Memur kredisi nedir nasıl alınır?

Memur, bildiğimiz üzere devlet kurumlarında kadrolu olarak çalışan ve 657 sayılı kanuna bağlı olan personellerdir. Devlette kendi çalışanlarına yani memurları için bir takım ayrıcalıklara yer verebilmektedir. Diğer vatandaşlara nazaran hem sosyal refahlarının daha yüksek olduğu hem de bazı ayrıcalıkları olduğu düşünülür. Bu aslında yalan değildir. Sağlık alanında ki destekleri bir kere devlete tabi olması nedeni ile şanslıdırlar. Aynı zamanda yeşil pasaport gibi vize sıkıntısı olmayan özel bir pasaporta da imkan tanınmaktadır.

ÖNEMLİ İPUCU: Her ne kadar memurlar için mevuatta özel ayrıcalıklar olmasa da pratikte memurların kredi alırken daha çok güvenildiği, onların sözüne daha çok itibar edildiği de bir gerçektir. O sebeple banka çalışanları ile daha makul faiz oranları için özel temasta bulunabilirsiniz. Şunu da aklınızdan çıkarmayın: “sadece memurlara özel kredi türü yoktur, kimse bankada sırf memursunuz diye ayrıcalık yapmaz, memuriyetin türü ve alınan maaş önemli”.

Ancak bankacılık alanında bu alanda özel bir kredileri olduğunu söyleyemeyeceğiz. Çünkü her ne kadar devlet personeli olunsa da devlet değil bankacılık sektöründe paranın öncü olduğunu söylemeliyiz. Bu nedenledir ki memurlara özel kredi indirimi yapılması ya da faiz indirimi söz konusu bile değildir. Ancak elbette ki bankalarda bir özel referansa sahip olacaklardır. Memur olmak başta devlet destekli bir çalışan olmanın getirdiği özel bir referans taşır. Bu da bankaların bu müşterilere özel olarak kredi imkanı sağlamasını ya da bir takım kolaylıklar sunmasına yardımcı olabilir. Memur olmak başta her ay düzenli yatan bir paraya ve güvenceye sahip olmanın bir garantisidir. Bu da bankaların arayıp da bulamadıkları bir konudur.

Faizsiz Memur Kredisi Olur Mu?

Faizsiz kredi imkanları tanınmaktadır. Bu birçok vatandaş içinde özel kampanyalarla ya da girişimcilik konuları üzerinden veyahut özel duruma sahip olan vatandaşların yararlanabileceği imkanlardandır. Burada önemli olan memur olmak değil banka kampanyalarıdır. Bankalar bu alanda teşvik amaçlı özel bir kampanya yapabilir ve bu kampanya memurları da içerebilir. Bu durumda ihtiyaç duyan memurlar faizsiz kredi imkanlarından yararlanabilir.

Ancak bu türden bir krediyi ancak islami bankacılılık yapan yerlerden alabilirsiniz. Onlar da karşılığında bir girşim için size mal tevdi etmenizi ya da araziyi başka birilerine geçici olarak kiralamanızı isteyebilir.

Memurlara Faizsiz Konut Kredileri

Bildiğimiz üzere son zamanlarda bankalar ve finans kuruluşları faiz oranlarını artırmaya gitti. Bu durum elbette ki bankalara sıklıkla işi düşen, dar gelirli olan vatandaşları ilgilendirmiştir. Bir anda hem kredilerin hem de kredi kartlarının artan yüksek faizleri daha kullanılmadan el yakmaya da başlamıştı. Özellikle uzun dönemli ve yüksek miktarlarda kredi çekmek isteyen memurlar için bir yük, bir külfet olmaya başlamıştı. Bu kredilerden biri olan konut kredileri yüksek faiz oranları nedeni ile baskı altındaydı ve ötelenmek zorunda kalan yatırımlardan birisi haline gelmiştir. Bu neticede bankacılık alanında düzenlenmiş bir sempozyumda inşaat şirketleri içinde finansman yöntemiyle krediden yararlanmak ve ev satın almak isteyen kişilere özel olarak faizsiz borç imkanı tanınması üzerinde bir karara varıldı. Bu neticede tüketicilerin satın alacakları konutlar içinde konut işi ile uğraşmakta olan inşaat şirketleri üzerinden bir borçlanma imkanı tanınabilir. Bu gibi imkanlar bazen bankalarla bir inşaat şirketi arasında ki özel bir anlaşma ile olabildiği gibi bunun yanı sıra bankalarında bir takım kampanyalara gitti bir kredi imkanı söz konusu olabilir.

Memurlara Faizsiz Taşıt Kredisi

Faizsiz kredi çekme imkanından yararlanmak isteyen bir diğer müşteri profili ise taşıt kredisi çekmek isteyen müşterilerdir. Artık bildiğimiz üzere insanlar ilk olarak araba daha sonra ise ev kredisi çekerek bir yatırım amaçlamaktadır. Ancak yüksek faizler bu ev ve arabaların fiyatını iki katına çıkartmaktadır. Bu da bazen mantıksız olarak değerlendirilmektedir. Otomobil sektörü içinde faaliyet sürdüren şirketler için yüksek faiz oranları da baskı yaratmakta ve satışları etkilemektedir. Bu nedenle taşıt satışı yapan şirketler için de bir finansman desteği oluşturulmuştur. Bu kredilerden memur olup da yararlanmak içinde bir takım şartlar ve kurallar mevcuttur.

Sonuç olarak bir memur olmak ya da normal bir müşteri olmak arasında bir fark bulunmamaktadır. Özellikle son zamanlarda artış gösteren faiz değerleri ile beraber kredi çekmek korku duyulur bir eylem haline gelmiştir. Burada özel bir girişimcilik gerçekleştirilecekse, şehit yakını ya da gazi yakınıysanız belki devlet tarafından, devlet bankalarınca özel teşvikler sağlanabilir. Bunun dışında engelli olan kişilerinde taşıt, konut ya da ihtiyaç kredilerinde özel faiz indirimleri ya da vergi indirimleri olmasından dolayı daha düşük krediler çekmenize yardımcı olunmaktadır. Yine birebir görüşme ayarlayarak banka yetkilierinden daha makul bir kredi için teklif isteyebilirsiniz. Eğer ki kıdemli bir memur iseniz kredi faiz oranınız daha makul olabilecektir.

Yorum yapın

Krediler