Masrafsız Konut Kredisi Ziraat Bankası’ndan

Türkiye’de en hızlı ulaşabileceğiniz bankalar arasında ilk sırada yer alan Ziraat Bankası Masrafsız Tüketici Kredisi tahsisi yaptığını daha önceki yazılarımızda açıklamıştık. Yine bu anlamda ev alımlarında kullanabilmeniz için masrafsız konut kredisi Ziraat Bankası’ndan veriliyor. Her banka bünyesinde oluşturduğu mevzuatına göre farklı isimler altında ev kredisi ürünü sunuyor olsa da, Ziraat Bankasının masraf almadan vermesi önemli bir ayrıcalık diye düşünüyorum.

Konut Kredisinde Masraf Ödemeyin

Konut kredilerinde masraf kesintisi tek kalemle bitmiyor. Bu nedenle masrafsız demek aslında yanlış bir deyim olabilir. Burada konut alımı için Ekspertiz Ücreti gibi ödemeleriniz mevcut. Fakat yasal olarak alınması gereken binde beş oranındaki Kredi Tahsis Ücreti tahsilatı yapılmıyor. Bir bakışta küçük rakamlar olarak size gelebilir fakat konut kredisi limitlerinin yüksek olması nedeniyle bu masrafında artış gösterdiğini hatırlatalım. Alacağınız 100 bin lira kredi için normalde ödemeniz gereken masraf tutarı 500 TL. Daha yüksek tutarlarda alacağınız krediye göre de bu rakam artış gösteriyor.

Konut kredisi alırken ödeyeceğimiz masraflar başlıklı yazımızı incelerseniz bir dizi ödeme yapacağınız kalemleri görebilirsiniz. Bunlarda hiçte azımsanmayacak tutarlar. Zira konut alımı yapıyorsunuz, bu alım için ödeyeceğiniz tutar da sizin için maksimum seviyelerde. Hal böyle olunca ister istemez masrafın neresinden kısarsanız sizin için kâr olacaktır. Bu nedenle masrafsız konut kredisi Ziraat Bankası’ndan ürün değerlendirmeye alınmalı ve hatta ilk sırada olmalı.

En Uygun Konut Kredisi Faizi Hangisi

Alacağınız evin finansmanını Ziraatten karşılamanız gerektiğine dair bir neden de güncel faiz oranları. Ekonomimizin durumu itibariyle güncel olarak yüksek seviyelerde bulunan faizleri diğer bankalara göre incelediğinizde en uygunu Ziraat Bankasında diyebiliriz. Zira yüzde 2 seviyesinin altında bulanan tek banka ile dikkatleri çekiyor.

Finansal durumlar açısından ev alacakların ve emlak piyasasının beklentileri arasında faizlerin düşmesi. Bu nedenle toplumsal olarak konut kredisi faizleri ne zaman düşecek sorusu ön planda. Bu sorunun cevabı ise yok. Sürekli gelişen olaylar neticesinde yazılan senaryolar bulunmasına rağmen konut kredisi faizlerinin düşüp düşmeyeceği, ya da düşecekse ne zaman düşeceği hakkında bir yorum yapılamıyor. Buna rağmen en büyük beklenti yapılacak olan yerel seçimler ile yapılacak kampanyalar eşliğinde faizlerin en alt seviyelere gelmesi. Tüm bunlara rağmen yinede borçlanarak ev alacaksanız masrafsız konut kredisi ziraat bankasından faydalanın.

Yorum yapın

Krediler