Maaş Kartı Yenileme Nasıl Yapılır? Yeni Maaş Kartı

İş yerimizin anlaşmalı olarak çalıştığı bir banka mutlaka vardır. Zira çalışanların maaşlarını bankalar üzerinden alması zorunlu. Burada çalışan sayısı da önemli olsa da bankalar maaşlarımızı ve diğer işlemlerimizi yapabilmemiz için açmış oldukları hesaplara bağlı olarak bizlere bankamatik kartı vermektedir. Maaş kartı olarak adlandırabildiğimiz bu kartlar bizlere tahsis edilirken bir kullanım aralığı ile tahsis edilir ve bu tarih aralığı sonunda kartımız kullanıma kapatılacaktır. Bu durumda maaş kartı yenileme işlemi yapılır? Kişiler aldıkları maaşları için bu kartları ATM’lerde kullanıyor ki mesai sonrası işlem yapabilmek önemli Bu anlamda maaş kartınızı nasıl yenilersiniz bunlara değinmek istiyorum.

Maaş kartları dediğimiz bankamatik kartlarımız bize hesaplarımıza bağlı olarak çıkartılıyor. Bu kart üzerinde ad soyad ile birlikte hesap numarası, kullanım sonu olan ay ve yıl belirtiliyor. Bu kart bize teslim edilmesinin ardından arkasındaki banta da imza atılması güvenlik amaçlı yapılacak işlemler arasında. Bu tahsis edilen kartlar 3 yıl miatlı olarak bizlere sunulur. Bu süre sonunda tüketiciler bu kartları kullanamaz hale, gelir dolayısıyla da maaşlarını çekemedikleri gibi ATM üzerinden herhangi bir bankacılık işlemi de yapamazlar. Zira süresi dolan kartınızı ATM’ye işlem için taktığınızda ATM kartınızı yutar ve size geri iade etmez.

Burada aslında süresi dolan bankamatik kartları güncel olarak tarihi bitimine az bir süre kala yenisi basılmaktadır. Banka sizin talebiniz olmadan yeni kartınızı üretir ve kuryeler aracılığı ile size göndermektedir. Burada adresinizin kaydı önemli. Nüfus Müdürlüğüne bağlı olarak sisteme kaydı sayılan adresinizin doğru olması gerekir. Çünkü güncel adresler üzerinden gönderim sağlanmaktadır. Bu gönderim öncesi bazı bankalar müşterilerini arayarak bilgilendirme işlemi yapar bazıları da tekrar adres isteyebilir. Bu bilgiledirme SMS yoluyla da yapılabilir.

Özellikle kamu kurumlarında çalışan işçi ve memurların maaşlarını alabilmeleri için kurumlarınca belli süre aralığında promosyon anlaşması yapılıyor. Bu anlaşmaya istinaden hazıranan protokoller neticesinde ATM kartları da özellik taşıyabiliyor. Vadeli ve vadesiz hesaplar için çıkarılan bu kartların kullanma tarihlerinin bitimi ile banka size yenisini gönderiyor olsa da bazı aksaklıklar yaşanabilmesi de muhtemel. Bu aksaklıkları yaşamanız halinde ise yapmanız gereken husus bankanızın müşteri hizmetlerini aramak oluyor.

Maaş Kartı Yenileme Yöntemleri

En kısa ve hızlı yolu banka şubenize gitmek oluyor. Burada yeni kartınız size elden teslim ediliyor ve tüm işlemlerinize açık hale geliyor. Bu kartınızın tek özelliği üzerinde isminizin yazmıyor olmasıdır. Bu kartlardan birini alabilirsiniz.

Diğer alternatif ise banka müşteri hizmetlerini aramak olacaktır. Bankaların kendi bünyelerinde oluşturdukları iletişim numaraları ile bankanıza ulaşıp, kimlik bilgilerinizi verdikten sonra hesabınıza ait kartın yenilenmesini isteyebilirsiniz. Bu durum kartınızı kaybetmeniz halinde yapmanız gerekenler arasında bulunuyor. Burada arama yaparak kartınızı kullanıma kapattırmak ve yenileme yapmanız gerekir.

Diğer bir yol ise dijital bankacılık üzerinden başvurmaktır. Burada her banka için geçerli olmasa da internet bankacılığı yada mobil bankacılık üzerinden yeni kart talebinde de bulunabilirsiniz. Bankalar kartın kullanımının devamını sağlamak ister. Bu nedenle kartınızın süresi dolması halinde mail göndermeniz bile bankaların size yeni kart tahsisi yapmasına neden olacaktır..

Yeni Maaş Kartına Ücret Öder miyim?

Süresi biten kartınızı yenilemek için bir ücret ödemesi yapmıyorsunuz. Banka zaten tahsis ettiği kartın süresi bitimi için yenilemek zorunda. Fakat kayıp sonrası kart değişimlerinde bu durum birden fazla olursa banka size kart ücreti tahsil ediyor. Bu ücret öyle beklediğiniz gibi yüksek değil. 15-30 Lira seviyelerinde oluyor.

Yeni Maaş Kartım Kaç Günde Gelir?

İstediğiniz kartın basılması ve size ulaştırılması yaklaşık 15-20 gündür. Bu durum bankanın yoğunluğu ve yolda geçen süreleri etkiliyor. Bunun için bir hafta gibi bir sürede de size teslim edilebilir.

Maaş kartı yenileme talebi, sorgulama yada diğer hususlar için arayabileceğiniz başlıca müşteri hizmetleri numaraları şu şekilde;

– Ziraat Bankası 444 00 00 – Akbank 444 25 25 – Garanti Bankası 444 0 333 – Halkbank 444 0 400 – Vakıfbank 850 222 0724 – Denizbank 444 0 800 – Finansbank 0850 222 0 900 – Yapı Kredi Bankası 444 0 444

Yorum yapın

Krediler