Kredim Onaylanmadı. Ne Yapabilirim?

Kredi başvurusu sırasında müşterilerin karşı karşıya kalmak istemedikleri durumlar arasında en çok, kredi başvuru sırasında onaylanmayan krediler yer almaktadır. Yani bankaya yapmış olduğunuz kredi başvurusu onaylanmadıysa yapmanız gerekenler hakkında sizlere bilgiler vermek istiyoruz.

ÖNEMLİ UYARI: Sizlere banka üst düzey yönetiminde tanıdığı olduğunu söyleyip kredi ayarlayabileceğini söyleyen kişilere sakın inanıp itibar etmeyin. Bir kredinin bu şekilde çıkartılması mümkün olmayıp aynı zamanda ciddi suçtur. Başınızın ağrımaması için bu tarz dolandırıcı kişilerden uzak durun. Kredi çıkarma konusunda bir haksızlığı uğradığınızı düşünüyorsanız size avukatınız dışında kimse yardımcı olamaz.

EKLEME: Kredi sicilinizin yani notunuzun yok yere ve hiçbir aslı astarı olmayan istihbaratlar neticesinde düşürüldüğünü veya düşük yorumlandığını düşünüyorsanız yeniden hesaplanması için Kredi Kayıt Bürosu’na kısa bir dilekçe vermeniz yeterli olacaktır. Ancak şunu ifade etmek gerek ki kredi sicilleri genelde otomasyonlarla sabit algoritmalar kullanılarak hesaplandığı için bu hesaplamada maddi hata olma ihtimali çok düşüktür.

GÜNCELLEME: Arkadaşlar eğer büyük bir şirket iseniz size kredi konusundaki yasal prosedürleri tamamlamanız için hukuki destek verebilecek yetkinlikte olan hukuk bürolarına müracat edin. Onlarca milyon dolarlık kredilerin sözleşme, yeterlilik ve uygunluk altyapısını hazırlamaya yardımcı olan bu avukatlar size sandığınızdan daha çok yardımcı olacak.

İlk olarak kredi başvurunuza onay çıkmadıysa başka bankayı deneyin

Bankaya yapmış olduğunuz konut kredisi, taşıt kredisi veya ihtiyaç kredisinden herhangi biri onaylanmadığı durumlarda bir başka bankaya giderek başvuru yapabilirsiniz. Ancak kredinizi onaylamayan bankanın dışında sizlere kredi verecek başka bankaların bulunması zordur. Bankaların tamamen kar odaklı çalışması müşterilerini geri çevirmemesine neden olduğundan dolayı sizlerde kredi başvurunuz sırasında bu tarz bir durum ile karşı karşıya kaldığınız zaman başka bankaya giderek başvuru yapabilirsiniz. Ancak bu sefer maaş müşterisi olduğunuz bankayı tercih etmeniz veya çalıştığınız bankayı tercih etmeniz gerekmektedir. Bu bankaların diğer bankalara göre sizlere kredi verme oranları daha yüksek olacaktır.

Ayrıca yüklü miktarda nakit paranızın muhafaza edildiği bir bankayı tercih etmeniz aynı şekilde şansınızı ciddi oranda arttıracaktır. Bankalar kredi verirken aktif ve pasifleri incelerler. Eğer ki aktifiniz yüksek ise ve o bankada ise size daha cüretkar davranacaklardır.

Eğer yine olumsuz cevap aldıysanız bu sefer yapmanız gereken detaylar hakkında bilgi verelim:

Kredi kartınızın ödemelerini ve kredi ödemelerini gününde yapın

Aslında banka üzerinden kredi başvurusunda bulunduysanız nakit paraya ihtiyacınız var demektedir. Ancak kredisi onaylanmayan müşterilerin büyük çoğunluğunun kredi sicil notları düşük olduğundan dolayı kredi başvuruları olumsuz olarak geri çevrilmektedir. Eğer sizinde kredi sicil notunuz düşük ise ilk olarak kredi sicil notunu kısa sürede yükseltmenin yollarını arayınız. Planlama becerisi maalesef her primatta yok. Hele ki insalarda bu beceri sadece 100 tanesinden en fazla 60 tanesinde vardır. 

Bankaların aradığı şeyi onlara göstermelisiniz. Kredi kartlarınızın sadece asgarisini ödemek yetmez. Hepsini her ay hesap kesim tarihi geldikten sonra son ödeme günü gelmeden ödemelisiniz.

Kredi sicil notu yükseltme yollarını deneyin

Kredi sicil notu kredi çekim işlemleri sırasında bankaların en çok önem verdiği konular arasında yer almaktadır. Bunun için düşük olan kredi notunuzu yükseltmek için ilk olarak kredilerinizi ve kullanmakta olduğunuz kredi kartlarınızın ödemelerini tam ve gününde yapmaya özen gösteriniz. Tam ve gününde yapılan kredi ödemeleri sırasında banka otomatik olarak her ay düzenli bir şekilde kredi sicil notunuzun yükselmesine yardımcı olacaktır.

Otomatik ödeme talimatı verin

Bankalara verilen otomatik ödeme talimatları da kredi sicil notlarınızın yükselmesi konusunda etkili olan detaylar arasında gelmektedir. Özellikle kullanmakta olduğunuz elektrik, su, doğal gaz veya diğer faturalar ile ilgili bankanıza otomatik ödeme talimatı vererek kredi sicil notunuzun yükselmesini sağlama fırsatınız bulunmaktadır. Ancak vermiş olduğunuz bu talimatlar için ödemelerin gününün geçmemesine dikkat edin, yani bankada devamlı olarak paranızın bulunmasına özen gösterin.

