Krediyi uzun vadeli mi yoksa kısa vadeli mi çekmeliyim ?

Krediyi uzun vadeli mi yoksa kısa vadeli mi çekmeliyim ? BDDK’nın yapmış olduğu son düzenleme ile birlikte kredi vadeleri beş yıla çıkarıldı. Bu durum tüketiciye olumlu ve olumsuz olarak yansıyabilecek. Bu durumda tüketiciler alacakları krediyi uzun vadelerde mi yoksa kısa vadelerde mi çekmeli önemli bir sorun teşkil ediyor.


Bu konuda uyarmalıyım ki uzun vadeli kredilerin salgın sonrası dünyada riskli olduğu oraya çıktı. Bu riskin en çok da çarşı içlerinde perakende ticaret yapanlara yönelik olduğunu belirtmek gerek. Eğer siz de bu tarz salgından etkilenebilecek sektörlerde yer alıyorsanız uzun vadeli kredler çekerken 2 kere düşünmenizi ve kenarda köşede anlık nakite çevrilebilecek servetinizin olup olmadığının değerlendirmesini de yapmanızı öneririm. Mesela eşinizin altınları, tarla, yazlık ev gibi taşınmaz ve taşınırlar sizin kötü gün güvenceniz olabilir ve ödenemeyecek kredilere karşı bir çeşit garanti belgeniz olabilir.


GÜNCELLEME: Arkadaşlar bu krediler uzun vadeli çekilse bile sonradan tamamen kapatılması kaydıyla gelecek faizlerden kurtulma yolu mümkün olabilir. Bunun için en başta imzaladığınız sözleşmelere iyi göz atmak önem arz etmektedir. Bu konuda örnek vermek gerekirse mesela 100 lira kredi çektiniz ve 150 lira olarak 3. yılın sonunda ödemeniz gerekiyor. Eğer ki siz 1. yılın sonunda tamamını kapatırsanız 115 tl olarak kapatabilmeniz mümkün.

Kredi çekmek istediğimizde bankalar müşterilerine vade hususunda üç farklı alternatif sunmaktadırlar. Bu vadeler kısa, orta ve uzun vadelerdir. Burada dikkat etmeniz gereken husus alacağınız krediyi nasıl, ne kadar sürede ödeyeceğiniz ile birlikte bu süre içinde ne kadar daha az faiz ödeyebilirim konusu olmalıdır. Alacağınız kredi tutarı, vadesi ve faiz oranı sizlerin ödeyeceğiniz tutarı belirler. Bunun için  soracağınız “krediyi uzun vadeli mi yoksa kısa vadelimi çekmeliyim” sorusunun en doğru yanıtı yine sizde saklıdır.

Kısa vade;  12 aya kadar olan vadedir. Orta ve uzun vade ise; 12 aydan 60 aya kadar olan vade suresidir. (Bankalar tarafından 12 ay, 24 ay, 36 ay, 48 ay ve 60 ay şeklide vadeler müşterilerin isteğine sunulmaktadır. Bazı bankalar kredi ürünlerinin pazarlamasını yaparken 3 aylık vadelerde müşterilerinin hizmetine sunabilmektedir.

Tabi kredi kullanırken kredi türüne göre vade tarihleri bulunmaktadır. İhtiyaç kredisi en fazla 60 ay vadeli olurken konut kredisinde bu süre 120 aya kadar çıkabilir.

Ödeyeceğiniz Masrafları Dikkate Alın

Ayrıca uzun vadeli kredimi yoksa kısa vadeli kredimi çekmenin daha avantajlı olduğuna geçmeden önce birkaç hatırlatma yapmakta yarar var. Kredi çektiğinizde çekmiş olduğunuz miktarın binde 5’i oranında kredi tahsis ücreti kesileceği ve bu kesintinin tüm bankalar için aynı oranda ve yasal olduğunu, çekmiş olduğumuz krediden 14 gün içinde vazgeçme haklarımızın olduğunu unutmayalım.

Gelelim kredinin vadesi ile ilgili konuya; kredi kullanılmak istendiğinde vade ne olursa olsun olumlu yönü olduğu gibi olumsuz yönü de vardır. Kısa vadeli kredinin vadesi konusundaki en önemli husus gelir ve gider dengesidir. Ödeme gücünüze uygun kredi çekmeniz halinde kısa vadeli krediler her zaman daha avantajlıdır. Sebebi ise ödeyeceğiniz faiz oranının kısa vadede daha düşük olmasıdır. Bu durum belki başta kredinizin ödemesinin yüksek olduğu izlenimini uyandırabilir ancak genele vurulduğunda ödediğiniz miktarın daha az olduğunu göreceksiniz. Kısa vadeli krediler daha erken bittiği için de kredi notunuz yükselecek buda daha sonraki kredi müracaatlarınızda size avantaj sağlayacaktır. Kısa vadeli kredide aylık ödemeleriniz çok olacak ancak faizi daha az ödemiş olacaksınız.

Orta ve Uzun Vadeli Krediler

Orta ve uzun vadeli kredide ise taksitleriniz zamana yayıldığı için belki ödemeleriniz sizi fazla sarsmayacak ama genele vurduğunuzda ödemeler az ancak ödediğiniz faiz oranı fazlasıyla yüksek olacaktır. Bu durumda ise bütçenizden fazladan para çıkmış olacaktır. Ödeme gücünüz bulunuyorsa burada yapmanız gereken mümkün olduğu kadar kısa vadelerde tutacağınız kredi ürünü ile borcunuzun daha çabuk biteceği, ödeyeceğiniz faiz yerine ana para ödemesi ile daha az ödeme yapacağınızı unutmamalısınız. Bankalardan kredi alımı yaparken müşteri hizmetleri personeli bankanın çıkarlarını düşünerek sizlere uzun vadelerde alınması temkininde bulunabilirler.

Bize kalırsa bu tercihi belirleyecek olan şey sizin beklentileriniz ve iş planlarınız. Eğer yakın zamanda nakit bulabileceğinize inanıyorsanız kısa vadeli krediler sizin için daha makul diyebiliriz.

Yorum yapın

Krediler