Kredi veya Kredi Kartı Borcundan Eve Ya Da İş Yerine Haciz Gelir mi?

Krediler ya da kredi kartları günlük hayatta oldukça sık kullanılan araçlar olması nedeni ile onlar ile alakalı fazlası ile soru gelmektedir. Bu soruların çıkış noktası da merak edilen konuların yanı sıra bilinmeyen yönlerin olmasından da kaynaklanmaktadır. Bundan ötürü de sizler için bu yazıda konu ile alakalı olarak merak edilen ne varsa değinelim istedik. Kredi ya da kredi kartlarının bu denli yaygın kullanılması haliyle başka durumları da beraberinde getirmektedir. Özellikle de pek çok insan için kredi ya da kredi kartları nakdin bir diğer ismi olması sebebi ile de sıklıkla tercih edilmektedir. Öyle ki konu ile alakalı olarak son zamanlarda oldukça fazla soru olmasından ötürü konuyu ele alma gereksinimi duyduk. Konumuz ise başlıkta da geçtiği üzere haciz gelme işlemi ile alakalı kapsamlı bilgi vermiş olacağız. Kredi kartı ve krediler artık oldukça sık kullanılması nedeni ile olsa gerek pek çok insan tarafından nakit paranın bir diğer alternatifi haline gelmiştir. Bir diğer önemli detay ise geri ödenmesi gereken miktarlarda yaşanan problemlerden ötürü de icra durumları ortaya çıkmaktadır. Bundan ötürü de icra daireleri yoğunluk yaşamaktadır. Bu konuda gerek eksik bilgiler olması bir yana aynı zamanda efsane denilebilecek nitelikte bilgilerin de olduğu diğer bir gerçektir.

İŞ YERİNE HACİZ VAR MI?

Bu soruya yanıt vermek gerekli olur ise eğer cevabı evettir. İlave olarak  burada eklenmesi gereken bir detay ise eskiden olduğu gibi haciz işleminde her şeyin götürülmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bankaya olan borcunuzu ödememeniz halinde dosyanız avukata verilmiş ise şayet ilk olarak avukatın sizin ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Bu aşamada borcun tahsil edilmesi ya da yapılandırılması gibi işlemlerden faydalanılması mümkündür. Sizden gelecek olan ödemenin hiçbir şekilde gerçekleşmeyeceğinin anlaşılması üzerine ise icra işlemi neticesinde keşif amaçlı iş yerinize geleceklerini eklemek doğru olacaktır. Bu esnada haczedilecek olan mallar liste halinde tutulur ve kayıt altına alınması gerekmektedir. Yeni düzenleme ile birlikte iş yerinin çalışması adına gerekli olan makine ya da aletlerden fazla olanı var ise onun alınması gerekli görülmektedir. Başka bir ifade ile iş görmek adına en değerli makinanızı almak gibi hakları bulunmamaktadır.

Konu ile alakalı olarak devam etmek gerekir ise eğer detaylı konulara inmek sizlere yarar sağlayacaktır. Banka ve avukat ile iletişim kurmak mümkün değil ise eğer avukatın icra dairesine başvurması gerekmektedir. Bu sırada alacaklı olduğunu, tahsilatın gerçekleşmediğini ve haciz işleminin yapılması gerektiğini ortaya koyar. Bir icra memuru ile sizin iş yerinize gelinir. İcar memuru sizin iş yerinizde keşfe başlar. Bu zaman zarfında avukatın orada bulunma gibi bir hakkı da yoktur. Eğer ki ısrar ederse de zabıt tutma ya da polis çağırmak mümkündür. İcra memuru tarafından haczedilmesi mümkün olan makine ve aletlerin kayıt altına alınması gerekmektedir. Eğer ki aynı eşyadan birden fazla var ise daha evvelde ifade ettiğimiz üzere fazla olanın alınması mümkün gözükmektedir. İşlemin bitmesi ile size bir evrak verilmiş olur. Bu evrakta hacze konu eşya yoktur ibaresi olabileceği gibi aynı zamanda konu makine ya da alet bunların kayıt altına alındığı içermektedir.

BORCUM YÜZÜNDEN EŞİME HACİZ GELİR Mİ?

Bir diğer sorular arasında olması nedeni ile de sizler için bu başlık altında ele almak istedik. Özellikle de kredi kartları ya da kredilerin kullanılması günlük hayatta pek çok getiri sağlasa da aynı zamanda belli başlı problemlere de sebep olmaktadır. Bunlardan en başlıcasını sizler için yazımızda değindik. Şimdi de gelelim başlıktaki sorunun cevabına. Eşinizin evine haciz gelip gelmeyeceği de kafaları karıştıran özellikte bir sorudur. Eğer ki eşiniz ile aynı evi paylaşıyor iseniz haciz gelecektir. Bir diğer ihtimal ile bu kişi eski eşiniz ise ya da ayrı yaşam sürüyor iseniz haciz gelmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Bir diğer önemli sebep ise eşinizin size kefil olup olmamasıdır. Yani kefil olması halinde borç onun borcu olacaktır. Bu sebepten dolayı da size ait olan bir borçtan eşiniz sorumlu olmayacaktır. Borçların şahsi olması nedeniyle borçlunun sorumluluğu altında işlem görülmektedir. Bunlara ilave olarak size ait olan bir borç nedeni ile eşiniz ile iletişime geçilmesi gibi bir durum da söz konusu olmayacaktır. Böyle bir durum gerçekleşir ise eğer bu da taciz kapsamı altında ele alınır. Bu gibi bir durum ile karşılaşmanız halinde sizin ile iletişime geçmiş olan avukatı baroya ya da savcılığa şikayet etme hakkınız bulunmaktadır. Yani tarafların arasında bir birliktelik yok ise eğer bu sizi bağlar nitelikte değildir.

NOT: Eskiden ihtarname ile çok uğraşmazlar idi şimdi 1-2 defa ihtar çekip geliyorlar. Ancak bu aşamaya geldiyseniz borcun tamamını muaccel olmadıysa bile “özel gecikme faiz oranları üzerinden” tahsil etme hakları doğuyor. Ancak ev hacizlerinde demirbaş ve hayati eşyaların haciz artık mümkünd değil (güncel yargıtay kararları ve icra hukuku yasaları gereği)

Yorum yapın

Krediler