına sahip olan kişiler de bu imkandan faydalanıyor.

Yapı Kredi World Card MTV Ödemesi

World Card sahipleri araçlarını vergisini İnteraktif Vergi Dairesinden ve bankanın dijital bankacılık ürünleri üzerinden yapabiliyor. Taksitlendirme kampanyası henüz yayınlanmadı. Fakat 3 ay vade ile yapılması beklenen hizmetler arasında.

Ziraat Bankası Combo Kredi Kartı MTV Ödemesi

Ziraat Bankası yaptığı duyuruda 1-31 Temmuz tarihleri arasında Combo Kart ile Ziraat ATM, GİB, İnternet Bankacılığı, Mobil uygulamalar üzerinden yatırılacak olan taşıt vergilerinin 100 TL ve üzeri olması halinde üç taksitle ödeme imkanı getirildiğini açıkladı. Ancak bu özellikli ödeme özellikle Combo Kart ile ödeme sonrası gerçekleştiriliyor. 100 TL altındaki vergiler için taksitlendirme bulunmuyor.

TEB MTV Kampanyası

Türkiye Ekonomi Bankasına ait Bonus kredi kartı ile ödeyeceğiniz MTV ödemeleri iki taksitle gerçekleştirilecek. Fakat bu işlem için MTV yazdıktan sonra 4616’ya SMS göndererek kampanyaya katılım yapmanız gerekiyor.

Yorum yapın

Krediler