Mesajla Para Gönderme Nasıl Yapılır? SMS İle Para Gönderimi Yolları

Üçüncü dünya ülkelerinde ekonomik durum itibariyle banka şube sayısı çok az olması nedeniyle yıllardır kullanılan cep telefonuna para gönderme işlemi, taleplere arkasını dönemedi. Taleplerin yanında gelişen teknoloji ve artan rekabet yerini yeni imkanları zorlamaya doğru götürüyor. Bu nedenle mesajla para gönderme dönemi başlatan firmalar öncü olma yolunda araştırma geliştirme çalışmalarına ağırlık veriyor.

KISA BİLGİ NOTU: Bu yöntemi kullanmaktansa internet bankacılığı için şubelerle temasa geçip tüm dijital olanakları kullanabilirsiniz. Artık şu devirde doğru düzgün sms paketi alan bile kalmadı. Herkes ya whatapp ya da telgram veyahut facebook messenger gibi uygulamaları kullanıyor. Çağa ayak uyduramayan yaşlılarımızı da bu hususta bilgilendirmeniz herkesin yararına olacaktır.

EK BİLGİ: Sms ile para transferi yöntemi yerine cebe havale yöntemi kullanarak cep telefonu numarasına gelecek sms’i ya da karekodu atm’ye okutmak suretiyle para çekilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu olanak maalesef her bankada sağlanmamaktadır. Yine de her geçen gün tüm bankalar böyle kolaylıkları müşterilerine sağlamak için gereken teknolojik ve fiziki altyapıyı sağlamaya çalışmaktadırlar.

Turkcell Mesajla Para Gönderme

Mesajla Para Gönderme işlemini başlatan firmalardan birisi Turkcell. Kendi bünyesinde barındırdığı iletişim ağı olan BİP ile mesaj yoluyla para gönderme işlemlerine olanak veren Turkcell, para gönderimi için sadece cep telefonu numarasını talep ediyor. Yani bu işlem için uzun uzadıya iban numarası ya da banka hesap numarası gibi ayrıntılara ihtiyaç duymadan yapılabiliyor. Fakat Turkcell Cebe Para Gönder işlemi için limit belirlemiş durumda. Günlük 350 Lira olan limitiniz aylık ise 750 Lira. Telefonunuza indirdiğiniz uygulamalar ile yapılan işlem için öncelikle kart seçimi yapılması gerekiyor. Göndereceğiniz tutarı belirlemenizin ardından sanal kart oluşturarak ta yapabileceğiniz para gönderimi VİSA alt yapısı kullanan bütün post cihazlarında harcanabiliyor.

Turkcell’in görüntülü görüşmelerde dahil olmak üzere iletişim platformu olan BİP için kendinize bir Paycell kart alabilirsiniz. Kart alımları Turkcell bayilerinden yapılabiliyor.

Mesajla Para Gönderimi Akbank’ta.

Cep telefonlarından SMS yoluyla para gönderme işlemine olanak veren diğer bir kanal ise Akbank. Akbank hesaplarından para gönderimi için Akbank Direkt kullanıyor olmanız gerekir. Buradan yapacağınız giriş ile birlikte, para transferleri menüsünden istediğiniz cep telefonuna para gönderimini sağlayabiliyorsunuz. Akbank mesajla para gönderimi en fazla 500 lira için yapılırken, haftada en fazla bin lira gönderebiliyorsunuz. Para gönderiminde en az tutar ise 10 TL.  Bankada hesabı bulunan birisine para göndermek istiyorsanız parayı hesaba göndermelisiniz. Cep telefonuna gönderim imkanı verilmiyor.

Akbank mesajla para gönderim işlemi sonrasında alıcı 24 saat içerisinde parasını çekmeli. Aksi takdirde para hesaba iade ediliyor. Ayrıca gönderim için verilen referans numarası üç kez yanlış girilmesi halinde de para alıcıya verilmiyor ve gönderene iadesi sağlanıyor.

Bankacılık işlemlerinin en büyük alternatif yolu olan SMS, hemen hemen bütün işlemlerin anahtarı niteliği taşımaya başladı. Güvenlikten tutun, referans numaraları, şifrelere kadar her şey SMS’lere bağlandı. Bankaların en büyük güvenlik kozu olan SMS, para gönderimi için de öncülük edecek gibi görünüyor.

Öğrenciler Ağırlıklı Kullanacak

Müşteri hizmetlerinin ağır yükünü hafifleten uygulamalara da öncülük eden mesajlar sayesin de, hesap açtıramayan kişilere para gönderimi daha kolay olacak. Anlık olarak para ihtiyacının karşılanabilmesi için yakınlarımıza gönderilecek paranın değeri bazı anlarda ölçülemez. Mahsur kalınmasının ardından zaman ve saat gözetmeksizin hesaplarınızdan telefonlara göndereceğiniz paralar belki de yakınlarına ilaç gibi gelecektir.

Mesajla para gönderme işlemini özellikle öğrenci kesiminin kullanacağına kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü okuyan öğrenciler evlerinden uzakta ihtiyacı oldukları nakit paraları yada harcama tutarlarını en pratiği olan bu yolla almaları büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Yorum yapın

Krediler