Master Kart ve Visa Kart Arasındaki Fark

Bankaların, müşterilerine sunduğu hizmetler; insanların ihtiyaçlarına ve bankadan beklentilerine göre oluşturulur. Bu isteklere en iyi şekilde cevap veren bankalar başarılı sonuçlar elde etmektedirler. Bankaların en başarılı cevaplarından bir tanesi de elektronik ortama geçiş olmuştur. Bu sayede banka ve kredi kartlarının kullanımı hayatımıza girmiştir. Bu kartlar sayesinde bazı işlemler daha pratik bir hal almıştır. Fakat burada bilinmesi gereken ve kafaları oldukça karıştıran bir konu vardır. İnsanlar kullandıkları kartların sağ alt köşelerinde gördükleri Mastercard ve Visa logolarının anlamını ve işlevini bilmemektedir. Aslında bu iki farklı altyapıyı bilmek, kartlarınızı daha etkili bir şekilde kullanmanız anlamına gelebilir.

TÜYO: Eğer yurtdışında da kredi kartı kullanacaksanız American Express adlı marka ile de karşılaşabilirsiniz. Bu markalar arasında esasında büyük farklar yoktur. Her birinin faiz oranları, gecikme sonrası cezai ödemeleri, aidat yansımaları hemen hemen aynıdır. O sebeple bu meseleye fazla takıntılı olmamanızı öneririm. Yani bu firmaların işleyişleri ve sundukları hizmet arasında ciddi ve kayda değer farklar yoktur. Ayrıca eğer uluslarası bir kart istiyorsanız “payoneer” ve “bitcoin ön ödemeleri kartları” gibi seçeneklere de göz atabilir bu konularda araştırmalar yapabilirsiniz.

Mastercard ve Visa arasındaki farklar nelerdir?

Aslında teknik olarak bakılacak olursa, ödeme yapmak ve ATM kullanımı ile konularda iki firma arasında herhangi bir fark yoktur.  Sadece teknik bazı farklar bulunmaktadır. Mastercard, Visa’ya göre daha çok sponsorluk anlaşması imzalamıştır. Bu sayede Mastercard’ın görünürlüğü daha çok olacaktır. Kuruluş yerlerindeki farklar dışında, bu iki kart altyapısı da tüm dünya genelinde kullanılabilmektedir. Mastercard herhangi bir şekilde kartınıza para yüklemeden alışveriş yapma imkanı sunarken, Visa ise bir çeşit ön ödemeli kartlar sisteminden oluşur. Ayrıca 16 haneli olarak kullanılan kart numaraları Visa sisteminde 4 ile başlarken, Mastercard sisteminde 5 ile başlamaktadır.

Visa nedir? 

Ön ödemeleri şekilde kullanılan kartların altyapı sistemini sağlayan kartlar Visa olarak adlandırılmaktadır. Visa, müşteri ve banka arasında bir çeşit köprü görevi görmektedir. Ödeme işlemlerinin yapılmasını sağlar. Bu anlamda Visa kartları sadece kredi kartı şeklinde değil, bir banka kartı olarak da kullanılabilir. İngiltere merkezli Visa şirketi, kartı kullanmanız durumunda size özel indirimler ve seyahat teklifleri sunabilir. Bu sayede beklemediğiniz derecede fırsatları kullanabilirsiniz.

Mastercard nedir?

Mastercard ise Amerika kökenli bir şirket olup, müşterilerine ödeme yapma imkanını kredi kartı ile sunmuştur. Çipli bir ödeme sistemine sahip olan Mastercard, tüketicilere ve bankalara büyük bir kolaylık sağlayarak, en çok tercih edilen altyapılardan birisi olmuştur. Şampiyonlar Liginin ana sponsoru olmasıyla da dünyada adından sıkça söz ettiren Mastercard, aynı Visa gibi sizlere özel fırsatlar sunacaktır.

Yorum yapın

Krediler