Masrafsız Tüketici Kredisi Ziraat Bankası’ndan

2014 yılında çıkarılan son düzenleme ile birlikte  bankaların tüketicilere sunduğu hizmetler için alabilecekleri masraflar hakkında bir şeffaflık getirildi. Önceki dönemde farklı kalemler adıl altın da masraf kesintisi yapan bankalar bu yasa sonrasında sadece Kredi Tahsis Ücreti kesmekle yükümlü hale getirildi. Bu anlamda Ziraat Bankası kredi tahsis ücreti de dahil olmak üzere masrafsız tüketici kredisi hizmeti vermeye başladı. Yani masrafsız tüketici kredisi Ziraat Bankası’ndan.

Dosya Masrafsız Kredi Ziraat

Alınan krediler üzerinden bankalar binde beş oranında kredi tahsis ücreti kesme hakkına sahip. Bunun için Kredi Tahsis Ücreti Ödemek Zorunda mıyım başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Yani alacağınız 100 bin lira kredi için normalde 500 TL masraf ödemeniz gerekir. Banka müşterilerine ayrıcalık sunarak bu masrafı tahsil etmeden talepler doğrultusunda nakit kredi tahsisi yapma yoluna gitti.

Tüketicilerin genel olarak algısı bankaların bu tür reklamlarını gördükleri zaman ardında başka bir şey vardır mantığıdır. Kimi tüketiciler istihbarat ücreti, kredi komisyonu gibi masrafın olacağı düşüncesine de girebilir. Fakat yasal olarak böyle kesintilerin önüne geçildi ve bankaların bunları alma imkanı bulunmuyor. Fakat her bankanın sunduğu krediler ve ürünlerinde ayrı bir istek ve talep olabilir. Sonuçta yasalar çerçevesinde veriliyor olsa da banka kendi bünyesinde de oluşturduğu bir mevzuata sahip.

Ziraat Bankası Masrafsız Tüketici Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Bankanın sürekli müşterisiyseniz aslında bir belge hazırlamanıza gerek kalmıyor. Sadece kimliğiniz yeterli. Fakat yeni müşterisi olma yolunda ilerliyorsanız bunun için başvuru formu, kimliğinizi gösterir bir belge (nüfus cüzdanı, Ehliyet, Pasaport), olmazsa olmazınız gelir belgeniz yani bordronuz, ticari bir firma iseniz bunun için üyesi olduğunuz oda kaydını gösterir belge, tüzel kişilik iseniz ticaret sicil gazetesi yeterli. Elbette banka başka bazı belgeler de isteyebilir.

Ziraat Bankası Masrafsız Tüketici kredisi tahsisinde faiz oranı merak edilebilir. Ziraat Bankası Güncel Kredi Faiz Oranları ve Başvuru Yolları başlıklı yazımız da kredi ayrıntılarına bakabilirsiniz. Ancak Alacağınız 20 bin lira kredi için 36 ay boyunca aylık ödeme tutarınız 891,64 Lira. Kredi Faiziniz ise yüzde 2,35 oranlarında. Yaptıracağınız hayat sigortası poliçesi ise yaşınıza, sağlık durumunuza ve cinsiyetinize göre hesaplanıyor.

Yorum yapın

Krediler