Maaşımın Kaç Katına Kredi Alırım?

Kredi çekmek istediğiniz zaman kafanıza göre bir rakam belirleme şansınız bulunmamaktadır. Bu yüzden de gelir belgenize göre farklılık gösterecek olan kredilerden ne kadar kredi çekeceğiniz hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Kredi çekmek için maaşım ne kadar olmalı?

Bu konuda bankaların maaş miktarına takılmadıklarını belirtmek istiyoruz. Özellikle kredi çekeceğiniz zaman maaşınızın miktarının sadece ne kadar krediçekeceğiniz konusunda bilgi sahibi olabileceğini belirtelim. Yani Bin TL maaş alan bir müşteri bile banka üzerinden dilediği kredi türünü çekebilmektedir. Bu yüzden bu kredi türüne başvuru yapmak için maaş konusunda bankaların aradığı net bir rakam bulunmamaktadır. Ancak zaten günümüzde çalışan bir kişinin en düşük maaşının Bin 600 TL yani asgari ücret olduğunu belirtelim. Asgari ücretli bir kişi bile dilediği zaman banka üzerinden kredi çekebilmektedir.

Maaşınızın kaç katına kadar kredi çıkar?

Aslında bu konuda net bir rakam söylemek doğru olmaz. Bu yüzden sizlere bu konuda çok detaylı bir anlatım yaparak, aklınıza takılan bu sorunun cevabını bulmanızı sağlayalım.

Öncelikli olarak bankaların müşterilerine kredi türlerine göre farklı oranlarda kredi sunduğunu belirtelim. Yani konut kredisi çekeceğiniz zaman rakamın daha yüksek olacağını, taşıt kredisinde oranın farklı olacağını ve ihtiyaç kredisi çekeceğiniz zaman rakamların farklı olacağını belirtelim.

Mesela konut kredisi çekeceğiniz zaman bankadan çekeceğiniz tutar diğer kredi türlerine göre farklılık göstermektedir. Sebebi ise konut kredisi çekimi yaparken alacağınız evi ipotek olarak göstermekten kaynaklanmaktadır. Bu yüzden de bu kredi türüne başvuru yapacağınız zaman en fazla vade sayısı olarak 240 Aya kadar vade yapabilirsiniz. 2 Bin TL maaş alan bir müşteri konut kredisi çektiği zaman en fazla aylık Bin TL ödeyeceğinden dolayı alabileceği en yüksek oranın 240 Bin TL olduğunu belirtelim. Bunun faiz oranları ile birlikte olduğunu da belirtmek istiyoruz.

Somut rakamlarla ifade etmek gerekirse maaşınızın en az 4 katına kredi çekebilirsiniz. Elbette bu durum bankanızın instiyatifine göre değişkenlik göstermektedir. Eğer ki bankadan maaşınızı gösterip evvelden kredi çektiyseniz ve de şimdi tekrardan kredi çekmek istiyorsanız evvelki ödememleriniz zamanında ise bu sefer daha fazla kredi alabilirsiniz.

İhtiyaç kredisinde en fazla ne kadar kredi çekebilirim?

Bu kredi türünde en fazla kredi çekebilmek için bankanın maaşınıza göre bir oran belirlediğini belirtmek istiyoruz. Mesela ihtiyaç kredisi faiz oranlarının 48 ay olduğunu belirtmek istiyoruz. Maaşınız 4 Bin TL olsun aylık ödeme oranları olarak en fazla maaşınızın %50’si kadar ödeme şansınız bulunmaktadır. Yani aylık 2 Bin TL ödeme imkanınızın bulunduğunu belirtelim. 48 ay vade şeklinde 2 Bin TL olduğu zaman toplamda çekebileceğiniz maksimum tutarın 96 Bin TL olduğunu belirtelim. Yani ortalama bir şekilde sizlere bir rakam belirtmek gerektiğinde bu oranlar üzerinden sizde hesaplama yaparak bu konuda net bilgi alabilirsiniz.  Maaşınızın yarısını 48 ay ile çarparak sizlere çıkması muhtemel olan tutarın ne kadar olduğunu hesaplama şansınız bulunmaktadır.

Taşıt kredisi içinde aynı oranları baz alarak kredi çekme şansınız bulunmaktadır.

Yorum yapın

Krediler