Bu sizin istikrarlı bir birey olduğunuza delalet olacaktır. Banka için istikrar her şeyden önemlidir. Çünkü bu beraberinde güveni de getirir. O sebeple aranılan şey bu olacaktır.

Ancak bu talimatların verilmiş olması tek başına yeterli olmaz. Aynı zamanda bu talimatların uzun bir süre boyunca yeterli bakiye ile gerçekleştirebilmesi lazım. Yani borcunuza sadık olduğunuza dair bir sinyal olarak algılanabilmesi gereklidir.

Hesap kartlarınız her zaman artıda olsun

Bankaların maaş müşterilerine özel olarak sunduğu maaş kartları içerisinde kullanıcıların nakit olan ihtiyaçlarını karşılamak için eksi hesap bakiyeleri bulunmaktadır. Yani kartınızın içerisinde yer alan ve belli bir limiti bulunan bu hesaplarınız üzerinde de devamlı olarak para bulunması bankaların gözünde sizin iyi bir müşteri olduğunuzu gösterecektir. Bu yüzden bu detaya dikkat etmeniz durumunda bankada yer alan sicil notunuz yükselecektir.

Yine son olarak hesaplarınıza bağlı olan kredili bankomat hesaplarına çok fazla dokunmamak ve bu ek hesapları kötü gün dostu olarak görmek büyük önem arz edecektir.  Zaten bir teoriye göre bu ek hesaplar olta ve turnusol olarak kullanılmaktadır. Yani toplumdali maymun iştahlı ve planını hesabını yapamayan fertleri seçeblmek,  yasalara uygun olarak fişleyebilmek için kullanmaktadırlar.

Bu belirtmiş olduğumuz maddeleri harfiyen yerine getirdikten sonra 3 ay sonra yeniden kredi başvurusu yaptığınız zaman sizlere büyük bir ihtimal arzu ettiğiniz kredi çıkacaktır

SON TÜYO: Kredinizin onay sürecini hızlandırmak için olabildiğince somut bir iş planı ibraz etmeniz gerekmektedir. Son düzenlemeler nedeniyle krediler artık “ihtiyaç kredisi olarak bireylere” değil de “iş kurma kredisi olarak KOBİ’lere” verilecektir. O sebeple siz de bu değişikliklere ayak uydurun ve dönemsel konjunktürere uygun davranın. İş planınızın öyle büyük bütçeli ve detaylı olmasına da gerek yoktur. Basit ve mobilize bir iş fikri ile müracat etmeniz durumunda da işinizi görebilirsiniz. Bunlara örnek olarak “pilavcı standı” gibi düşük bütçeli fikirler ileri sürülebilir.

“Kredim Onaylanmadı. Ne Yapabilirim?” üzerine 4 yorum

  • Kerem bey kredi notunuz düşükse bankalar bu başvurunuzu reddedebilir. Kredi notunuzun nasıl yükseleceğine dair yazımızı okursanız avantajlı duruma düşebilirsiniz.

   Yanıtla
 1. Turan bey merhaba. Rahatsız ediyorum ama sizin birkaç yazınızı okudum. Güvenebileceğimi düşündüm. Maalesef banka yapılandırmam olduğu için kredim çıkmıyor. Aylık gelirim belgelenebilir olan 3300. Ayrıca özel derste vermekteyim. Acil nakit ihtiyacım olduğu için bankadan alamıyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim.

  Yanıtla
  • Duygu hanım merhaba. Gelir düzeyiniz ile yapılandırma sonucunda ne kadar bir ödemeniz bulunuyor bilmiyorum. En akılcı yapmanız gereken mevcut kredi borcunuzu maaşınızı aldığınız banka üzerinden yeni yapılandırmaya gitmeniz. Çünkü yeni yapılandırma imkanı verebilecek tek banka maaşınızın yattığı bankadır. Fakat burada yeni kredi ile eski kredinizin ödemenizi sizin maaşınıza endeksli olacağından banka ne kadar sıcak bakar bilemem. Özel derslerinizden dolayı gelirinizi beyan ederek kredi almanız mümkün değil. Çünkü bunu belgelendiremezsiniz. Zaten kredi yasaklısı durumundaysanız size kredi konusunda yardımcı olmazlar. Diğer bir alternatifiniz ise başkasına kredi çektirmek. Bu durumu kim kabul eder bilmiyorum ama hem BDDK mevzuatı hem bankaların kendi mevzuatları içerisinde kredi verilmesi zor görünüyor. Sizin yeni yapılandırma ya da kredi alabilmeniz için mutlaka maaşınızı aldığınız banka ile görüşerek onları ikna etmeniz gerekiyor. Elimizden gelen bir şey olsaydı yardımcı olmaya çalışırdım. Fakat ben bilgilendirmeler yapıyorum kredi pazarlama gibi bir tarafım yok. Ayrıca kredi almanıza yardımcı olacağım gibi yaklaşımlar olursa bunlardan uzak durun lütfen. Bunlar dolandırıcılardan başkası değil.

   Yanıtla

Yorum yapın

Krediler